Kauza Nagyová: Velká operace klapá naprázdno

Kauza Nagyová: Velká operace klapá naprázdno
14. června 2013 v Praze. Ohlašují se zabavené stamiliony a zlaté cihly. Foto: Foto: ČTK
Komentáře

Daniel Kaiser

Novinka v případu Nagyová žila nějakou dobu jako spekulace, ale teď se z ní stala skutečnost. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které vede masivní vyšetřování údajné chobotnice kolem bývalé Nečasovy vlády, se pokusí prokázat tehdejší ředitelce kanceláře premiéra Janě Nagyové krácení daní - tedy darovací daně.

Konstrukce olomouckých zní, že pokud kabelka nebo šperk, které jí nosili ředitelé státních firem, úřadů, advokáti se státními zakázkami, nebyla korupcí v tom smyslu, kdy se za úplatu poskytuje konkrétní protislužba, jedná se o dar. A z daru se musí zaplatit darovací daň. Podle sobotního vydání Mladé fronty Dnes už Nagyová (dnes Nečasová) kvůli tomuto podezření v posledních dnech absolvovala výslech. Po případu zneužití Vojenského zpravodajství by to byla druhá větev případu, která aspoň nějak spěje směrem k podání obžaloby.

Přejděme teď obvyklou otázku, kde zůstalo slíbené rozplétání kmotrovské chobotnice (Janoušek, Rittig, Hrdlička), jímž Olomoučtí celou akci na začátek zarámovali. Ivo Ištvan a jeho přímí podřízení, mezi nim jeho agilní náměstek Pavel Komár, se mohou bránit tím, že jejich povinností je vyšetřovat všechna podezření na trestný čin, o něž při vyšetřování zavadí, a že existuje rovnost před zákonem. Neboli nikdo není tak vysoce postavený, aby se mu jednodušší trestné činy promíjely. Budiž, jakkoliv pokud špičky jednoho ze dvou vrchních státních zastupitelství v zemi osobně vyšetřují takhle bagatelní záležitosti, vypadají trochu směšně. 

Ale především je to jasný důkaz, že Velká operace sklapla naprázdno. Když shodili vládu, žádali pro sebe vyšetřovatelé a státní zástupci trochu trpělivosti, několik měsíců, aby rozlomili kódy u zabavených počítačů a mobilních telefonů a přečetli si textové soubory, vyhodnotili, zastíhali... Rok a půl naté je vidíme, jak se horlivě snaží dopočítat nedoplatky na darovací dani.

Pokud člověk slyší výraz korupce v souvislosti s vysokou politikou, má pochopitelně sklon představovat si zmanipulované tendry a úplatky v řádu přinejmenším desítek milionů. Tento druh korupce si i páni z ÚOOZ a VSZ Olomouc představovali, že odhalí. (viz prohlášení o zabavených stamilionech korun a cihlách zlata na tiskové konferenci po razii).

Ještě několik měsíců po akci trousily orgány zvěsti o důkazech, že třem rebelujícím poslancům ODS měly kromě trafiky přijít i benefity materiální povahy, čili peníze. Dnes už je asi na čase, aby orgány přiznaly, že vládu povalily kvůli žárlivosti nastávající manželky na dosluhující manželku a kvůli dávání prezentů. Až Olomoučtí tyto středně závažné a méně závažné delikty dovedou k soudu, měli by vzápětí po jeho skončení rezignovat.