Žižkovská věž nesmí připomínat minaret a další ‚pozitivní trolling‘

'Trollení nácků je vážná věc'

Žižkovská věž nesmí připomínat minaret a další ‚pozitivní trolling‘NOVÉ
Žižkovský vysílač Foto: Wikipedia
2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Žižkovský vysílač v Praze připomíná minaret, uspořádejme proto sbírku, aby se vždy rozsvěcoval jen v barvách trikolóry, navrhuje diskutér na internetových stránkách, které svolávaly pochod Bloku proti islámu proti EU. Absurdní návrh nebyl míněn vážně. Do diskuse s ním vstoupil troll, který chtěl organizaci marše xenofobů narušit. „Trolling může být i pozitivní,“ říká aktivista Jan Cemper.

K nejotravnějším projevům na internetu patří „trollové“, kteří rozbíjejí webové diskuse. Zatím se psalo hlavně o Kremlem placených „diskutérech“ vybírajících si například debaty o Rusku, Ukrajině či EU, jež se snaží narušit nebo tam prezentovat oficiální názor Moskvy. V Česku ale existuje asi padesátka lidí, jejichž cílem je „zatrolovat“ především neonacistická fóra nebo podobné platformy šířící xenofobii.

„Snažíme se vnášením často nesmyslných témat odvést pozornost jinam nebo diskusi zaspamovat tak, že lidé, kteří se na stránku podívají, si řeknou, že to je nějaká recese a ze stránek odcházejí,“ říká Jan Cemper z Kolína, troll, který věří, že pomáhá dobré věci.

Zrušili jsme koncert Ortelu

Třeba v případě návrhu na „sbírku“ pro žižkovskou věž bylo účelem diskusi původně zaměřenou na pořádání letošního pochodu islamofobů proti EU rozředit tak, aby věcných informací k pochodu padlo co nejméně. Cemper, jenž založil iniciativu Proti projevům nenávisti, říká, že on či další „pozitivní trollové“ na nepřátelských fórech například často kladou nesmyslné otázky, aby se organizátoři jejich zodpovídáním „zasekli“, nebo „zazásobují“ třeba webové profily restaurací nebo klubů, kde se mají konat koncerty ultrapravicových kapel či podobné akce. „Negativním hodnicením a diskusí na profilu pražské restaurace U Zajíce jsme dosáhli toho, že podnik zrušil chystaný koncert skupiny Ortel a oslavu narozenin Adama Bartoše z Národní demokracie,“ chlubí se Cemper.

„Trollení nácků je vážná věc, je potřeba k ní přistupovat zodpovědně, soustavně a nerozptylovat se nějakým žertováním,“ píše se na stránce jedné skupiny „pozitivního trollingu“. Podle Cempera se těmto aktivitám věnují lidé z okruhu Strany zelených, pirátské strany, iniciativy Žít Brno i členové vládou podporovaného sdružení HateFree. Lidé z těchto skupin například nedávno napadli spamy také profil Jany Hruškové, která  chce kandidovat na prezidentku České republiky a používá protislámskou a protimigrační argumentaci.

Čtěte také: Zpěvačka kritizuje uprchlíky. A má prezidentské ambice

Trolling na živo

Cemper a spol. ale nezůstávají jen na síti. Díky jejímu soustavnému sledování si  třeba loni v září všimli, že xenofobní Národní demokracie chystá demonstraci „u koně“ na Václavském náměstí, zavolali ale na úřady a zjistili, že akce dosud nebyla nahlášena. „Tak jsem tam rychle zaregistroval akci iniciativy Proti projevům nenávisti a bartošovci se pak tísnili na plácku u Muzea,“ popisuje Cemper.

Aktivisté uchylují i k dalším formám trollingu „na živo“. Třeba na pochod neonacistické Dělnické strany v Ústí nad Labem přišli v převlečení za klauny. „Dvě stě neonacistů kráčelo městem a kolem se jako by nic pohybovala skupina klaunů, která ten pochod zesměšňovala,“ vypráví Cemper. Asi nejlepší trolling „na živo“ se podle něj povel nedávno zesnulé aktivistce Lucii Bittalové. Ta slíbila organizátorovi protiromské demonstrace Lukáši Kohoutovi obstarání zvukové aparatury, ten jí uvěřil a akce byla nakonec bez ozvučení. Stejnou věc aktivisté provedli i pořadatelce protiislámské demonstrace Lucii Haškové.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články