Washington znemožnil Rusku splácet mezinárodní závazky, Moskvě hrozí platební neschopnost
RUSKÁ EKONOMIKA
Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by mohlo zemi přiblížit k platební neschopnosti. Americké ministerstvo financí oznámilo, že ukončí výjimku, která umožňovala americkým držitelům ruských dluhopisů přijímat platby. Moskva tvrdí, že bude platit v rublech, což by podle expertů technicky může znamenat bankrot. Rusko, které má jinak na splácení dluhů dostatek financí, už dalo najevo, že plánuje zpochybnit jakékoliv vyhlášení platební neschopnosti. Uvedla to agentura Reuters.
Nová pravidla se vztahují pouze na osoby v USA. Vzhledem k roli amerických bank v globálním finančním systému se však Rusku ztíží realizace plateb i jinde, upozornil server BBC.
Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin v reakci na rozhodnutí Washingtonu oznámil, že Rusko bude splácet svůj zahraniční dluh v rublech. „Na tuto výzvu má naše země řešení. Budeme platit v rublech,“ napsal na síti Telegram. Dodal, že Spojené státy si o zákazu plateb v dolarech rozhodly samy.
Rusko čelí hrozbě platební neschopnosti od doby, kdy západní země proti němu zavedly rozsáhlé sankce za únorovou invazi na Ukrajinu. Země byla téměř odříznuta od globálního finančního systému a zhruba polovina z jejích zahraničních rezerv byla zmrazena. Navzdory řadě omezení se Rusku podařilo od invaze uhradit splátky ze sedmi dluhopisů.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že jakmile by Rusko začalo platit v rublech v případech, v nichž kontrakt neumožňuje výplatu v jiné měně, než jsou dolary, půjde z hlediska mezinárodní finanční komunity, včetně světově významných ratingových agentur, o technický bankrot. Rusko by totiž porušilo svůj závazek vyplácet věřitele ve sjednané měně, tedy v dolaru.
„Rozhodnutí administrativy USA neprodloužit Rusku výjimku znamená, že Washington opravdu raději nechá Rusko zbankrotovat. Zavrhuje tedy možnost, že by Rusko postupně vyčerpávalo své rezervy na splátky dluhu, a nemohlo je tak využít třeba k financování války na Ukrajině,“ píše Kovanda.
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena původně udělila ruské centrální bance ze sankcí výjimku, která jí umožňovala provádět platby držitelům dluhopisů prostřednictvím amerických a mezinárodních bank. Nyní však tato výjimka zanikla.
Rusko má do konce roku splatné závazky z mezinárodních dluhopisů v objemu téměř dvě miliardy USD (46,1 miliardy korun). Nejbližší splátka se měla uskutečnit 27. května, Rusko ale již očekávalo, že výjimka bude ukončena, a proto minulý týden oznámilo, že peníze poslalo věřitelům předčasně. Další splátky se mají uskutečnit 23. a 24. června, kdy má Rusko zaplatit téměř 400 milionů USD.
Ratingové agentury dříve hodnotily Rusko jako zemi, do které lze investovat. Od konfliktu na Ukrajině ale přestaly Rusko hodnotit. Moskva už dříve upozornila, že peníze na splátky má a že pokud bude Rusko označeno za zemi v platební neschopnosti, bude to pouze výsledek nátlakových opatření, která si vynutil Západ.
Pokud země nesplácí dluh v předem stanovených termínech nebo ve stanovených měnách, je to považováno za platební neschopnost. Pokud se finanční prostředky nedostanou k příjemcům spíše kvůli okolnostem než neschopnosti nebo neochoty platit, může jít pouze o technickou platební neschopnost. V případě nezaplacení v termínu je zpravidla ještě 30denní ochranná lhůta, ve které má dlužník možnost zaplatit.
Rusko má v oběhu mezinárodní dluhopisy v objemu asi 40 miliard USD. Zhruba polovinu z nich drží zahraniční investoři. „Rusko naposledy přestalo plnit své závazky vůči zahraničních věřitelům začátkem roku 1918, krátce poté, co se moci v zemi chopili Leninovi bolševici. Ti jednostranně odmítli dále splácet carský dluh,“ připomněl Kovanda.