‚Podvedli nás.‘ Ruský ministr háže vinu za doping na sportovce

Rozsáhlý dopingový podvod

‚Podvedli nás.‘ Ruský ministr háže vinu za doping na sportovceNOVÉ 2
Svět

ly Echo24

Přestože bývalý šéf ruské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov před několika dny prozradil, že Kreml osnoval rozsáhlý dopingový program podporující ruské olympioniky, ministr sportu Vitalij Mutko nyní viní samotné sportovce a jejich trenéry. Dopingový skandál může ohrozit ruský start na hrách v Riu, i kvůli tomu se zřejmě Mutko ve svém sloupku pro Sunday Times od sportovců distancoval.

Podle ministra sportu Vitalije Mutka udělali sportovci vážné chyby. Spolu se sportovci viní i ruský atletický svaz a trenéry. „Stydíme se za ně,“ řekl Mutko. Jedná se o jeho nejostřejší vyjádření k dopingové aféře, doteď všechna obvinění odmítal.

„Je nám velice líto, že sportovci, kteří se nás a celý svět snažili podvést, nebyli odhaleni dříve. Velmi nás to mrzí, protože Rusko se snaží udržet ve sportu ty nejvyšší standardy a odmítá cokoli, co ohrožuje olympijské hodnoty,“ distancoval se od sportovců Mutko.

Šéf Světové antidopingové agentury Craig Reedie řekl BBC, že je velmi nepravděpodobné, že by ruská antidopingová agentura dostala znova akreditaci na blížící se olympijské hry v Riu. Ruské pracoviště má pozastavenou činnost už od ledna, od té doby se jí stále nepodařilo napravit chyby.

Reedie řekl, že zprávu o stavu ruské antidopingové organizace zašle Mezinárodní asociaci atletických federací. Ta Rusku loni na podzim zakázala startovat na některých mezinárodních závodech a v polovině června rozhodne, zda Rusku vůbec umožní startovat na blížících se olympijských hrách v Riu.

„Udělali jsme vše, co po nás Mezinárodní asociace atletických federací chtěla. Bylo by nespravedlivé žádat po nás všechny tyto změny a opatření, a po jejich splnění přesto trvat na potrestání ruských sportovců. Opravdu věříme v olympijského ducha a hodnoty,“ říká Mutko.

Podvod na OH v Soči

Doping pomohl na olympijských hrách v Soči ke zlatu například běžkařům i závodníkům na bobech. U žádného z Rusů přitom nebyl během her prokázán doping. Rusko navíc získalo nejvíce medailí a vyhráli nad svým největším rivalem – Spojenými státy. Z 33 ruských medailí bylo 13 zlatých.

Podle bývalého šéfa ruské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov byli sportovci součástí rozsáhlého státního dopingového programu, který zahrnoval manipulace se vzorky moči sportovců a který stát dopředu plánoval, aby Rusové ovládli hry na domácí půdě.

Ruští antidopingoví experti a členové tajné služby podle Rodčenkova v noci v laboratoři tajně vyměňovali vzorky moči, které by neobstály v testech, za čisté vzorky. Tyto vzorky sbírali od ruských sportovců měsíce před zahájením olympijských her. Každou noc hodiny pracovali při světle malé lampy, skrze tajnou díru ve zdi si předávali lahvičky s čistou močí, aby byly připravené pro testování druhý den. Zřejmě šlo až o stovky vzorků za celé hry.

Čtěte také: Dopingová zlata. V Soči vyměnili na příkaz Kremlu stovky vzorků

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání TÝDENÍKU ECHO zde