Do zdravotnictví se vrací socialismus

Do zdravotnictví se vrací socialismus 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Zařídíme transparentní zdravotnictví, tvrdí už řadu let všechny politické strany a všichni ministři. Vždy však udělají pravý opak, někdy i přes své dobré úmysly. U současné vlády ovšem nelze žádné dobré úmysly vystopovat.

Transparentním zdravotnictvím se myslí nastavení přehledných pravidel pro rozdělování 250 miliard korun, které každoročně vyberou zdravotní pojišťovny a které posléze přepošlou nemocnicím a ambulantním ordinacím. Přehledná pravidla mají zajistit, aby se zmíněný čtvrtbilión dostal k lékařům, kteří za tyto peníze budou co nejúčinněji léčit. Dnes panují oprávněné obavy, že se značná část těchto peněz ztratí cestou.

Hlavní rozdělovací mechanismus se jmenuje „úhradová vyhláška“, kterou vydává ministr zdravotnictví. Slouží jako rozpočet určující minimální částky, které musí pojišťovny lékařům a nemocnicím zaplatit za jejich výkony. Tato vyhláška je příklad neprůhledného utrácení veřejných peněz a tomu se nevymyká ani první vyhláška ministra Svatopluka Němečka. Pokud se daňový poplatník zajímá o pravidla rozdělování peněz ve zdravotnictví, pak se ve stostránkovém dokumentu setká s desítkami nesrozumitelných vzorců a rozsáhlých tabulek, kterým nemůže porozumět bez komentáře experta na financování zdravotnictví.

Ministr Němeček i jeho vládní kolegové hlásají, že úhradová vyhláška zvýší dotaci nemocnicím, které tak budou moci přidat pět procent na platech lékařům a sestrám. Jde o marketingový výrok, který má předem odvrátit protesty těch, kdo se budou cítit ošizeni. Ověřit, jestli to je skutečně pravda, je týdenní práce pro několik odborníků. Když nakonec odborníci zjistí chybu, pak mají jen pár týdnů na prosazení svých námitek.

Ministr je může a nemusí akceptovat, v každém případě vydá během posledního týdne v roce definitivní verzi vyhlášky, kterou už s nikým konzultovat nebude. Až se lékaři vzbudí po silvestrovské noci, pak teprve zjistí, jaké příjmy je v Novém roce čekají.

Konflikt nad novou vyhláškou nastane ostatně i letos, protože Asociace nemocnic i Asociace českých a moravských nemocnic tvrdí, že jim příjmy nevyrostou a že tedy lékařům ani sestrám platy nezvýší.

V Němečkově vyhlášce však jde odhalit mnohem vážnější nedostatek, který lékařské zájmové skupiny celkem pochopitelně nezajímá, měl by však velmi zajímat ty, kdo platí daně. Vyhláška říká zcela jednoznačně, že se dosavadní praxe nezmění, že se veřejnost o rozdělování peněz na zdravotnictví nedozví už nikdy nic.

Konec systému DRG

Zajistit dohled na zdravotnickými financemi se snažila neúspěšná reforma ministra Tomáše Julínka (ODS), pokusil se o to také jeho následovník Leoš Heger (TOP 09). Ten chtěl po vzoru Německa a dalších zemí zavést tzv. systém DRG, tedy platby nemocnicím podle diagnózy. Do doby ministra Hegera dostávaly nemocnice peníze paušálem. Prostě se o určité procento zvětšil balík peněz z minulého roku.

Velikost paušálu byla určena historicky, nezáležela na kvalitě ani množství péče, kterou nemocnice poskytla, ale na dobrých vztazích s pojišťovnami nebo ministerstvem. Heger ale začal část peněz vyplácet spravedlivě podle toho, jaké diagnózy a v jakém množství nemocnice vyléčily. Podíl plateb podle diagnóz se v roce 2013 zvýšil až na polovinu celkových příjmů nemocnice. Tím se však dostaly do potíží fakultní nemocnice, které měly výhodné paušály a postupně o ně přicházely.

Proto proti systému DRG zasáhl ministr Martin Holcát. Ve vyhlášce na letošní rok vymyslel tzv. „bulharské koeficienty“, které zajistily příplatky ke specializovaným výkonům prováděných jen fakultními nemocnicemi. Nelze popřít, že některé ústavy tak skutečně zachránil před krachem.

Němeček teď systém DRG takřka úplně zrušil. Nemocnice budou v roce 2015 dostávat zase nespravedlivé paušály, které budou minimálně o tři procenta vyšší než jejich letošní příjmy. Pojišťovnám přitom nic nebrání, aby svým oblíbencům přidaly ještě víc. Ve staronovém přídělovém systému tak budou o milionech ve zdravotnických penězovodech opět rozhodovat jen dobré kontakty na státních úřadech.

Nemocnice by zřejmě nebyly proti, kdyby opravdu dostaly tři procenta navíc, nepřehledná vyhláška však obsahuje další paragrafy, které naopak jejich příjmy sníží – například pokles příjmů za přestupy pojištěnců a omezení příjmů nemocničních ambulancí. Rozdělování peněz daňových poplatníků bude stejně netransparentní jako v socialistickém zdravotnictví.  

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit