Radní Matulka: Svět řídí Židé a Obama je jejich maňásek

Radní Matulka: Svět řídí Židé a Obama je jejich maňásekNOVÉ
Barack Obama. Ilustrační foto Foto: wikipedia.org
Domov

vb Echo24

Svět řídí Židé a americký prezident Barack Obama je jen maňásek v jejich rukou. To na sociální síti Facebook napsal Dalibor Matulka, bývalý komunista, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RTTV) a poradce místopředsedy Nejvyššího soudu. O kontroverzním výroku Matulky informoval server Aktuálně.

Antisemitské výroky vyjadřující názor, že za vše špatné na světě mohou Židé, nejsou na internetu ničím neobvyklým. Neobvyklé ovšem je, když takový výrok zazní z úst člena RTTV, která má za úkol kontrolovat objektivitu a nezaujatost médií.

Matulka do diskuse na profilu svého exkolegy Štěpána Kotrby (bývalý člen Rady Českého Rozhlasu) doslova napsal: „Zbrojní výroba je přece už dávno v rukou Izraelitů. Z holokaustu se dobře poučili, teď ovládají svět oni. Obamové jsou jen maňásci v jejich rukou.“

Kontroverzní prohlášení zveřejnil jako reakci na příspěvek Jiřího Dolejše (KSČM), který ve stejné diskusi vyjádřil názor, že průjezd amerického konvoje přes české území je jen zástupné téma a důležité je, jestli vzniklá situace nepovede k novým závodům ve zbrojení mezi Východem a Západem. Není náhoda, že Dolejš i Matulka jsou nebo byli spjati s komunistickou stranou. 

 

via Dalibor Matulka: Běda každému, kdo nebude mít mávátko! V těsné a nerozborné jednotě americké armády a českého lidu za další rozkvět kapitalistické společnosti!

Posted by Štěpán Kotrba on 26. březen 2015

Samotného Matulku překvapilo, jak velký rozruch výrok o světovládě Židů vyvolal. „Je to můj názor. Kdybych si to nemyslel, tak bych to nepsal,“ uvedl. Na otázku, jestli si myslí, že je v pořádku když takový výrok pronese zastánce několika veřejných funkcí a obzvláště RTTV, odpověděl: „To budeme cenzurovat názory? Jakou má souvislost to, že jsem v radě? Jako člen rady bych měl mít jen ty nejsprávnější nebo oficiální názory?“

Své vyjádření upřesnil i později v dotyčné diskusi na profilu Štěpána Kotrby. Je podle něj důležité rozlišovat antisemitismus a antisionismus. K tomu, jestli se jeho výrok setká s pochopením, se ovšem vyjádřil skepticky. „Dobrý je rozlišovat antisionismus a anitisemitismus. I když kdo čerpá pouze z médií, tak to asi rozlišit nemůže. Lacinější, pohodlnější a hlavně populárnější je to zaměňovat,“ napsal.

Nechceme mu dělat reklamu

I když se Matulka pokoušel svůj nešťastný příspěvek všemožně ospravedlnit, setkal se spíše s nepochopením. „Může nám to být akorát líto, že člověk v takovýchto funkcích může mít takový názor,“ vyjádřil se podle serveru Aktuálně Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí. Znepokojuje ho především Matulkovo členství v RTTV, která spoluutváří veřejné mínění.

Zdůraznil ovšem, že bývalý poslanec za KSČM svůj názor vyjádřil ve svobodné internetové diskusi a nikoli ve veřejném prohlášení. Federace proto necítí potřebu nějak na kontroverzní příspěvek reagovat. „Nemyslím, že bychom mu měli dělat reklamu,“ řekl Kraus.

Vedení soudu bylo zdrženlivější. Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu a Matulkův nadřízený se vyjádřil, že s výrokem zásadně nesouhlasí, ale respektuje právo na svobodný názor. Podotkl, že osobně by svému podřízenému doporučoval být „zdrženlivější ve vyjadřování“.

Kromě Fialy a Krause se k výroku vyjádřil i Ivan Krejčí, předseda RTTV. „Doktor Matulka naštěstí končí a já pociťuji jistou úlevu,“ řekl podle Aktuálně s poukazem na to, že Matulkovi za necelé dva měsíce končí v Radě mandát, který už nemůže opakovat. Samotné vyjádření na adresu Židů ho ovšem prý příliš nepřekvapuje. Matulka v Radě údajně proslul svými výraznými, až extremistickými názory.

Čtěte také: Nakopejte antisemity, vyzval židy oscarový producent

Koleje míří do nebe. Připomínají transporty Židů z Prahy