Ovčáček do kamer nemluvil pravdu o Zemanově cestě na Rhodos

Nepřesné informace

Ovčáček do kamer nemluvil pravdu o Zemanově cestě na RhodosNOVÉ
Miloš Zeman na konferenci Dialog civilizací na Rhodu Foto: FOTO: Jiří Ovčáček
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na svém pravidelném živě přenášeném brífinku uvedl nepravdivou informaci o chystané návštěvě prezidenta Miloše Zemana na konferenci Dialog civilizací na Rhodu. Ovčáček se snažil zamaskovat kritiku Zemanovy již tradiční návštěvy této akce pořádané blízkými spolupracovníky Vladimira Putina. Oznámil proto, že probíhají jednání o otevření generálního konzulátu České republiky na Rhodu a Zeman by jej měl na přelomu září a října otevřít. Žádný generální konzulát se však ve skutečnosti na Rhodu otvírat nebude. Na pozdější dotaz Jiří Ovčáček své tvrzení opravil s tím, že se jedná o slovíčkaření.

Pořadatelem pravidelné akce na řeckém ostrově je ruský podnikatel a blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin, kvůli čemuž Zemana především opozice kritizuje jako šiřitele ruské propagandy. Čtrnáctý ročník konference by se měl podle webu organizátorů uskutečnit od 30. září do 1. října a podle dřívějších informací médií by měl Zeman vystoupit v roli hlavního řečníka. „Aktuálně se vyjednává o tom, že by pan prezident na Rhodu otevřel generální konzulát České republiky,“ uvedl nejprve v úterý Ovčáček.

Mluvčí ministerstva zahraničí však Ovčáčkova slova popřela. „Asi se spletl. Základní chyba nebo nepochopení, protože pan mluvčí nepracuje v diplomacii, je, že na Rhodu není a nebude zřízen generální konzulát, ale bude pouze ustanoven honorární konzul, kterých je po celém světě mnoho,“ řekla na dotaz deníku ECHO24.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. „Generální konzul je člověk z ministerstva. Zřízení jeho úřadu vyžaduje svou tabulku, má tam veškerý aparát, funguje je to jako taková malá ambasáda – vydává víza, pasy a tak dále.“

Lagronová dále vysvětluje podstatné rozdíly mezi honorárním a generálním konzulem. „Honorární konzul je většinou domorodec, v tomto případě Řek. Na svoje vlastní náklady má otevřenou kancelář, díky tomu má vizitku se svým označením a může zařizovat některé základní konzulární věci, nemůže ale vydávat pasy nebo víza. Reprezentuje tu naši zemi, zasazuje se o její propagaci. Když je nějaká krize, a je na místě, tak komunikuje s naší ambasádou. Schvaluje ho Řecko a my to pouze potvrzujeme, vzhledem k absenci našich nákladů, není důvod toho člověka neuznat,“ popsala dále Michaela Lagronová.

„Pan prezident se plánuje zúčastnit otevření honorárního konzulátu, nikoliv generálního, jsou to v podstatě jen slovíčka, pan prezident se každopádně této akce mezi dalšími plánuje zúčastnit,“ vysvětloval na dotaz serveru ECHO24.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Kromě své řeči na konferenci plánuje pan prezident také setkání se slovenským nebo maďarským premiérem. Konečné potvrzení jejich přítomnosti musí potvrdit příslušné kanceláře, podle našich informací by se konference ale premiéři Robert Fico a Viktor Orbán účastnit měli.“

Pořadatel je na sankčním seznamu USA

Ovčáček mluvil více ke kontroverzní konferenci. Zdůraznil, že sídlem organizace, která konferenci pořádá, je Berlín, nikoliv Moskva a že na akci vystoupí řada intelektuálů. Zmínil mimo jiné polsko-britského sociologa Zygmunta Baumana, který patří k nejznámějším sociologům současnosti, nebo známého amerického ekonoma Jeremyho Rifkina.

Ovčáček už dříve uvedl, že by se konference mohli zúčastnit i premiéři Slovenska a Maďarska. Zeman chce proto akci využít k rozhovorům s partnery z Visegrádské čtyřky. Ani jedna ze stran ale účast svých předsedů vlády zatím nepotvrdila.

Zemana za to, že na konferenci před dvěma lety vystoupil, kritizovala opozice. Prezident tehdy mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Vyslovil se také proti sankcím, které EU a další západní státy přijaly proti Rusku. Podle tehdejších reakcí opozice tím zostudil Českou republiku.

Zakladatel a pořadatel rhodoského diskusního fóra, podnikatel Vladimir Jakunin, je stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Po ruské anexi Krymu byl Jakunin zařazen na sankční seznam USA. Obchodní aktivity Jakunina byly několikrát terčem stížností a žalob ruského protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného. Jakunin ale jeho obvinění kategoricky odmítl.

Čtěte také: Zeman opět míří na Rhodos za Putinovým přítelem. S Ficem i Orbánem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz