Chceme větší zapojení Bundeswehru proti IS, žádají Němci
Nasazení vojáků
Po berlínských útocích se mnoho Němců ale i Evropanů ptá, zda je dostatečné vojenské nasazení proti teroristům a Islámskému státu. Podle německých médií je Bundeswehr ve válečných zónách aktivní. Vojáci se podílejí na cvičení pešmergů, kteří bojují proti radikálům a také jim dodávají zbraně. V oblastech operují také letadla Tornado, které už podnikly na sedm stovek letů. Přesto chtějí lidé podle průzkumu větší zapojení armády, píše server Deutsche Welle.
V průzkumu serveru vyšlo najevo, že 53 procent respondentů chtějí větší zapojení armády proti Islámskému státu. Německá armáda je v současné době aktivní ve válečných oblastech. Kromě dodávky zbraní a munice kurdským bojovníkům, je také trénují a předávají jim vojenské zkušenosti. Vojenské prostředky také posílají do Jordánska, Tunisu, Mali, Nigeru a Nigérie. Armáda také podporuje koaliční bombardování pozic Islámského státu.
Samotné letectvo se přímého bombardování pozic nezúčastňuje. Na misi je vyslaných šest letounů Tornado, které monitorují zemský povrch a jeden tankovací stroj. V říjnu schválila vláda nasazení letadel AWACS, které monitorují vzdušný prostor.
Od začátku mise, která začala po teroristických útocích v Paříži, nalétali piloti na sedm stovek průzkumných letů a celkem strávili ve vzduchu 3 651 hodin.
Komplikace pro vojenské mise znamenal nezdařený puč v Turecku. Problémy také nastaly, když Ankara bránila vstupu německých politiků na základnu v Incirliku. Důvodem bylo schválení rezoluce o genocidě Arménů osmanskými Turky během první světové války. Poslanci museli zdůraznit, že se nejedná o obviňování současné vlády. Na protest proti schválení rezoluce odvolali Turci svého velvyslance v Německu.
Kromě vzdušných a pozemních sil se Němci rozhodli pomoct koaličním silám fregatou Augsburg. Ta chrání francouzské letadlové lodě, které operují ve východním Středomoří.
Bundeswehr je zapojen i do dalších protiteroristických operací. Na konci září Spolkový sněm rozhodl o vyslání až 650 vojáků do nové protiteroristické mise NATO ve Středozemním moři, jejímž cílem je mimo jiné zamezit aktivitám Islámského státu, včetně pašování lidí a zbraní.