Terorista měl lístek na fotbal. Odpálil se po odhalení ochrankou

Terorista měl lístek na fotbal. Odpálil se po odhalení ochrankouUVNITŘ VIDEO
Svět

Teroristický útok v Paříži

ac Echo24

Jeden z útočníků, který se odpálil u brány fotbalového stadionu Stade de France v Paříži, měl koupený platný lístek na zápas. Poté, co hra začala, se pokusil dostat na tribuny. V tom mu však zabránil pracovník ochranky, který při kontrole odhalil pás výbušnin, jež měl terorista na sobě. Ty pak při útěku od kontroly odpálil, píše Wall Street Journal.

Patnáct minut po začátku exhibičního zápasu mezi Francií a Německem přišel k pracovníkovi ochranky jménem Zouheir, který prováděl kontroly u vstupu do vnitřní části stadionu, muž s platným lístkem na zápas a chtěl projít dál na tribuny. Při fyzické kontrole však Zouheir nahmatal a pak i uviděl, že muž má na těle vestu pokrytou výbušninami. Ihned poté atentátník zřejmě zpanikařil a vydal se na útěk k východu. Přitom se odpálil.

Podle pařížského prokurátora měl kolem těla výbušninu TATP (triacetone triperoxide). 

Zouheirovi se díky tunelu, který vede do vnitřku stadionu a který ho od atentátníka oddělil, nic nestalo. Útočník měl v plánu nálož odpálit na stadionu, kde se v době zápasu nacházelo 80 tisíc lidí, včetně francouzského prezidenta Francoise Hollanda.

Moment, kdy se prezident dozvídá o útoku:

O tři minuty později pracovník ochranky uslyšel další ránu, když se odpálil druhý atentátník venku před stadionem. Třetí vzdálenější výbuch, který proběhl u nedalekého McDonaldu, byl slyšet chvíli poté. Během třetího výbuchu přišel o život jeden civilista. 

Když ozvěny výbuchů zazněly na tribunách, publikum i fotbalisté se na okamžik zarazili. Nejméně dva výbuchy byly podle svědků slyšet v areálu poměrně zřetelně. Ale nikdo si nebyl jistý, jestli náhodou nejde o pouhé rachejtle, které se na fotbalových zápasech často objevují.   

I Zouheir se nechal slyšet, že si nejdříve myslel, že jde o rachejtli. ,,Až když jsem viděl, jak Hollandea evakuují, uvědomil jsem si, že to nejsou rachejtle,“ řekl deníku Wall Street Journal.

I přes výbuchy zápas pokračoval až do konce podle plánu. Fotbalová asociace údajně informaci o útocích neoznámila, aby zbytečně nevyvolala paniku. Zprávy o tom, co se v Paříži stalo, se mezi fanoušky začaly šířit až ve druhé polovině hry. 

Čtěte také: Teror v Paříži: 129 zavražděných. Jeden útočník přišel v říjnu přes Řecko

Jeden útočník byl Syřan a přišel jako uprchlík z Řecka

Útoky v Paříži. A za pár hodin vzplál uprchlický tábor v Calais

Související články