Babiš se zlobí. Reportéři upozornili na jeho lesnický kartel

Babišovy lesy

Babiš se zlobí. Reportéři upozornili na jeho lesnický kartelNOVÉ 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Reportáže České televize prý měly poškodit Agrofert Andreje Babiše. Ve skutečnosti upozorňují na reálné společenské problémy, při kterých hraje firma ministra financí důležitou a zřejmě negativní roli.

Stížnost na pořad „Reportéři“ podepsal jménem Agrofertu místopředseda představenstva Josef Mráz. Jednou z jeho dřívějších aktivit bylo řízení lesnické firmy Uniles, které se ČT věnovala v zatím posledním příspěvku s námětem Agrofertu. Reportáž „Dřevo od Babiše“ popisuje starosti obyčejných dřevařů, kterým bere práci firma Uniles. Dumpingovými cenami totiž vyhrává veřejné soutěže na zpracování dřeva od státního podniku Lesy ČR. Malým firmám pak nezbývá, než propustit zaměstnance a zavřít provoz, anebo pracovat pro Uniles v zásadě za nákladovou cenu.

Jde o klíčový problém celého lesního hospodářství. Lesům ČR patří většina lesních porostů v Česku a přístup ke zpracování jejich dřeva rozhoduje o prosperitě všech firem v oboru. Mnozí ministři se už snažili rozbít monopol několika zpracovatelů, kteří si dokážou vymoci od státní firmy výhodné smlouvy a kteří ostatním nechají pouze nevděčnou roli subdodvatele. Naposled začali ministři zemědělství Ivan Fuksa a Petr Bendl vypisovat v roce 2012 soutěže na zpracování dřeva. Zjednodušeně řečeno, rozdělili státní polesí do pěti skupin a každý rok vysoutěžili jednu skupinu. Přitom se při každoročním tendru soutěží zvlášť třicet až padesát různých polesí.

Lesnické tažení na Moravu

Plán se však úplně nezdařil, protože silné firmy skutečně nabízejí dumpingové ceny. Navíc se rozdělují příliš velké kusy lesa, na které nemají malé firmy dostatečnou techniku. Po soutěži na lesnické práce pro rok 2015 už je možné mluvit o kartelu, ve kterém hraje Babišův Uniles klíčovou roli. Dokazuje to pár čísel. Letos se rozdělovaly lesnické práce za 1,8 miliardy korun. Přes 600 milionů, tedy více než třetinu inkasovala Babišova firma Uniles. Další pětinu získala společnost LST, kterou ovládá Václav Junek, bývalý majitel chemického koncernu Chemapol a shodou okolností také bývalý spolupracovník StB. Spolu se třemi dalšími firmami Kloboucká dřevařská, Stora Enso a Solitera získali zakázky v hodnotě 82 procent letošního přídělu. Je to dosud největší koncentrace vlivu v tuzemském lesnictví od Fuksovy a Bendlovy reformy. Až do roku 2013 získávalo pět největších firem zhruba polovinu zakázek, loni to byly tři čtvrtiny.

Čtěte také: Babišův Agrofert si stěžuje na Reportéry ČT, žádá jejich potrestání

Při jediném velkém tendru Lesů ČR v období ministra financí Babiše získala jeho firma zatím největší část koláče Lesů ČR. Je pravda, že už v dubnu 2013 dostal Uniles nejvíc zakázek v hodnotě čtvrtiny všech nabízených prací. Při ostatních čtyřech soutěžích po roce 2012 však byl na pátém až desátém místě. Dvakrát získala nejvíc zakázek rakouská společnost Stora Enso a jednou dvě další významné dřevařské firmy Petra a Progles.

Současný ředitel Unilesu Libor Vaněček také Reportérům ČT vysvětloval, že úspěchy Babišovy firmy nesouvisí s jeho nástupem do vlády. Velké firmy tradičně obhospodařují lesy v určitém regionu a když jim skončí smlouva se státním majitelem, tak ji musí nějakým způsobem obnovit. „Nám vlastně skončilo v roce 2014 pět zakázek a šli jsme do tendru s tím, že bychom rádi stejný počet získali,“ vysvětlil Vaněček. Jeho tvrzení nejde z otevřených zdrojů ověřit, protože na některé předchozí zakázky neproběhla veřejná soutěž.

Čtěte také: Jako za komunistů. Lidovci i ODS odsuzují útok Agrofertu

Přesto Vaněčkovo tvrzení nehraje. Uniles získal na letošek mimo jiné právo těžit v lesích u Hanušovic a Třebíče, zakázky dosahují ceny tří set milionů. V Hanušovicích však do loňska hospodařila společnost Opavská lesní, třebíčské polesí měla na starosti hodonínská firma Petra. Naopak tři krušnohorská polesí, kde si Lesy ČR objednaly práce za 200 milionů, měl Uniles na starost už dříve.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy