Začaly svatojánské slavnosti, Prahou se v kočáru projel kardinál Duka

Začaly svatojánské slavnosti, Prahou se v kočáru projel kardinál DukaFOTOGALERIE
Domov

Svatojánské oslavy

kva Echo24

Mše v kostele sv. Jana Nepomuckého a zdobení koní na Hradčanském náměstí zahájily pondělní pražské svatojánské slavnosti Navalis. Slavnosti, jejichž tradice je původně barokní, se v novodobé historii konají poosmé.

U sloupu pouličního osvětlení z roku 1868 na Hradčanském náměstí v pondělí odpoledne jezdci a jejich doprovod z moravských Kunovic nazdobili šestici vraných koní, aby s nimi na počest světce projeli po Karlově mostě. Před arcibiskupským palácem jim k tomu hrála kapela lidové písně.

Tradiční průvod se vydal ze svatovítské katedrály k soše sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě. Stovky zpívajících lidí a kněží se v procesí, jemuž dominovala dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého, prošly k řece přes Malostranské náměstí. Uprostřed tradičního průvodu se v kočáru taženém černými koni vezl v doprovodu dalších církevních představitelů i kardinál Dominik Duka.

V barokní době patřila slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám, poprvé se uskutečnila 5. května 1627. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku svatého Jana Nepomuckého a vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí. Roku 1743 se oslav zúčastnila císařovna Marie Terezie, několik dní po své korunovaci českou královnou. V roce 1868 byla slavnost spojena s položením základního kamene Národního divadla. Na tradici barokních slavností navázaly v roce 2009 svatojánské slavnosti Navalis.

Čtěte dále: Zpěvačka Sinéad O’Connor zmizela. Policie vyhlásila pátrání