Teror v Paříži: 129 zavražděných. Jeden útočník přišel v říjnu přes Řecko

Teroristický útok

Teror v Paříži: 129 zavražděných. Jeden útočník přišel v říjnu přes ŘeckoSLEDUJEME ON-LINE
Následky útoku v Paříži Foto: FOTO: Reuters
7
Svět

Echo24

Svět zažil šok. Paříž se v pátek večer stala terčem zřejmě bezprecedentního teroristického útoku: při sérii násilných incidentů, při nichž zněla střelba i výbuchy bomb, přišlo o život nejméně 129 lidí. Asi 85 z nich zahynulo v koncertní síni Bataclan. Dalších 352 lidí bylo zraněných a 99 z nich ve vážném stavu bojuje o život v nemocnici. K útoku se přihlásil Islámský stát. Prezident François Hollande atentáty označil za válečný akt, vyhlásil výjimečný stav a zpřísněné kontroly na hranicích.

Jde o největší teroristický útok spáchaný v Evropě od atentátů na vlaky v Madridu, kde zemřelo 191 lidí. V pátek večer zaútočilo na šesti různých místech desátého a jedenáctého pařížského obvodu několik teroristů. Vybrali si velmi rušná místa, stříleli na lidi z automatických zbraní a sedm z nich pak odpálilo nálože, které měli u sebe. Nejvíce obětí je z koncertní síně Bataclan, kam vtrhli útočníci s automatickými puškami. VIDEO ZDE. Podle pařížské prefektury byli v koncertním sále čtyři teroristé a zabili 89 osob. PŘEHLEDNĚ: Kde v Paříži útočili teroristé

Sledujeme on – line

23:10 AFP: Otec a bratr jednoho z pařížských sebevražedných atentátníků byli vzati do vazby.

22:17 Policejní razie v hotelu Pullman u Eiffelovy věže.

V pařížském sedmém obvodu bylo večer evakuováno okolí Eiffelovy věže. Mnoho policistů včetně speciálních jednotek bylo nasazeno kolem hotelu Pullman. Uzavřena byla také stanice metra Martovo pole před Eiffelovou věží. Policie podle zpravodaje ČT, který je na místě, vtrhla do hotelu, který dle neoficiálních informací personálu prohledávala. Po 22. hodině však razii odvolala.

21:37 Dva muži hledaní kvůli útokům v Paříži byli registrováni v Řecku

Dva muži, po kterých pátrá francouzská policie v souvislosti s útoky v Paříži, byli letos v Řecku zaregistrováni jako žadatelé o azyl. Uvedla to podle AFP řecká policie. Francouzské úřady požádaly své řecké kolegy o ověření cestovního pasu a digitálních otisků prstů jednoho z těchto mužů a o otisky prstů druhého muže.

21:31 Teroristé byli ze tří skupin

Podle prokuratury koordinované útoky s „vysokou pravděpodobností“ provedli teroristé ze tří skupin. Sedm teroristů použilo útočné pušky typu kalašnikov a mělo na sobě vesty s naprosto stejným druhem výbušniny, jíž byl velmi nestabilní peroxid acetonu (TATP), použitý také při atentátech v Londýně v roce 2005. Při útocích prý bylo vypáleno několik stovek střel.
Sedm teroristů bylo během jejich zločinu zabito, upřesnil pařížský prokurátor. Šest teroristů na sobě odpálilo výbušniny.

20:49 Francie bude pokračovat s útoky na Islámský stát

Francouzský premiér Manuel Valls řekl pro TF1, že Francie bude pokračovat s nálety v rámci protiislámské aliance.
„Jsme ve válce. A proto přijímáme mimořádná opatření. A tu válku vyhrajeme,“ napsal Valls na svém Twitteru.

20:36 Atentátník se chtěl odpálit na fotbale

20:00 Praha: Je suis Parisien

19:21 AFP: Počet obětí stoupl na 129. Úřady potvrdily, že číslo bude ještě stoupat. Stav 99 vážně zraněných je kritický.

17:20 Syrský útočník přišel do Francie zřejmě s uprchlickou vlnou

Jeden z útočníků, u jehož těla se před stadionem Stade de France našel syrský pas, prošel do Evropy 3. října přes řecký ostrov Leros, informoval zástupce řeckého ministerstva, píše agentura Reuters.

17:08 Policejní razie v Belgii

Policie provádí razie v jedné bruselské čtvrti, které souvisejí s pařížskými atentáty, uvedla AFP s odkazem na belgickou televizi. Jednu osobu zadržela.

