Posedlost mobilem a Pokémony. Lidé hrají online v ulicích a riskují život

Oběti mobilního hraní

Posedlost mobilem a Pokémony. Lidé hrají online v ulicích a riskují životNOVÉ 4
Svět
Echo24
Sdílet:

Byla chladná zářijová noc a Francis Maxwell mířil po molu s telefonem v ruce k jedné z pamětihodností irského Dublinu. U majáku Poolberg měl obsadit portál v online mobilní hře Ingress kombinující skutečná místa s virtuálním prostředím hry. Tělo milujícího manžela a oddaného otce našli záchranáři až ráno v ledovém moři. Před přílišnou zaujatostí podobnými tituly vedoucí až k první zaznamenané smrti během jejich hraní nyní varuje policie.

Posedlost mobilní obrazovkou si našla staronového spojence v podobě hraní her. Nyní se už ale nejedná o čistě „uzavřené“ tituly, které vyžadovaly pouhé soustředění osoby na displej telefonů případně jeho tlačítka – posledním hitem jsou na poli mobilních her akce z prostředí reálných městských ulic a přírody všude kolem ve spolupráci s chytrým telefonem.

Průkopníkem a nejoblíbenějším podobným titulem současnosti je hra Ingress vytvořená startupem Niantic při Googlu, případně její mutace ve spolupráci s Nintendem a jednou z nejoblíbenějších karetních a seriálových anime sérií s názvem Pokémon Go. V principu se hráči musí hýbat, aby dosáhli na různý dostupný obsah, jako je obsazování portálů pro svou frakci či hledání nových Pokémonů v prostředí reálných míst.

Nejčastěji jsou tyto body umístěny na snadno dostupných místech – může se tak jednat o morový sloup nebo i budovu, ke kterým se pro získání daného obsahu stačí přiblížit. Čas od času ale mechaniky hry zavedou plně soustředěné uživatele do nebezpečných situací, jako je rušná silnice nebo pobřeží při nepřízni počasí. A i když jsou načítací obrazovky plné varování o tom, že by hráči měli v každé situaci dávat pozor na své okolí, svět před časem zaznamenal již první potvrzenou oběť mobilního hraní.

Stal se jí 48letý Francis Maxwell z Irska, jehož posedlost hraním Ingressu ho dovedla v září minulého roku až do mrazivého konce u ikonického dublinského mola. Manžel a otec chlapce Lukase se po půl třetí v noci rozhodl obsadit portál u majáku Poolberg nedaleko přístavu, který je s pevninou spojen molem. Noční výprava ke vzdálenějšímu bodu nakonec Maxwella stála život. Jeho mrtvolu vylovili u mola až ráno – příčina smrti byla podle záchranářů nepozornost způsobená hraním na telefonu, kdy muž pravděpodobně uklouzl a následkem fraktury lebky se pak ve vodě utopil.

Nový Pokémon je jen 500 metrů od tebe!

Kvůli tomuto incidentu se již tvůrci hry rozhodli odebrat některé portály na nebezpečných místech, v Dublinu to byla například vodárenská věž u dálnice M50. V současnosti se podobných incidentů, které ne vždy naštěstí končí smrtí, očekává prudký nárůst poté, co se Niantic spojil s Nintendem a na obrazovky chytrých telefonů přinesl svět animovaných Pokémonů.

Jedna z nejznámějších sérií kombinující karetní hru, seriál, videohry a knihy tvorů s nejrůznějšími schopnostmi zažívá nový boom právě díky mutaci do reálného světa ve hře Pokémon Go. Její hráči si tak mohou přijít jako protagonisté této série, kdy po světě hledají nové Pokémony do sbírky a svádí s ostatními souboje.

Po masové oblibě hry Ingress se australská policie, kde hra poprvé vyšla, rozhodla vydat některé tipy i preventivní varování před možnými hrozbami, které přílišné ponoření do hry ukrývá.

„Pro všechny začínající trenéry Pokémonů, kteří používají Pokémon Go – i když policejní stanice v Darwinu může fungovat jako Pokéstop, prosím berte na vědomí, že nemusíte ve skutečnosti vstupovat dovnitř, abyste získali Pokébaly,“ uvedla policie Severního teritoria na svém Facebooku. „Také je dobrý nápad podívat se čas od času nahoru od svého telefonu před tím, než přejdete ulici. Ten Sandshrew vám nikam neuteče. Buďte v bezpečí a chyťte je všechny!“

Mobilní hraní má na svědomí i ničivou nehodu na německé železnici. U bavorského Bad Aiblingu zemřelo v dubnu kvůli chybě dispečera 12 lidí po čelním střetnutí dvou vlaků. Zmíněný pracovník kontroly byl zatčen poté, co se ukázalo, že nesprávným přiřazením obou vlaků na stejnou kolej nehodu způsobil. Jelikož byl zaneprázdněn hraním blíže nespecifikované mobilní hry, nestačil dát včas varování řidičům vlaků a zabránit tak ztrátám na životech.

Čtěte také: Chatování a psaní sms za jízdy: řidič je 23x nebezpečnější

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články