Zdražování samo neskončí. Z inflace se „neprožereme“, je třeba konat
RŮSTU CEN JE TŘEBA ČELIT
Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer nedávno trefně řekl, že z této inflace se neprožereme. Neodejde sama, jak přišla. Je potřeba s ní něco dělat. Dřív než se lidem uhnízdí v hlavě přesvědčení, že taková inflace na úrovni patnáct a víc procent je novou normou, a začnou se podle toho chovat.
„Základní ekonomická historka, tedy výklad skutečnosti, kterým jsme se řídili, byla: peníze mají hodnotu, můžeš o jejich zdroj přijít, je potřeba mít něco našetřeno. Dneska vládne u mnoha lidé úplně jiné vyprávění: rychle to utrať, protože všechno, co chceš, bude za rok mnohem dražší,“ říká Singer.
To je základ psychologie inflačních očekávání, která se utrhla z řetězu. Lidé budou utrácet ve strachu z drahoty. Tím budou dál roztáčet ceny. A v práci si říkat o vyšší plat, který jim šéfové v mnoha firmách budou muset dát, nebo jim při nízké nezaměstnanosti utečou jinam. Přesně proto je potřeba inflaci co nejrychleji zastavit. Ne se smiřovat s tím, že se tady na ni dva roky budeme nečinně dívat, jak nabízí Aleš Michl. Za ty dva roky bude zboží klidně o 40 procent dražší než dnes.
Ale co je ještě horší: změní se uvažování lidí: vzestup cen si zabudují do hlavy jako normální. Proto je stabilita cen takovou hodnotou a nezbytnou podmínkou prosperity a společenského smíru. Velké inflace vedly v historii k velkým katastrofám, ať to byla předválečná hyperinflace v Německu, nebo zima neklidu v osmdesátých letech ve Velké Británii, kdy se ve vlně stávek začaly rozpadat i základní veřejné služby včetně odvozu odpadků.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.