1

Kdo je Dan Ťok

Vizitka Dana Ťoka (55), který by se mohl stát novým ministrem dopravy

Datum a místo narození: 4. března 1959, Uherské Hradiště 
Vzdělání: vystudoval fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně 

Současná funkce: generální ředitel společnosti Skanska (od února 2008) 


Kariéra: začínal v První brněnské strojírně, kde v letech 1983 až 1996 prošel řadou funkcí od konstruktéra, projektového manažera, ředitele divize až po generálního ředitele; v letech 1996 až 1999 byl generálním ředitelem společnosti ABB Energetické systémy, poté vedl tři roky českou a slovenskou pobočku koncernu Alstom; mezi roky 2003 až 2006 byl předsedou představenstva Jihomoravské plynárenské a poté dva roky vedl KKCG Industry miliardáře Karla Komárka; v čele Skansky nahradil od února 2008 jejího dlouholetého šéfa Zdeňka Burdu

Rodina: podle dostupných údajů je ženatý a má dvě dcery 

Ostatní: 
- Skanska patřila v uplynulých letech (i před Ťokovým příchodem) k významným dodavatelům dopravních staveb, s ministerstvem dopravy nebo jeho podřízenými organizacemi ale vedla i několik výrazných sporů. Například letos vydal rozhodčí soud verdikt, podle kterého Skanska musí vrátit desítky milionů korun, které získala nesprávným účtováním valorizací za práce na stavbě dálnice D47. 

- Do výrazného sporu se Ťokem vedená firma dostala v roce 2011 s tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou. Jeho úřad tehdy nechal u některých dálnic (například D11) postavit tabule, jež upozorňovaly na údajnou nekvalitní práci Skansky. Firma se bránila u soudu, který přikázal značení odstranit. 

- Ťok také v minulosti vystoupil proti údajným machinacím kolem zadávání stavebních zakázek. "Skanska se rozhodla, že chce na tomto trhu změnit chování a jednat transparentně. A je za to připravena zaplatit nějakou cenu. Tou může být i fakt, že nám dočasně poklesnou zakázky, s těmito problémy se potýkáme," řekl v roce 2011 serveru Aktuálně.cz. Tehdy také uvedl, že "určitě neuvažuje" o vstupu do politiky. 

- Letos v únoru se Dan Ťok kriticky vyjádřil o stavu ministerstva dopravy. "Jsem tu šestým rokem, a kolik jsem zažil ředitelů ŘSD a ministrů dopravy, to je neuvěřitelné. Nehledě na to, že lidé, kteří odváděli dobrou práci, byli z ředitelství silnic vyhnáni. Nyní se tam dva manažeři vrátili, což je dobrá zpráva. Obávám se ale, že je tahle organizace personálně vyprahlá," řekl Lidovým novinám. 

- Skanska patří mezi největší stavební firmy v ČR, v loňském roce ale musela řešit vážné pochybení manažerů, kvůli kterým utrpěla ztrátu v řádu stovek milionů korun. Kvůli mezerám v systému a nedostatečné kontrole se divizi betonových konstrukcí naoko zlepšovalo účetnictví tím, že se nadhodnocovaly zásoby. 

- Jeho nezvyklé příjmení údajně pochází z maďarštiny. "Myslím, že moje jméno pochází z maďarského příjmení Tóth," řekl v lednu 2008 Hospodářským novinám. 

- Letos v červenci byl zvolen prezidentem Americké obchodní komory v ČR, předtím v komoře vedl mj. platformu pro transparentní veřejné zakázky. 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.