1 MĚL ÚTOČIT ISLÁMSKÝ STÁT

Podezřelý z teroru v Essenu je na svobodě. Druhý stále u výslechu

, NOVÉ

Témata: , ,

Muž, kterého v sobotu odvedli policisté k výslechu v souvislosti s hrozícím teroristickým útokem v obchodním centru v německém Essenu, je na svobodě. Druhý podezřelý zůstal zadržený i během neděle. Pozadí hrozby, kterou má mít na svědomí Islámský stát, policisté stále prošetřují. Informovala o tom německá verze serveru The Local s odkazem na místní policii.

„Druhý muž je stále u výslechu a policisté prověřují předměty, které našli v jeho věcech,“ uvedla essenská policie v neděli. Že by u něj našla výbušniny, ale prozatím neinformovala.

Oba muže odvedli policisté na služebnu v sobotu kvůli bombovému útoku, který hrozil v jednom z největších obchodním center v zemi – v essenském Limbecker Platz. Prohledali také jejich byty v nedalekém Oberhausenu.

Obchodní středisko, které denně navštíví kolem 50 tisíc lidí a ve kterém se podle tajných služeb chtělo odpálit několik sebevražedných atentátníků, se návštěvníkům má podle informací deníku Bild otevřít v pondělí. Zavřené zůstalo kvůli hrozbě celý víkend a v sobotu u vchodů hlídkovala zhruba stovka policistů v neprůstřelných vestách a vyzbrojených samopaly.

Podle listu Bild stojí za plány na útok Islámský stát. Německý bojovník IS prý ze Sýrie vydal příkaz k útoku několika osobám v Německu a poskytl jim rovněž návod k výrobě bomby. Podomácku vyrobené bomby zřejmě měly být ukryty do batohů a odpáleny sebevražednými atentátníky v různých částech obchodního střediska, tvrdí Bild.

Během víkendu se podle německé policie podařilo zabránit dalšímu teroristickému útoku, a to v Offenburgu na jihozápadě země. V neděli informovala o ukončení velké operace. Policie podle agentury Reuters posílila bezpečnostní opatření v centru Offenburgu a v městské dopravě. Jedním z terčů útoku se podle policistů zřejmě mohl stát nejmenovaný noční klub.

Čtěte také: Policie zabránila dalšímu teroristickému útoku. V klubu v Offenburgu

Zvýšená bezpečnostní opatření platí v Německu od loňského prosince. Tehdy najel do skupiny lidí na vánočním trhu v Berlíně řidič nákladního auta. Terorista Anis Amri, který se hlásil k Islámskému státu, zabil 12 lidí včetně jedné Češky. Desítky lidí utrpěly zranění.

Teroristická organizace se přihlásila také k jedné vraždě v Hamburku i k bombovému útoku sebevražedného atentátníka v Ansbachu s 15 zraněnými a k útoku muže se sekyrou, který ve vlaku v Bavorku zranil pět osob. Německé zpravodajské služby odhadují, že v zemi žije kolem 10 000 radikálních islamistů, z nichž asi 1600 je podezíráno, že by se mohli dopustit násilí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Islámský stát měl v sobotu zaútočit v obchodním centru v Essenu

,