Všechny podezřelé zakázky ve zdravotnictví

Odhalit, nebo zamést korupci?

Všechny podezřelé zakázky ve zdravotnictvíTÝDENÍK ECHO
Domov

Petr Holub

Ministr financí Andrej Babiš a celá Sobotkova vláda stojí před klíčovým rozhodnutím. Musí se vypořádat s faktem, že ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) koupil v roce 2009 jako ředitel Fakultní nemocnice Ostrava za evropské peníze devět předražených zdravotnických přístrojů včetně jednoho CT tomografu.

Jasné předražení dokazují výsledky kontroly, již provedlo Babišovo ministerstvo na žádost Evropské komise. Dosud je tají. Týdeník ECHO však má kontrolní protokoly k dispozici.

Jediný předražený CT tomograf v nemocnici v Piešťanech byl přitom v první polovině listopadu důvodem, aby pod tlakem opozice rezignovali předseda slovenského parlamentu Pavol Paška, jeho zástupkyně Renáta Zmajkovičová a ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská. 

V Česku probíhají události mnohem pomaleji. Opozice mlčí a o případu evropských dotací se jedná pouze uvnitř vládní koalice, naposledy 12. listopadu. Koaliční rada přitom neřešila samotný nákup přístrojů, nýbrž mediální přestřelku ministra financí Babiše s Němečkem, při níž Babiš na drahé přístroje upozornil.

Čtěte také: Babiš podal trestní oznámení mířící na Němečka

'Ať se jde léčit,' kritizuje Babiš Němečkův útok na Mafru

Do zdravotnictví se vrací socialismus

Důkazy o předražení v evropském programu jsou mnohem přesvědčivější než ve slovenském případě a také než při jiných českých skandálech. Evropští kontroloři prošli celkem šestnáct nemocnic, ve kterých prověřili nákupy z evropského dotačního programu IOP.

Nepostupovali s přehnanou mírou přísnosti, jak je koncem září obviňovali ředitelé nemocnic včetně Němečka. Například ignorovali případy, kdy byla obvyklá cena přístroje překročena o deset procent. Přesto našli mnohem větší předražení u projektů z roku 2009, kdy velké nemocnice pořizovaly přístroje pro traumatologická a onkologická centra.

Ve kterých nemocnicích došlo k předraženým nákupům? Celý obsáhlý text si můžete dočíst v Týdeníku ECHO. Koupíte ho v trafikách, můžete si ho předplatit, anebo číst v elektronické verzi. 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.