Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Evropské sankce proti Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči RuskuAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích.

Sankce podle něj poškozují české zemědělce i český průmysl a jsou výrazem bezradnosti. EU sankce vůči Rusku vyhlásila kvůli anexi Krymu a podpoře donbaských povstalců na východě Ukrajiny, Zeman je kritizoval už dříve.

Sankce proti Rusku podle Zemana nikomu nepomohly. Na trh se kvůli zablokování vzájemného obchodu mezi EU a Ruskem dostaly přebytky vepřového a zablokoval se vývoz mléka a mléčných výrobků, řekl prezident.

„Sankce jsou výrazem bezradnosti. A mají-li pomoci politici našemu zemědělství, tak konkrétně Česká republika by měla na Evropské radě konečně jasně říci svoje dosud bohužel váhavé stanovisko a připojit se k těm zemím, které navrhují zrušení sankcí,“ vyzval Zeman.

Zemanův projev na zahájení výstavy Země živitelka
Vážený pane prezidente Klausi, vážení hosté sedící za mnou, vážení hosté sedící nebo stojící přede mnou,
tak jsem si myslel, že budu jediný kacíř, který tady bude mluvit o sankcích, a najednou se strhla lavina, a jsem rád, že o tom mluví i další. Ale dovolte mi, abych místo pozdravu zemědělcům a přáním úspěchů v jejich práci, mluvil o tom, co je povinností politiků mají-li opravdu zemědělcům pomáhat.
Ta diagnóza je poměrně jasná, ale horší je terapie. Diagnóza zní, že díky zablokování vzájemného obchodu mezi Evropskou unií a Ruskou federací se na zemědělský trh dostaly přebytky vepřového, které se dříve vyvážely do Ruské federace a podobně, a Milan Teplý z Madety by o tom mohl mluvit, se zablokoval i vývoz mléka a mléčných výrobků. Čili diagnóza je jasná, a teď pojďme k terapii.
Chtěl bych vám říci svůj názor, že sankce nikdy nikomu nepomohly. A jako příklad vždy uvádím Kubu, kde sankce byly aplikovány padesát let bez jakéhokoli výsledku, teprve teď je prezident Obama zrušil. Sankce jsou výrazem bezradností, a mají-li pomoci politici našemu zemědělství, tak konkrétně Česká republika by měla na Evropské radě konečně jasně říci svoje, dosud bohužel váhavé, stanovisko, a připojit se k těm zemím, které navrhují zrušení sankcí. Už to navrhoval francouzský ministr hospodářství Macron, mluvil o tom i německý ministr zahraničí Steinmeier, ale stále v Evropské radě jsou lidé, kteří se bojí rozhodnout, bojí se zrušit sankce.
A já bych chtěl proto vyjádřit jedno přání. Až sem za rok přijedeme, abychom vám mohli oznámit, že sankce, které poškozují naše zemědělství i náš průmysl, byly zrušeny.
Děkuji vám za pozornost.
Zdroj: Facebook Jiřího Ovčáčka

Zrušení sankcí podle českého prezidenta už navrhoval francouzský ministr hospodářství a průmyslu Emmanuel Macron a mluvil o tom také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. „Stále v Evropské radě jsou lidé, kteří se bojí rozhodnout, bojí se zrušit sankce,“ řekl Zeman. Vyjádřil také přání, aby za rok při zahájení Země živitelky už byly sankce zrušeny.

Zeman v minulosti opakovaně řekl, že sankce nepovažuje za účinné, a vyzýval k jejich zrušení. Sankce proti Rusku jsou podle něj největší překážkou vzájemných vztahů, řekl ve středu při přijetí českých velvyslanců na Pražském hradě.

Souhlasí i Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) chce ve čtvrtek v Praze vyzvat německou kancléřku Angelu Merkelovou k ukončení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Po zavedení sankcí zavedla ruská vláda recipročně embargo na dovoz potravin do Ruska.

Podle Štěcha dopadají sankce na české zemědělce i průmysl. Na druhou stranu podle něj výrazně narůstají přímé investice v Ruské federaci. Češi tak nemohou dovážet do Ruska výrobky, ale dováží se tam kapitál, který produkty nahrazuje. Podle předsedy Senátu tak nemají sankce efekt a měly by skončit.

Německá kancléřka bude ve čtvrtek jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Zemanem o budoucnosti Evropské unie, o migraci, či pokračování česko-německého strategického dialogu

Oficiální program začne odpoledne na Úřadu vlády, kde bude Merkelová jednat se Sobotkou, následovat bude návštěva ČVUT a Pražského hradu. Po setkání s delegací prezidenta Zemana, ve které bude i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), absolvuje kancléřka ještě před odletem do Německa slavnostní večeři v Lichtenštejnském paláci.

Merkelová do ČR přijíždí poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013. V době návštěvy si naplánovali shromáždění příznivci i odpůrci Merkelové. Rozděluje je hlavně pohled na názory kancléřky v otázce migrace.

Čtěte také: Ovčáček do kamer nemluvil pravdu o Zemanově cestě na Rhodos

Zeman si veřejně srpen 68 nepřipomíná, k rozhlasu poslal vicekancléře