17:05 V Británii zadrželi na letišti Francouze se střelnou zbraní

Policisté na letišti Gatwick v anglickém hrabství West Essex zadrželi v souvislosti s pařížskými útoky 41letého Francouze, který měl u sebe střelnou zbraň. Vyšetřovatelé ho nyní vyslýchají, informoval britský Guardian.

16:28 Evakuace letadla AIR France

Letadlo Airbus 321 směřující z letiště Schiphol v Nizozemsku do Francie bylo evakuováno kvůli „hrozbě“ na Twitteru.

16:15 Marine Le Pen: Islámský fundamentalismus musí být zničen

Islámský fundamentalismus musí být zničen, radikální mešity zavřeny a radikální imámové vypovězeni, prohlásila vůdkyně Národní fronty Marine Le Pen, jejíž strana směřuje k vítězství v příštích francouzských prezidentských volbách.

15:27 Mezi oběťmi jsou Rumuni, Belgičané i Švéd

Mezi oběťmi teroristických útoků v Paříži jsou i dva rumunští občané, nejméně dva Belgičané a jeden Švéd.

15:17 Po útocích bylo hospitalizováno 300 lidí

Pařížské nemocnice přijaly po pátečních atentátech k ošetření 300 osob. Útoky spáchané na několika místech nepřežilo 128 osob. Osmdesát ze zraněných je ve vážném stavu. Bilance osob přijatých k ošetření zahrnuje také 43 příbuzných nebo blízkých obětí. Utrpěli šok a byli v takovém stavu, že bylo nutné je ošetřit.

15:07 Belgický premiér Charles Michel požádal občany Belgie, aby se vyhnuli cestám do Paříže.

15:00 Policie hledá černý Seat v souvislosti s útoky

Pařížská policie vydala upozornění, že se v souvislosti s atentáty hledá černý Seat s cizí SPZ – GUT 18053. Má kola pětipaprskové disky z lehkých slitin. Policie ale vyzývá, aby se lidé k autu nepřibližovali, pokud ho objeví.

14:58 V neděli se v Česku na památku obětí z Paříže rozeznějí zvony

V neděli v poledne se v České republice na památku obětí teroristických útoků ve Francii rozeznějí zvony v kostelích. Katolické farnosti k tomu dnes vyzval předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka.

14:55 Místní úřady ve Francii mohou vyhlásit zákazy vycházení

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve zmocnil místní úřady v případě potřeby vyhlásit zákazy vycházení.

14:30 Česko preventivně zpřísnilo bezpečnostní opatření

Česko zpřísnilo bezpečnostní opatření na Letišti Václava Havla, u francouzské ambasády v Praze a také na dalších místech, kde se nachází velký počet lidí.

14:30 Eifelovka se zavírá

Vedení Eiffelovy věže se po pařížských útocích rozhodlo uzavřít tuto hlavní pařížskou atrakci. Zavřená bude na neurčitou dobu, oznámila AFP.

14.10 Česko prověřuje osoby v souvislosti s atentáty

Ministr vnitra Milan Chovanec pro ČT řekl, že Francouzi pořádali Česko o prověření informací o určitých lidech a značkách aut. Pracujeme na tom, hlavně ÚOOZ, uvedl Chovanec. Podle něj nebyli ale zachyceni v ČR.

13:54 Francie nese podle Asada část viny za atentáty

Syrský prezident Bašár Asad atentáty odsoudil. Jsou podle něj podobné těm, jimž čelí Syřané už roky. Vina podle Asada padá také na Francii a její politiku, která umožňuje šíření terorismu. U těla jednoho z osmi útočníků byl nalezen v Paříži syrský pas.

13:23 V Bavorsku zatkli minulý týden může, který převážel do Paříže zbraně

Zatčení 51letého Černohorce minulý týden v Bavorsku při převážení zbraní do Paříže vzbuzuje podezření, že jeho snaha mohla souviset s pařížskými útoky. O jeho zatčení informoval bavorský rozhlas Bayerischer Rundfunk. Muž měl v autě automatické pistole, ruční granáty a výbušniny.

13:20 Lidé kladou květiny před francouzskou ambasádu

Desítky lidí přicházejí od rána před budovu francouzské ambasády v Praze položit květiny a zapálit svíčky, aby tak uctily památku obětí teroristických útoků v Paříži. Na prvním nádvoří Pražského hradu nechal prezident Miloš Zeman vyvěsit černé prapory. Pražská Petřínská rozhledna bude večer nasvícena do barev francouzské trikolory.

