Platí Čína ČSSD a Zemana? naznačil komentátor Nováček. Strana běsní

ČSSD se zlobí na Babišova média

Platí Čína ČSSD a Zemana? naznačil komentátor Nováček. Strana běsníNOVÉ
Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze Foto: FOTO: Jan Zatorsky
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Sociální demokraté se v pátek ostře ohradili proti spojování financování ČSSD s čínskými investicemi. O tom, že by ČSSD mohla být placena z čínských peněz informovaly Lidové noviny Andreje Babiše. Ty se však odkazují na slova komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka, který se ve středečních Událostech, komentářích ČT tímto spojením blíže zabýval. Mimo jiné řekl, že by se v čínských investicích mohl najít drobný peníz, který by pomohl financování strany před volbami. Naznačoval, že právě to by mohlo vysvětlovat vstřícnost ústavních činitelů k Číně po návštěvě dalajlamy.

„ČSSD zásadně odmítá lživé informace a snahy propojit financování sociální demokracie s čínskými investory. Dezinformace šíří média, která jsou ve vlastnictví předsedy Hnutí ANO Adreje Babiše a jejichž cílem je trvalé poškozování a dehonestování politických soupeřů ANO,“ napsali sociální demokraté v pátečním prohlášení s tím, že očekávají, že média a novináři, kteří tyto informace šířili, svá tvrzení doloží, nebo se veřejně omluví.

Reagují tak na článek, který vyšel v pátečním vydání deníku Lidové noviny, v němž se objevují informace o propojení sociálních demokratů s penězi čínských investorů. „ČSSD je placena penězi čínských investorů, proto se premiér Bohuslav Sobotka tolik snažil uhasit doutnající diplomatický skandál poté, co se někteří čeští politici setkali s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve vysílání ČT to naznačil nestor komentátorů Petr Nováček,“ napsaly LN v pátečním vydání.

Noviny Andreje Babiše dále připomněly, že čínská společnost CEFC, jejímž zástupcem je bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, získala podíl v bance J&T, ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha a v mediální skupině Empresa Media. Právě tato spojení budou podle nich v předvolebním boji klíčová. „Z hlediska vlivu a finančních možností půjde v předvolebním období pro ČSSD o důležité potenciální spojence, kteří za čínskou injekci mohou vděčit prezidentovi Miloši Zemanovi a Sobotkově straně.“

Drobný peníz pro stranu konkurující ANO

Jako první s propojením čínských investorů a financování předvolební kampaně ČSSD přišel právě komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. „To je samozřejmě, politici mi řeknou spekulace a jak si to může ten Nováček dovolit, ale já se jich často nedopouštím. Už někdy před mnoha měsíci v souvislosti s chystanou návštěvou čínského prezidenta u nás a s ohlášeným podpisem řady dohod se v tzv. politických kuloárech hovořilo o tom, že je takový spěch na to, aby pan čínský prezident přijel, a aby ty dohody se podařilo uzavřít proto, že pokud se tady uskuteční ty ohlášené velké čínské investice, tak že se sem tam najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou vzhledem k těm našim stranám nekonečné a také by mohl pomoci v příští prezidentské volbě, protože ti, kteří pomáhali před pěti lety patrně prostřednictvím Lukoilu už znovu nepomohou,“ řekl Nováček velmi otevřeně ve středu v Událostech, komentářích.

V souvislosti s tím se Nováček také vyjádřil ke společnému prohlášení ústavních činitelů, které podepsal prezident, premiér a předsedové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček. Ti v souvislosti s návštěvou dalajlamy v Praze vydali prohlášení, v němž ujišťovali Čínu o tom, že strategické partnerství mezi oběma zeměmi vychází z principů a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

„Pokud je mně známo, tak odkudsi přišlo jisté varování i panu premiéru Sobotkovi, aby zmobilizoval ty další pány, kteří pak podepsali to prohlášení, protože v opačném případě by mu mohla vláda brzy skončit. Na to se stalo to, co se stalo a nedá se prý říci, že by to všichni ti čtyři nesli dobře,“ řekl Nováček v Událostech, komentářích s tím, že to říká jako novinář, který má nějaké kontakty a dlouhou dobu se touto politikou zabývá.

Proti údajnému propojení ČSSD s čínskými investory se již ve čtvrtek ohradil i ministr vnitra Milan Chovanec na konferenci Stratcom summit. „Zeptám se Petra Nováčka, kde má důkazy pro své tvrzení.“

Čtěte více: „Prohlášení čtyř“ o vztazích s Čínou vzniklo u Zaorálka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články