2 HROZBA TERORISTICKÉHO ÚTOKU

Islámský stát měl v sobotu zaútočit v obchodním centru v Essenu

, AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Policie uzavřela v sobotu dopoledne obchodní centrum v německém Essenu kvůli hrozbě teroristického útoku. Varovaly před ním německé tajné služby, podle kterých se na místě chtělo odpálit hned několik sebevražedných atentátníků. Podle informací agentury DPA z bezpečnostních kruhů má případ islamistické pozadí. V souvislosti s hrozbou zadrželi policisté dva muže. Píše o tom server Deutsche Welle

„Policie má konkrétní náznaky toho, že hrozí útok. Aby nedošlo k ohrožení návštěvníků, nebudou vpuštěni do nákupní haly nebo na parkoviště,“ uvedly úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko ráno na vysvětlenou, proč nepustili návštěvníky do Limbecker Platz, jednoho z největších obchodních středisek v Německu. 

Ke vchodům do obchodního centra se postavila zhruba stovka policistů, aby se nikdo nemohl dostat dovnitř. Vybavili se samopaly neprůstřelnými vestami a přivedli s sebou také psy. Policisté podle AP vyhnali už ráno z budovy i ranní směnu uklízeček. 

Podle listu Bild stojí za plány na útok Islámský stát (IS). Německý bojovník IS prý ze Sýrie vydal příkaz k útoku několika osobám v Německu a poskytl jim rovněž návod k výrobě bomby. Útok se měl odehrát dnes odpoledne a podomácku vyrobené bomby zřejmě měly být ukryty do batohů a odpáleny sebevražednými atentátníky v různých částech obchodního střediska, tvrdí Bild.

Po strůjcích útoku pátraly během dne speciální bezpečnostní složky. Policisté odvedli k výslechu dva muže z města Oberhausen. Prohledali také jejich byty a jednoho z nich a druhého odvedli přímo z internetové kavárny, kde zrovna pobýval. Essenská policie o tom informovala na svých internetových stránkách.      

Uzavřeli i stanici metra

Obchodní centrum, které navštíví kolem 50 tisíc lidí a své služby zde nabízí kolem 200 obchodů, zůstalo kvůli hrozbě bombového útoku zavřené celou sobotu. Podle agentury AFP uzavřela policie také stanici metra u obchodního centra. Zároveň úřady vyzvaly obyvatele, aby jim hlásili, pokud budou mít další informace.

Essen, který má téměř 600 000 obyvatel, zažil teroristický útok před necelým rokem. Loni v dubnu dva muslimští mladíci hodili bombu do sikhské modlitebny, při explozi utrpěli tři lidí zranění, připomíná agentura DPA.

Zvýšená bezpečnostní opatření platí v Německu od loňského prosince. Tehdy najel do skupiny lidí na vánočním trhu v Berlíně řidič nákladního auta. Terorista Anis Amri, který se hlásil k Islámskému státu, zabil 12 lidí včetně jedné Češky. Desítky lidí utrpěly zranění.

Teroristický organizace se přihlásila také k jedné vraždě v Hamburku i k bombovému útoku sebevražedného atentátníka v Ansbachu s 15 zraněnými a k útoku muže se sekyrou, který ve vlaku v Bavorku zranil pět osob. Německé zpravodajské služby odhadují, že v zemi žije kolem 10 000 radikálních islamistů, z nichž asi 1600 je podezíráno, že by se mohli dopustit násilí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Další útok v Německu. Neznámý pachatel napadl mačetou 80letého muže

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.