13:15 Jeden z atentátníků byl zřejmě Syřan
Vyšetřovatelé oznámili, že před stadionem Stade de France, kde zemřeli tři sebevražední atentátníci a jeden civilista, našli u roztrhaného těla jednoho z nich syrský pas.

12:45 Londýnské letiště Gatwick bylo evakuováno kvůli podezřelému balíčku.

12:30 Britský premiér Cameron svolal schůzku krizového štábu

12:13 K útoku se v prohlášení přihlásil Islámský stát, uvedl Reuters.

11:51 Pařížané chodí darovat krev

11:30 Útoky spáchal Islámský stát, řekl francouzský prezident

10:42 Islámský stát zveřejnil hrozbu Francii
Teroristická organizace Islámský stát v nově zveřejněném videu hrozí Francii. Video se objevilo podle Reuters těsně po útocích spáchaných v Paříži.

9:18 American Airlines pozastavily kvůli útokům lety do Paříže
Americká společnost American Airlines po pátečních teroristických útocích v Paříži přerušila lety do francouzské metropole. Ve Francii je vyhlášen výjimečný stav, který úřadům umožňuje uzavřít veřejná místa a zavést zákaz vycházení nebo omezit dopravu a pohyb osob.

9:02 Babiš: Jsem s vámi. Je to válka

9:00 Titulní strany francouzských novin

8: 53 Vyjádření Miloše Zemana

8:10 Očitá svědectví o útocích teroristů

7:27 Požár v Calais bez obětí. V souvislosti s požárem, který vypukl krátce po půlnoci, zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Pracovníci působící v táboře odmítají, že by byl požár odvetou za útoky v Paříži. Objevila se nicméně nepodložená tvrzení, že požár založili aktivisté rozzlobení přítomností migrantů ve Francii, píše Daily Mail.

7:40 Zrušené koncerty. Čtyřiadvacetihodinový koncert před pařížskou konferencí OSN o klimatu, který začal v pátek večer, byl kvůli teroristickým útokům v Paříži z noci na dnešek zrušen. Svůj sobotní koncert ze stejného důvodu dnes zrušila také irská rocková skupina U2.

7:20 Úřady zpřesňují počet obětí. Přinejmenším 126 obětí si vyžádaly teroristické útoky v Paříži v noci na dnešek. Při sérii šesti násilných incidentů, při kterých teroristé stříleli do davu či páchali sebevražedné atentáty, utrpělo také 215 lidí zranění, z toho 83 je v kritickém stavu.

2:52 Hranice Francie neuzavře. Francouzský prezidentský úřad v noci upřesnil, že po teroristických útocích v Paříži se zpřísní kontroly na hranicích. Uzavřeny ale nebudou, jak původně avizoval francouzský prezident François Hollande, který zároveň vyhlásil v zemi výjimečný stav.

2:33 Tragické počty. Francouzská média hovoří už o 149 obětech útoků. Úřady však zatím toto číslo nepotvrdily.

2:15 Požár v Calais. Po teroristických útocích spáchaných v noci na dnešek v Paříži byl založen požár v divokém uprchlickém táboře u Calais na severu Francie, kde jsou ubytovány tisíce běženců. Na Twitteru se objevila série snímků hořících stanů a dalších nouzových přístřešků.

2:01 Armáda v ulicích. Hollande v televizním vysílání oznámil, že požádal armádu o pomoc k zajištění bezpečnosti a k vypátrání pachatelů útoků. Zmobilizováno má být podle prvních informací 1500 vojáků. Hollande také zrušil plánovanou cestu na summit zemí G20, který se o víkendu koná v Turecku.

1:42 Tři mrtví útočníci. Podle AFP byli během útoku v koncertní hale zabiti tři útočníci.

