1 Viceguvernér: Euro není na pořadu dne

ČNB se opřela do Zemana. Hampl: Nechtěl spíš rubl než euro?

NOVÉ

Centrální bankéř si dobíral prezidenta republiky kvůli měnové politice. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl prohlásil, že měl z Miloše Zemana v poslední době pocit, jestli nechce zavádět v Česku rubl. Hampl to řekl v nadsázce pro server Roklen24.cz v reakci na dotaz, jak vnímá prezidentovu iniciativu na zavedení eura.

„Nevím, jestli stojí za to komentovat zvlášť některé výroky pana prezidenta Zemana. Teď v poslední době jsem měl takový pocit, jestli spíš nechce zavádět rubl u nás,“ uvedl viceguvernér Hampl pro Roklen24.cz. Se smíchem tam připomněl proruskou linii českého prezidenta, který bude zřejmě jedinou hlavou státu Evropské unie, která 9. května oslaví v Moskvě Den vítězství po boku Vladimira Putina. A také Zemanův postoj vůči americkému velvyslanci v ČR, který jeho výjezd kritizoval a prezident mu symbolicky zabouchl dveře na Hradě.

„Ale zcela vážně. Já mám pocit, že euro v tuto chvíli není tématem dne. Pro mě určitě není. A já bych byl docela rád, kdyby euro nebylo tématem dne pro tuto ekonomiku ještě řadu let. Možná napořád,“ připojil Hampl.

Podívejte se: Rozhovor s Mojmírem Hamplem

Závádění eura v České republice bylo jedním z témat středečního setkání na Hradě, kam za Zemanem dorazil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezident by rád viděl Česko v eurozóně okolo roku 2020 a předseda vlády jeho úvahy podpořil.

Ovčáček: Takové vyjadřování není hodno viceguvernéra ČNB

Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že ani Hamplův výrok na jeho úvahách nic nemění. A vyslal také prostořekému centrálnímu bankéři políček se slovy: „Takové vyjadřování není hodno viceguvernéra České národní banky.“

Rozhodnutí o složení bankovní rady ČNB je výhradní pravomocí prezidenta republiky. A Zeman se netají tím, že by chtěl v klíčovém orgánu lidi názorově bližší. Stávajícím bankéřům vyčítá nejen lpění na koruně, ale především intervenční politiku, která uměle sráží kurz koruny vůči euru.

Čtěte také: Noční jednání. Vláda odložila verdikt o Zemanově cestě do Moskvy

Zemanova moskevská přehlídka dráždí vládní i opoziční strany

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.