Prahu vrátili. Ale komu? Zhoubné vlivy v TOP 09
Snažím se hledat důvody, proč TOP 09 není v tak velkém průšvihu, jak to na první pohled vypadá. Bezvýsledně.
Kalouskův projekt se vyvinul trochu jinak, než si to druhý Mirek, jeho kamarád v tehdejší vládě Topolánek, představoval. Namísto strany přátelské a víceméně komplementární k ODS se Kalousek se Schwarzenbergem rozhodli zkusit se stát dominantní silou na pravici na úkor ODS. A aniž bychom podceňovali vlastní sebedestruktivní úsilí ODS, lze říci, že na loňské implozi ODS měla topka svůj drobný, dlouhodobý podíl. Pád Nečasovy vlády byl každopádně pádem ODS, kdežto Kalousek byl ten poslední stojící, na něhož mířili kampaňoví stratégové opozičních stran. Pak to začalo jít nějak s kopce.
Prezidentská kampaň byla zjevně posledním velkým vzepětím jeho kariéry. Spojení se starosty, kteří měli Kalouskově centralizovanému projektu dodat zachycení v obcích a regionech, vypadalo jako chytrý tah do té doby, než se starostové začali od topky odpoutávat. Letošní komunální volby je jistě utvrdily v tom, že to byl správný krok. Měřeno na hlasy i na mandáty získali víc než topka. Byla tu ovšem Praha, Schwarzenbergova bašta. V té se cítila topka tak silná, že jí, jak se zdá, prošel i loňský podraz na ODS, kdy vyměnila koaličního partnera a za pomoci sociální demokracie získala primátorský post. Teď se ukazuje, že jí nebylo dáno se z něj radovat dlouho. A co je topka bez Prahy?
Pokud se zdálo, že TOP 09 je imunní vůči těm zhoubným vlivům, které rozložily ODS a jsou pořádné zakousnuté i do sociální demokracie, tak teď už se to nezdá. Týden po volbách vystoupí ze strany v její nejdůležitější lokalitě její místní šéf a primátor, jehož obličej s fialovým logem ještě kouká na Pražany ze stovek billboardů. Zkusme si jen představit, co by se stalo, kdyby k tomu došlo o týden dřív!
Zbývá podívat se na heslo na těch plakátech. Vracíme vám Prahu. To tedy jistě. Ale komu přesně? Zde se rýsuje jasná odpověď. Krátce před volbami kandidátka ANO Adriana Krnáčová zveřejnila, že se Hudeček nabízel Andrejovi Babišovi. Ten to nebyl schopen účinně vyvrátit. To je ovšem popření celého smyslu existence topky, jak ho Kalousek pravidelně prezentuje. Připomeňme, že trval na tom, že topka nemá chodit do koalic s žádnou z vládních stran – tak striktně, že nebyl ochoten podpořit pražskou senátní kandidaturu Václava Hampla, který by asi byl pro většinu voličů topky atraktivnější než opotřebený Martin Bursík.
Hudeček si asi připadal velice chytrý, když natáhl k ANO tykadla. Teď dostal lekci o tom, jak umí Babišovi lidé využít lidských slabostí a informací s prohnaností zkušených rozvědčíků (upozornění pro právníky: to je jen metafora) – lekci, kterou by si měl nastudovat v této zemi každý demokratický politik a volič. Hudeček má teď sotva jinou budoucnost než s podporou ANO – což ovšem nutně neznamená, že nějakou má. Ale ANO plus ČSSD plus trojkoalice či aspoň někdo z ní anebo Piráti a k tomu pár zastupitelů, které přivede Hudeček – to by, uznejte sami, byla koalice jak víno. Jistěže naprosto nepřijatelná pro všechny topkaře – kromě těch, které ještě více štval Jiří Vávra.
Na toho mířil úder z druhé strany. 13. října se objevila zpráva o Vávrově návštěvě u Tomáše Hrdličky. Byl to hodně substandardní kousek bulvární žurnalistiky. Nic než matná fotografie Vávry a na to připlácnutý Hrdlička – reportéři ani nedokázali pořídit společnou fotografii Vávry s věhlasným pražským „politologem“. Ani se nezajímali o Vávrovu partnerku. Nic o dalších celebritách na bezpochyby rušné akci, nic o tom, co měli na sobě a čím se cpali a co dostal Hrdlička k narozeninám. Mít všechny články v Blesku takovou šťávu, tak náš největší bulvární deník zanikne do tří týdnů. Kdyby tahle zpráva byla upuštěná peněženka, tak nikomu nestojí za zvednutí. Ale po téhle peněžence se pár lidí vrhlo, jako by předem věděli, kde jí někdo upustí a co v ní bude. Zajímavý úkaz v deníku, jenž je preferovaným médiem pro láskyplné zveřejňování selfíček Andreje Babiše z dovolené. Týž den Adriana Krnáčová v rozhovoru pro HN označuje Vávru za nepřijatelného a zároveň úporně čelí snaze redaktorky přimět ji zhodnotit Karla Březinu z pražské ČSSD, osobu jistě neméně kontroverzní než Vávra. A slibné zmínky o Danielu Křetínském z investiční skupiny J&T, majitele Blesku, jsme od Krnáčové zaznamenali již dříve.
TOP 09, zdá se, není ta pevně ideově zakotvená strana, jak slýcháváme. Vyskytují se v ní bohužel neukotvení lidé, kteří se stanou snadnou kořistí pro agresivní leptavé síly nového politického projektu.