1:24 Hrůzné číslo Zhruba stovku mrtvých našla francouzská policie v koncertní síni v centru Paříže, kde zasahovala proti teroristům, kteří budovu přepadli. Na místo míří francouzský prezident François Hollande s dalšími ministry. Informovala o tom francouzská média.
1:18 Sto obětí? Podle AFP útok na koncertní síň Bataclan nepřežilo přibližně 100 lidí.
1:12 Na internetu přibývají videa z akce teroristů.
1:09 Zásah skončil, hlásí policie. Francouzská policie dokončila zásah proti teroristům držícím rukojmí v pařížské koncertní síni. Dva útočníky přitom zastřelila. Celkový počet civilních obětí není zatím znám.
1:07 #porteouverte, Obyvatelé Paříže začali na sociálních sítích používat hastag #porteouverte, jehož prostřednictvím nabízejí místa ve svých bytech a „otevírají dveře“ lidem, kteří zůstali na ulicích a nemohou se dostat domů.
1:02 Zavřené letiště Kvůli situaci v Paříži bylo také uzavřeno jedno z pařížských letišť – letiště Orly na jihu Paříže, píše na Twitteru server AirLive.net
0:52 Nevysílejte náš zásah žádá policie Francouzské úřady podle televizní stanice Itele požádaly televizní kanály, aby nevysílaly z bezprostřední blízkosti koncertního sálu Bataclan, v němž jsou drženy desítky rukojmích.
0:46 Policie útočí na islamisty. Francouzské policejní síly vtrhly do koncertní síně v centru Paříže, kde teroristé zadržují desítky rukojmích. Podle agentury AFP to uvedl bezpečnostní zdroj. Podle očitých svědků pachatelé stříleli naplno do davu s pokřikem: „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký).
0:40 Elitní jednotka zasahuje. Podle Le Monde byla do obchodního centra Les Halles vyslána francouzská elitní protiteroristická jednotka GIGN.
0:39: Sebevražední atentátníci. Francouzská policie potvrdila, že při nočních teroristických incidentech v Paříži došlo mimo jiné k dvěma sebevražedným pumovým atentátům a k jednomu bombovému útoku. Na několika místech se také střílelo nebo ještě střílí.
0:34: Útok na sedmi místech. Podle agentury AFP byly útoky dokonce na sedmi místech francouzské metropole
0:31 Policie útočí na halu. Policie zaútočila na koncertní halu Bataclan, uvedl francouzský server Le Monde s odkazem na policii.
0:30 Nevycházejte ven, žádá radnice. Pařížská prefektura dnes kvůli teroristickým útokům a vyhlášenému výjimečnému stavu vyzvala obyvatele pařížské aglomerace, aby zbytečně nevycházeli ze svých domovů. Zároveň mají poskytnout nouzové ubytování pro ty, kteří v metropoli uvízli. Úřady také uzavřely několik linek metra.
0:28 Útok na několika místech. Zpravodajské servery přinášejí mapy, na kterých je vidět, kde teroristé zaútočili.
 
0:23 Hollande byl otřesený. Viditelně otřesený prezident hovořil o bezprecedentních teroristických útocích. „Teroristické útoky nebývalých rozměrů probíhají v pařížské aglomeraci. Jsou desítky mrtvých, je to hrůza,“ řekl. V době, kdy hovořil, bezpečnostní síly podnikaly zásah na jedno z míst, na které zaútočili teroristé. Neupřesnil ale, o které šlo.
0:13 Útok v obchodním centru. Poslední útok byl hlášen v obchodním centru Les Halles nedaleko muzea Louvre v centru Paříže.
0:15 Sebevražedný útok. Podle agentury AFP byla jedna z explozí u Stade de France sebevražedným útokem
0:09 Střelba trvala 10 minut. Střelba v koncertním sále trvala údajně asi deset minut. Útočníci byli celí v černém, ale bez masek, uvádí pro CNN jeden ze svědků. „Vypadal jako obyčejný kluk, jen měl v ruce kalašnikov,“ řekl svědek po telefonu. Teroristé podle svědka údajně nemluvili, jen stříleli do lidí.
0:03 Výjimečný stav Francouzský prezident François Hollande vyhlašuje po dnešních teroristických útocích v Paříži výjimečný stav, který má platit po celém území Francie. Zvlášť mimořádná bezpečnostní opatření platí pro oblast pařížské aglomerace.
23:57 Francie zavírá hranice. Francois Hollande vystoupil v televizi. Francouzský prezident ve svém vystoupení v televizi uvedl, že vyhlásí v Paříži a okolí stav ohrožení. Podle zpravodajů už je v ulicích Paříže armáda.
23:54 Zápas se dohrál. Nedaleko od stadionu Stade de France sice vybuchovaly nálože teroristů, zápas Francie s Německem se však dohrál.
23:49 Obama odsoudil útoky. Americký prezident Barack Obama útoky v Paříži odsoudil v přímém televizním vstupu. USA budou Francii proti tereristům pomáhat, řekl. Vyjádřil zároveň hlubokou soustrast rodinám obětí.
 
23:43 Rozdílné útoky. V centru Paříže se podle hlášení svědků střílelo z ručních zbraní, zatímco poblíž stadionu zněly exploze.

