V Praze vzniká televize, která má čelit Putinově masáži

ANTIPROPAGANDA

V Praze vzniká televize, která má čelit Putinově masážiNOVÉ
Televizní program "Nastajaščeje vremja" Foto: RFE/RL
1
Domov

Vladimír Ševela

Přesně před týdnem byl spuštěn televizní projekt s názvem „Nastajaščeje vremja“, který má nabízet zpravodajství a komentáře divákům v zemích s významnou ruskou menšinou a také v samotném Rusku. Zatím půlhodinový pořad, který vzniká zároveň v Praze a ve Washingtonu, se má postupně rozšiřovat.

„Po pravdivém a objektivním informování postaveném na faktech je v postsovětských zemích velká poptávka, protože lidé jsou tam vystaveni masivní ruské propagandě,“ prohlašuje Kenan Aliyev, hlavní editor pořadu, jehož název by se dal přeložit jako „Aktuální čas“ a který vzniká ve spolupráci pražských redakcí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda a washingtonského Hlasu Ameriky.

Pořad získal prostor zatím na čtyřech národních kanálech – na Ukrajině, v Litvě, v Gruzii a v Moldavsku. Ještě tento měsíc by mělo začít satelitní vysílání pro Rusko. „Nastajaščeje vremja“ je dostupné také na internetu na adrese currenttime.tv.

Autoři projektu odmítají, že by mělo jít  o propagandu z opačné strany. Vysílání je totiž – stejně jako provoz zmíněných rádií - placeno americkou vládou. „Chceme přinášet nejdůležitější události dne doplněné o spektrum názorů. Budeme zvát i oficiální představitele obou stran současných konfliktů,“ ujišťuje Aliyev, který pochází z Ázerbájdžánu. Podle něj je nejlepší odpovědí na jakoukoliv propagandu „skutečný žurnalismus“.

Čtěte také: Západ prohrává. Do médií jde ruská a čínská propaganda

Půlhodinové vysílání má být pouze první krokem. Pokud bude mezi diváky v postsovětských zemích po něm poptávka a k dispozici budou finanční zdroje, lze podle Aliyeva v budoucnu uvažovat i o televizní stanici se 24hodinovým pokrytím.