Kdo je Dan Ťok

Kdo je Dan Ťok
Zprava generální ředitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš, generální ředitel společnosti Skanska Dan Ťok a ministr dopravy Pavel Dobeš vystoupili 6. března v Praze v panelové diskuzi na téma "Co udělat pro podporu rozvoje stavebního trhu v ČR?" konané během Fóra českého stavebnictví 2012. Foto: Foto: ČTK
1
Domov

Vizitka Dana Ťoka (55), který by se mohl stát novým ministrem dopravy

Datum a místo narození: 4. března 1959, Uherské Hradiště 
Vzdělání: vystudoval fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně 

Současná funkce: generální ředitel společnosti Skanska (od února 2008) 


Kariéra: začínal v První brněnské strojírně, kde v letech 1983 až 1996 prošel řadou funkcí od konstruktéra, projektového manažera, ředitele divize až po generálního ředitele; v letech 1996 až 1999 byl generálním ředitelem společnosti ABB Energetické systémy, poté vedl tři roky českou a slovenskou pobočku koncernu Alstom; mezi roky 2003 až 2006 byl předsedou představenstva Jihomoravské plynárenské a poté dva roky vedl KKCG Industry miliardáře Karla Komárka; v čele Skansky nahradil od února 2008 jejího dlouholetého šéfa Zdeňka Burdu

Rodina: podle dostupných údajů je ženatý a má dvě dcery 

Ostatní: 
- Skanska patřila v uplynulých letech (i před Ťokovým příchodem) k významným dodavatelům dopravních staveb, s ministerstvem dopravy nebo jeho podřízenými organizacemi ale vedla i několik výrazných sporů. Například letos vydal rozhodčí soud verdikt, podle kterého Skanska musí vrátit desítky milionů korun, které získala nesprávným účtováním valorizací za práce na stavbě dálnice D47. 

- Do výrazného sporu se Ťokem vedená firma dostala v roce 2011 s tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou. Jeho úřad tehdy nechal u některých dálnic (například D11) postavit tabule, jež upozorňovaly na údajnou nekvalitní práci Skansky. Firma se bránila u soudu, který přikázal značení odstranit. 

- Ťok také v minulosti vystoupil proti údajným machinacím kolem zadávání stavebních zakázek. "Skanska se rozhodla, že chce na tomto trhu změnit chování a jednat transparentně. A je za to připravena zaplatit nějakou cenu. Tou může být i fakt, že nám dočasně poklesnou zakázky, s těmito problémy se potýkáme," řekl v roce 2011 serveru Aktuálně.cz. Tehdy také uvedl, že "určitě neuvažuje" o vstupu do politiky. 

- Letos v únoru se Dan Ťok kriticky vyjádřil o stavu ministerstva dopravy. "Jsem tu šestým rokem, a kolik jsem zažil ředitelů ŘSD a ministrů dopravy, to je neuvěřitelné. Nehledě na to, že lidé, kteří odváděli dobrou práci, byli z ředitelství silnic vyhnáni. Nyní se tam dva manažeři vrátili, což je dobrá zpráva. Obávám se ale, že je tahle organizace personálně vyprahlá," řekl Lidovým novinám. 

- Skanska patří mezi největší stavební firmy v ČR, v loňském roce ale musela řešit vážné pochybení manažerů, kvůli kterým utrpěla ztrátu v řádu stovek milionů korun. Kvůli mezerám v systému a nedostatečné kontrole se divizi betonových konstrukcí naoko zlepšovalo účetnictví tím, že se nadhodnocovaly zásoby. 

- Jeho nezvyklé příjmení údajně pochází z maďarštiny. "Myslím, že moje jméno pochází z maďarského příjmení Tóth," řekl v lednu 2008 Hospodářským novinám. 

- Letos v červenci byl zvolen prezidentem Americké obchodní komory v ČR, předtím v komoře vedl mj. platformu pro transparentní veřejné zakázky.