23:42 Útok v obchodním centru Podle francouzské stanice Europe 1 došlo k dalšímu útoku v jednom z obchodních center. Bližší podrobnosti zatím nejsou
23:40 60 obětí. Podle televize CNN je patrně počet mrtvých už 60.
23:35 Nejméně 40 mrtvých. Nejméně 40 mrtvých a desítky zraněných si dnes večer vyžádala podle nejnovější bilance série teroristických útoků v Paříži.

23:34 Stovka rukojmích. Zhruba stovka lidí je zadržována jako rukojmí v koncertní síni v centru francouzské metropole. Oznámily to francouzské televize, které citovala agentura Reuters.

23:29 Pásy s výbušninami. Několik osob, které byly drženy jako rukojmí, bylo už podle francouzských médií propuštěno, svědci hovoří o tom, že útočníci v koncertním sále hovořili arabsky a měli i pásy s výbušninami.
23:27 Islámský stát? K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, na Twitteru se však objevila i řada příspěvků v arabštině, které útoky vítají.

23:22 Další mrtví. Podle neoficiálních informací může být mrtvých až čtyřicet. Údaje však zatím nikdo nepotvrdil.

23:17 Agentury hlásí mrtvé. Nejméně 30 mrtvých a desítky zraněných si podle nejnovější bilance dnes vyžádala série teroristických útoků v Paříži. Více než deset obětí je po střelbě v místní restauraci a 15 v hudební síni. Oznámily to agentury Reuters a AFP.

23:12 Islámský terorismus? Podle svědků byli útočníci patrně islámští teroristé. Údajně při útoku křičeli Alláhu Akbar

23:11 Úřady zatím mlčí Oficiální zdroje zatím mlčí. Zástupce starosty potvrdil pouze informace o útocích na třech místech.

23:08 Počet mrtvých stoupá Podle agentury AFP je mrtvých už nejméně 30.

23: 06 Oběti v koncertní síni Podle agentury AFP zahynulo 15 při útoku v koncertní síni. Podle AP je mrtvých už 26.

22:46 Diváci jako rukojmí Při sérii násilných útoků v Paříži byli dnes také zajati jako rukojmí diváci představení v centru francouzské metropole. Počet zajatých osob není zatím znám.

22:48 Prezident evakuován Francouzského prezidenta Françoise Hollandea evakuovala ochranka dnes z pařížském stadionu Stade de France po sérii výbuchů v blízkosti budovy.
 

Francouzské úřady potvrdily, že v Paříži došlo celkem k sedmi útokům. Nejméně dva spáchali ozbrojení útočníci v zařízeních rychlého občerstvení. K třem došlo u stadionu Stade de France: dva spáchali sebevražední atentátníci zřejmě opásaní výbušninami a v jednom případě vybuchla nastražená bomba.

Pařížská prefektura vyzvala obyvatele aglomerace, aby zbytečně nevycházeli z domovů. Úřady také uzavřely několik linek metra. V sobotu zůstanou zavřené rovněž veškeré školy, univerzity a muzea v Paříži. Letiště podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse zůstanou otevřená. V provozu by měla zůstat také železniční doprava.

 

 

V koncertní síni Bataclan zadržovali útočníci desítky návštěvníků jako rukojmí, celkem v ní původně bylo na 1500 lidí. Policie do budovy zhruba půl hodiny po půlnoci vtrhla. Tři útočníci se stihli odpálit, jednoho policie zabila. Podle očitých svědků předtím atentátníci při střelbě do davu provolávali „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký). Počet obětí je přinejmenším 80.

Na místo nejtragičtějšího ze série útoků dorazili po skončení policejního zásahu i prezident Hollande, premiér Manuel Valls a ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Hollande slíbil, že Francie povede „nemilosrdný“ boj proti terorismu. Útok označil za „zvěrstvo“ a „barbarství“.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová ČTK sdělila, že MZV v tuto chvíli nemá informace, že by mezi oběťmi útoků v Paříži byli čeští občané.

Zděšení nad útoky a solidaritu s francouzským lidem vyjádřila řada světových státníků. Americký prezident Barack Obama je označil za ohavný pokus o terorizování nevinných civilistů. Zděšení a solidaritu s francouzským lidem vyjádřili také britský premiér David Cameron, německá kancléřka Angela Merkelová či generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Kreml označil atentáty za „nelidské“. Solidaritu slíbil Francii také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Český premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil soustrast pozůstalým obětí.

Útoky nastaly v době, kdy Francie zavádí zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o globálním oteplování, která začíná za dva týdny. Zástupce Paříže řekl, že je ještě brzy vyhodnotit incidenty jako koordinované teroristické útoky, i když všechno tomu nasvědčuje.