1

Kauza Nagyová: Velká operace klapá naprázdno

Novinka v případu Nagyová žila nějakou dobu jako spekulace, ale teď se z ní stala skutečnost. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které vede masivní vyšetřování údajné chobotnice kolem bývalé Nečasovy vlády, se pokusí prokázat tehdejší ředitelce kanceláře premiéra Janě Nagyové krácení daní - tedy darovací daně.

Konstrukce olomouckých zní, že pokud kabelka nebo šperk, které jí nosili ředitelé státních firem, úřadů, advokáti se státními zakázkami, nebyla korupcí v tom smyslu, kdy se za úplatu poskytuje konkrétní protislužba, jedná se o dar. A z daru se musí zaplatit darovací daň. Podle sobotního vydání Mladé fronty Dnes už Nagyová (dnes Nečasová) kvůli tomuto podezření v posledních dnech absolvovala výslech. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství by to byla druhá větev případu, která aspoň nějak spěje směrem k podání obžaloby.

Přejděme teď obvyklou otázku, kde zůstalo slíbené rozplétání kmotrovské chobotnice (Janoušek, Rittig, Hrdlička), jímž Olomoučtí celou akci na začátek zarámovali. Ivo Ištvan a jeho přímí podřízení, mezi nim jeho agilní náměstek Pavel Komár, se mohou bránit tím, že jejich povinností je vyšetřovat všechna podezření na trestný čin, o něž při vyšetřování zavadí, a že existuje rovnost před zákonem. Neboli nikdo není tak vysoce postavený, aby se mu jednodušší trestné činy promíjely. Budiž, jakkoliv pokud špičky jednoho ze dvou vrchních státních zastupitelství v zemi osobně vyšetřují takhle bagatelní záležitosti, vypadají trochu směšně. 

Ale především je to jasný důkaz, že Velká operace sklapla naprázdno. Když shodili vládu, žádali pro sebe vyšetřovatelé a státní zástupci trochu trpělivosti, několik měsíců, aby rozlomili kódy u zabavených počítačů a mobilních telefonů a přečetli si textové soubory, vyhodnotili, zastíhali... Rok a půl naté je vidíme, jak se horlivě snaží dopočítat nedoplatky na darovací dani.

Pokud člověk slyší výraz korupce v souvislosti s vysokou politikou, má pochopitelně sklon představovat si zmanipulované tendry a úplatky v řádu přinejmenším desítek milionů. Tento druh korupce si i páni z ÚOOZ a VSZ Olomouc představovali, že odhalí. (viz prohlášení o zabavených stamilionech korun a cihlách zlata na tiskové konferenci po razii).

Ještě několik měsíců po akci trousily orgány zvěsti o důkazech, že třem rebelujícím poslancům ODS měly kromě trafiky přijít i benefity materiální povahy, čili peníze. Dnes už je asi na čase, aby orgány přiznaly, že vládu povalily kvůli žárlivosti nastávající manželky na dosluhující manželku a kvůli dávání prezentů. Až Olomoučtí tyto středně závažné a méně závažné delikty dovedou k soudu, měli by vzápětí po jeho skončení rezignovat.


/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.