Obří vojenské drony nad Českem? USA chtějí sledovat Rusy
Tajná technika nad Českem
Americké špionážní drony o velikosti menšího dopravního letounu by měly začít létat nad Českem. Bezpilotní letouny typu Global Hawk chtějí Američané přes naše území posílat na výzvědné mise ke hranicím Ruska. Tuzemské úřady teď hledají cestu, jak jim to umožnit. Zatímco problematiku dronů v oblasti civilního letectví česká legislativa řeší, s vojenskými přelety bezpilotních letounů nepočítá.
„Na konci roku vláda vždy schvaluje celý balíček, který obsahuje tisíce přeletů letadel spojeneckých vojsk ročně i přesuny vojáků a techniky spřátelených států po zemi. Materiál ministerstva obrany ale neřeší přelety bezpilotních letadel. Proto ve spolupráci s dalšími resorty hledáme řešení, jak věc právně upravit,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
Americká armáda žádá o povolení k přeletu pro bezpilotní letouny již řadu měsíců. Upozornil na to deník Právo. Souvisí to zřejmě s plánem NATO na přesun tisíců vojáků a techniky na východní hranici Aliance, tedy do Pobaltí a Polska, případně Rumunska i Bulharska.
Ministerstvo obrany o věci jedná s resortem dopravy i vnitra. Úřady nechtějí podle Medka z obrany připravit jednorázovou úpravu, ale obecnější normu, která by přelety vojenských dronů řešila i do budoucna pro jiné země. Jelikož jsou letouny řízeny na dálku, bude se muset v úpravě nejspíš počítat také s přesunem vojenské techniky.
Vypnou špionážní letouny nad Českem radary?
Umožnění obdobných přeletů řešili Američané už loni s Němci v souvislosti s akcí u ruských hranic. Ti jim nakonec vyhověli a americké drony létaly nad Německem několikrát měsíčně, podle časopisu Spiegel musely ale mít vypnuté veškeré radary i senzory. Jednalo se zřejmě o reakci na odposlechy americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), která sledovala mnoho let řadu evropských firem a politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové.
S tím ale například nesouhlasí poslanec za ČSSD a člen sněmovního výboru pro obranu Antonín Seďa. „Jelikož Spojené státy jsou náš partner, nemyslím si, že by drony měly mít vypnuté radary a senzory. Naopak by to mohlo ohrozit letový prostor nad Českou republikou. Jelikož z vojenského hlediska žádná právní úprava neexistuje, je nejbližší schvalování přeletu za pomoci parlamentu podle platného ústavního práva,“ komentoval deníku poslanec.
Podle opozičního poslance za TOP 09 Marka Ženíška by se věc hlavně měla dotáhnout do konce. „Není důvod tomu bránit. Doufám, že to příslušná ministerstva dořeší. Myslím, že v Německu šlo především o reakci na ještě ne úplně urovnaný problém ohledně odposlouchávání kancléřky,“ uvedl Ženíšek.
Drony se s civilními letadly nepotkají
Americké drony jsou shromážděny na italské základně Sigonella na Sicílii, odkud vyráží na průzkumné lety nad územím dobytým Islámským státem a jsou připraveny na případné útoky ze strany islamistů. Vojenský prostor na sicilské základně sdílí s bezpilotními letouny NATO.
Drony typu Global Hawk amerického výrobce Northrop Grumman vydrží ve vzduchu v kuse více než 32 hodin a mohou létat ve výšce přes 18 kilometrů. S civilními letadly se tak nepotkají, létají v mnohem vyšších výškách. Letoun s rozpětím křídel až 40 metrů umí kromě pořizování podrobných snímků také sledovat tok dat na zemi či zaznamenat telefonické hovory.
K rozmístění aliančních vojsk u východní hranice se koná v červenci ve Varšavě summit NATO. Aliance tak reaguje na počínání Ruska, které v posledních letech pořádá velká vojenská cvičení a do enklávy Kaliningrad přesunulo desetitisíce vojáků i techniku. Čeští vojáci by se do posílení alianční přítomnosti na východě měli zapojit až v dalších letech. Diplomaté očekávají, že výsledky summitu Rusko propagandisticky využije.