Bolivijský prezident Morales se odjel léčit na Kubu kvůli „zásadním komplikacím“

Bolivijský prezident Morales se odjel léčit na Kubu kvůli „zásadním komplikacím“NOVÉ
Prezident Bolívie Evo Morales Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Zdravotní problémy prezidenta Bolívie

Echo24

Bolivijský prezident Evo Morales odjel ve středu na Kubu, kde mu věnují péči lékaři kvůli „zásadním komplikacím“ jeho zdravotního stavu. Jeden z nejdéle vládnoucích lídrů Latinské Ameriky má nespecifikované problémy s hrdlem a podle svého úřadu odjel zejména kvůli stanovení diagnózy.

Potíže sedmapadesátiletého socialisty s verbálním projevem jsou podle médií na veřejnosti patrné již delší dobu, což Morales zpočátku prezentoval jako nachlazení.

„Na radu lékařů bylo rozhodnuto, že náš prezident podstoupí běžné lékařské vyšetření na Kubě. Tato cesta byla naplánována, když se jeho stav zhoršil a začal mít problémy s mluvením,“ řekl podle agentury Reuters ministr a vedoucí prezidentského úřadu René Martínez.

Kubánští lékařští experti mají zvláště ve spřátelených levicových zemích Latinské Ameriky velmi dobrou pověst, léčbu na ostrově absolvoval před svou smrtí například i dlouholetý venezuelský vůdce Hugo Chávez, který zemřel na rakovinu.

Martínez uvedl, že předběžnou zprávu o příčinách Moralesových zdravotních problémů dostane veřejnost během několika dní.

Vůbec první bolivijský prezident pocházející z domorodého indiánského etnika byl do úřadu poprvé zvolen v roce 2006, potřetí pak v roce 2014. Navzdory tomu, že mu loni neprošla změna ústavy, která by mu umožnila se v roce 2019 ucházet o čtvrtý mandát, nehodlá se prý zatím možnosti na znovuzvolení vzdát.

Čtěte také: Prezident Bolívie Morales: ‚Léčil jsem se vlastní močí.‘

Bolívie uzákonila dětskou práci od deseti let

Související články