Islámský stát měl v sobotu zaútočit v obchodním centru v Essenu

Islámský stát měl v sobotu zaútočit v obchodním centru v EssenuAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto obchodního centra, které policie uzavřela. Foto:

Reprofoto: Google Street View

Svět

HROZBA TERORISTICKÉHO ÚTOKU

bp Echo24

Policie uzavřela v sobotu dopoledne obchodní centrum v německém Essenu kvůli hrozbě teroristického útoku. Varovaly před ním německé tajné služby, podle kterých se na místě chtělo odpálit hned několik sebevražedných atentátníků. Podle informací agentury DPA z bezpečnostních kruhů má případ islamistické pozadí. V souvislosti s hrozbou zadrželi policisté dva muže. Píše o tom server Deutsche Welle

„Policie má konkrétní náznaky toho, že hrozí útok. Aby nedošlo k ohrožení návštěvníků, nebudou vpuštěni do nákupní haly nebo na parkoviště,“ uvedly úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko ráno na vysvětlenou, proč nepustili návštěvníky do Limbecker Platz, jednoho z největších obchodních středisek v Německu. 

Ke vchodům do obchodního centra se postavila zhruba stovka policistů, aby se nikdo nemohl dostat dovnitř. Vybavili se samopaly neprůstřelnými vestami a přivedli s sebou také psy. Policisté podle AP vyhnali už ráno z budovy i ranní směnu uklízeček. 

Podle listu Bild stojí za plány na útok Islámský stát (IS). Německý bojovník IS prý ze Sýrie vydal příkaz k útoku několika osobám v Německu a poskytl jim rovněž návod k výrobě bomby. Útok se měl odehrát dnes odpoledne a podomácku vyrobené bomby zřejmě měly být ukryty do batohů a odpáleny sebevražednými atentátníky v různých částech obchodního střediska, tvrdí Bild.

Po strůjcích útoku pátraly během dne speciální bezpečnostní složky. Policisté odvedli k výslechu dva muže z města Oberhausen. Prohledali také jejich byty a jednoho z nich a druhého odvedli přímo z internetové kavárny, kde zrovna pobýval. Essenská policie o tom informovala na svých internetových stránkách.      

Uzavřeli i stanici metra

Obchodní centrum, které navštíví kolem 50 tisíc lidí a své služby zde nabízí kolem 200 obchodů, zůstalo kvůli hrozbě bombového útoku zavřené celou sobotu. Podle agentury AFP uzavřela policie také stanici metra u obchodního centra. Zároveň úřady vyzvaly obyvatele, aby jim hlásili, pokud budou mít další informace.

Essen, který má téměř 600 000 obyvatel, zažil teroristický útok před necelým rokem. Loni v dubnu dva muslimští mladíci hodili bombu do sikhské modlitebny, při explozi utrpěli tři lidí zranění, připomíná agentura DPA.

Zvýšená bezpečnostní opatření platí v Německu od loňského prosince. Tehdy najel do skupiny lidí na vánočním trhu v Berlíně řidič nákladního auta. Terorista Anis Amri, který se hlásil k Islámskému státu, zabil 12 lidí včetně jedné Češky. Desítky lidí utrpěly zranění.

Teroristický organizace se přihlásila také k jedné vraždě v Hamburku i k bombovému útoku sebevražedného atentátníka v Ansbachu s 15 zraněnými a k útoku muže se sekyrou, který ve vlaku v Bavorku zranil pět osob. Německé zpravodajské služby odhadují, že v zemi žije kolem 10 000 radikálních islamistů, z nichž asi 1600 je podezíráno, že by se mohli dopustit násilí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Další útok v Německu. Neznámý pachatel napadl mačetou 80letého muže

Související články