Zvůle finančních úředníků. Poslanci řešili masovou likvidaci podnikatelů
SPORNÉ OPATŘENÍ FINANČNÍ SPRÁVY
Sporným opatřením, kterým finanční správa likviduje tisíce podnikatelů ročně, se ve středu zabývala sněmovna. TOP 09 je prosadila jako mimořádný bod na jednání poslanců. Finanční správa podle ní zajišťovací příkaz, který vede k zabavení veškerého majetku podnikatelů, zneužívá. O likvidaci podnikatelů pomocí tohoto příkazu už dříve informoval server Echo24.
„Souhlasím s tím, že mají být zajišťovací příkazy být používány jen v krajních případech,“ řekl ve svém vystoupení premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Právě na něj bod s názvem Informace předsedy vlády o opatřeních proti zneužívání zajišťovacích příkazů finanční správou, mimo jiné mířil.
Sobotka také bude chtít, aby ministr financí používání zajišťovacích příkazů prověřil. „Chci požádat ministra financí o podrobné vysvětlení, jak se institut finanční správa používá, a také zdůvodnění nárůstu v letech 2015 a 2016, protože to může ukazovat negativní jevy ve správě,“ dodal Sobotka
„Zajišťovací příkaz je instrument, který má své opodstatnění v daňových řádech všech vyspělých zemí. Ve všech těchto zemích však slouží jako prostředek zcela výjimečný a pouze v krajních případech. Pod politickým vedením ministra Babiše učinila Finanční správa ČR z tohoto výjimečného instrumentu plošný nástroj likvidace naprosto nevinných podnikatelů, nástroj nekontrolovatelné zvůle, která šíří strach,“ uvedl poslanec Martin Plíšek (TOP 09), který bod na jednání navrhl. Zajišťovací příkaz přitom přirovnal k trestu smrti.
Celá věc se s největší pravděpodobností bude řešit i na rozpočtovém výboru. „Je to opravdu vážná věc a to používání zajišťovacích případů se stává rutinní záležitostí,“ uvedl předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Ten navrhl, aby bylo projednávání bodu přerušeno, protože ve sněmovně nebyl přítomný ministr financí Andrej Babiš (ANO), do jehož gesce finanční správa spadá.
Praktik finanční správy si ale premiér Bohuslav Sobotka začal všímat sám už dříve. Ten právě likvidaci podnikatelů tímto opatřením uvedl jako jeden z důvodů, proč nechce náměstkyni ministra financí Andreje Babiše (ANO) jako novou šéfku resortu financí. „V poslední době roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy,“ řekl Sobotka.
Finanční správa zajišťovací příkaz používá i v případech, kdy to není nutné. Podnikatel se do problémů dostal třeba jen proto, že jeho dodavatel neodváděl řádně DPH. Přestože o tom podnikatel nemohl mít tušení, finanční správa se mu rozhodla zabavit prakticky veškerý jeho majetek.
Pokud finanční správa vydá zajišťovací příkaz, musí podle daňového poradce Tomáše Goláně podnikatel zaplatit okamžitě, jakmile mu úředníci zavolají. Pokud tak neučiní, zahájí správce daně okamžitou exekuci. Dost často se podle něj zajišťovací příkazy vydávají v pátek, aby podnikatelé nemohli třeba další den vše zaplatit, pokud tu možnost mají. Z podnikatele následně udělají nespolehlivého plátce, tudíž jej vyřadí z možnosti s někým obchodovat.
Finanční správa používá zajišťovací příkazy plošně a masově a často i u nevinných lidí. To ukazuje i statistika uveřejněná na webu finanční správy. V roce 2014 použila finanční správa zajišťovací příkaz ve 2426 případech, o rok později už to bylo v 2793 případech a loni se jednalo o 2927 případů.
Plíšek na tiskové konferenci připomněl také to, že samo Generální finanční ředitelství obchodovalo s firmou, která byla pravděpodobně zapletena do karuselových obchodů a dokonce ji samo prověřovalo. O případu čtete zde.
Ministr financí Andrej Babiš se vyjádřil ke jednání sněmovny po setkání s premiérem. „Dnes ve sněmovně bylo zase vystoupení o zajišťovacích příkazech. Je to neuvěřitelné, že to navrhl pan Kalousek, dokonce za to dal odměnu panu Janečkovi v roce 2011 a je to úplně stejný příběh jak přes kopírák, jako to bylo s dluhopisy,“ uvedl Babiš pro shromážděné novináře a označil dění kolem zajišťovacích příkazů za kampaň.