Nejdražší český film: 240 milionů. Fond šetří, kam šly peníze

Poslední z Aporveru

Nejdražší český film: 240 milionů. Fond šetří, kam šly peníze
Poslední z Aporveru Foto: Bontonfilm
2
Panorama
Sdílet:

Film Poslední z Aporveru se pyšní několika nej: nejdražší český film historie, trikově nejnáročnější a v neposlední řadě nejproblémovější. Trpělivost postupně došla koprodukující České televizi, která nedávno vyhrála soudní spor s producenty, i Státnímu fondu kinematografie, který právě čeká na výsledek znaleckého posudku. Ten má odhalit, jak přesně tvůrci naložili s příspěvky od státu.

Sága Aporveru je už velmi košatá a nepřehledná. Film se připravuje od roku 2006, peníze šly z několika zdrojů, uprostřed stojí režisér Tomáš Krejčí a jeho produkční společnost Actor´s Runway Agency. Základním problémem je, že tvůrci neustále posouvají datum premiéry a snímek stále není hotový. Celkově si vyžádá 240 milionů korun (dosud nejnákladnější Tmavomodrý svět stál 230 milionů).

Situace s rozpočtem – tvůrci žádali i o navýšení peněz – došla tak daleko, že si Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie nechal vypracovat nezávislý znalecký posudek. Výsledek bude známý do čtrnácti dnů. „S financemi projektu je to neskutečně komplikované, posudek má rozklíčovat, k čemu se peníze použily,“ řekla pro deník ECHO24.cz staronová ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková. Jméno znalce zatím nechce odtajnit, aby ho nevystavila mediálnímu tlaku.

Trikový film je bez triků

Podle Marka Loskota z fondu výsledek dříve dodaný tvůrci neodpovídal vynaloženým penězům, především v tom smyslu, že nebyly hotové speciální efekty. 3D film natáčený před zeleným pozadím má přitom obsahovat přes 1500 trikových záběrů.

Pikantní příchuť mají z dnešního pohledu dotáčky mraků z roku 2012. Pro sedm hodin záběrů si filmaři doletěli na Havaj.

Obyvatelé planety Aporver, kterou ohrožují temné síly, žijí na kloboucích kilometry vysokých hub, mezi nimiž se přemisťují pomocí fantaskních vzdušných plavidel. Poslední z Aporveru je někdy nazýván „Českým Avatarem“, efekty a animace ovšem nemají být realistické, ale naopak vysoce stylizované, aby připomínaly tvorbu Karla Zemana. Pikantní příchuť mají z dnešního pohledu dotáčky mraků z roku 2012. Pro sedm hodin záběrů si filmaři doletěli na Havaj.

S Loskotovým názorem souzní i výrok slovenského koproducenta Marka Veselického z firmy Farbyka. Ten dříve pro iDNES.cz prohlásil, že „výsledkem po šesti letech práce a utracených 240 milionech korun je pětiminutová ukázka a kupa nesestřihaného nesourodého materiálu bez zvuku i řádných technických poznámek.“

Producenti Jiří Košťál a Tomáš Krejčí na Veselického podali loni trestní oznámení kvůli podezření z dotačního podvodu. Část koprodukčního vkladu, tedy asi 15 milionů korun, získala Farbyka z veřejných peněz, grantů slovenského audiovizuálního fondu a Slovenské televize, ale všechny peníze do filmu nešly. Veselický se od Posledního z Aporveru distancoval v roce 2010, když po zhlédnutí předloženého materiálu označil projekt za nesmyslný.

Odchod České televize

Česká televize projekt opustila na konci roku 2012, tvůrci s ní následně šli do soudního sporu. Městský soud v Praze nedávno rozhodl ve prospěch České televize, podle tiskové mluvčí žalobu zamítl v plném rozsahu. Nyní běží lhůta pro odvolání. České televizi jde o vklad šesti až sedmi milionů korun.

„S porušením posledního, v pořadí sedmého dodatku smlouvy, došla České televizi trpělivost. Česká televize s cílem chránit vložené prostředky využila svého oprávnění odstoupit od koprodukční smlouvy z důvodu opakovaného nedodržení termínu dokončení filmu a termínu premiéry. Pro tento razantní a zcela výjimečný krok se Česká televize rozhodla na základě vývoje událostí, který nemohla nadále akceptovat,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Ani webové stránky filmu, v němž hrají Filip Cíl, Tomáš Klus, Petr Forman nebo zahraniční herečky Susan May Prattová a Tami Stronachová (císařovna z Nekonečného příběhu), nejsou aktualizované, dodnes se tam jako datum premiéry uvádí prosinec 2012. Nejživější viditelnou součástí projektu je momentálně stránka na Facebooku, kam přibývají fotky z natáčení a další věci ze zákulisí.

Jako v Hollywoodu

Na Posledního z Aporveru se má navázat několik dalších produktů, jak je zvykem třeba u vysokorozpočtových filmů z Hollywoodu. Singl ze soundtracku od kapely Zrní a Markéty Irglové vyšel už v roce 2012, nakladatelství Fragment je připravené vytisknout dvě knihy, z nichž jedna má předcházet událostem filmu. K tomu měla vzniknout ještě interaktivní kniha pro tablety, na kterou autoři vybírali 60 tisíc korun přes crowdfundingový server Hithit. Nevybrali ani polovinu.

Podle koprodukční smlouvy s Českou televizí měl jít film do kin na začátku roku 2009, postupně se oddalovalo až na červen 2013. Dnes na výsledek čeká i distributor Bontonfilm. „Za poslední rok se vůbec nic nezměnilo, nemáme žádné nové zprávy,“ řekl za společnost Lukáš Vedral.

Režisér Tomáš Krejčí, jenž dosud točil televizní filmy a seriály (Redakce, Horákovi), má i další velkolepé plány. Kromě adaptace Čapkovy Války s mloky za 250 milionů korun chystá na stříbrné plátno přenést hrdinu Kruana z abíčkovských komiksů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz