7 Svatojánské oslavy

Začaly svatojánské slavnosti, Prahou se v kočáru projel kardinál Duka

, , FOTOGALERIE

Témata: , ,

Mše v kostele sv. Jana Nepomuckého a zdobení koní na Hradčanském náměstí zahájily pondělní pražské svatojánské slavnosti Navalis. Slavnosti, jejichž tradice je původně barokní, se v novodobé historii konají poosmé.

U sloupu pouličního osvětlení z roku 1868 na Hradčanském náměstí v pondělí odpoledne jezdci a jejich doprovod z moravských Kunovic nazdobili šestici vraných koní, aby s nimi na počest světce projeli po Karlově mostě. Před arcibiskupským palácem jim k tomu hrála kapela lidové písně.

Tradiční průvod se vydal ze svatovítské katedrály k soše sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě. Stovky zpívajících lidí a kněží se v procesí, jemuž dominovala dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého, prošly k řece přes Malostranské náměstí. Uprostřed tradičního průvodu se v kočáru taženém černými koni vezl v doprovodu dalších církevních představitelů i kardinál Dominik Duka.

V barokní době patřila slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám, poprvé se uskutečnila 5. května 1627. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku svatého Jana Nepomuckého a vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí. Roku 1743 se oslav zúčastnila císařovna Marie Terezie, několik dní po své korunovaci českou královnou. V roce 1868 byla slavnost spojena s položením základního kamene Národního divadla. Na tradici barokních slavností navázaly v roce 2009 svatojánské slavnosti Navalis.

Čtěte dále: Zpěvačka Sinéad O’Connor zmizela. Policie vyhlásila pátrání

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.