Babiš v roce 2009: ‚Je moje. Platím tolik, že snad můžu dostat dotaci‘

Labyrint lží

Babiš v roce 2009: ‚Je moje. Platím tolik, že snad můžu dostat dotaci‘NOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Andrej Babiš se svou farmou Čapí hnízdo chlubil před politiky z ČSSD již v roce 2009. Vyplývá to z pasáží čtyři roky staré knihy Davida Ratha, na které upozornil server Neovlivní.cz. V nich bývalý středočeský hejtman popisuje moment, kdy mu Andrej Babiš do očí řekl, že je Čapí hnízdo jeho. Zároveň se divil, proč by nemohl dostat nějakou tu dotaci, když „platí na daních tolik jako nikdo jiný v této republice“. Prohlásil to v době, kdy 50milionovou eurodotaci čerpal a zároveň v době, kdy podle Agrofertu neměl holding s farmou nic společného.

Zajímavé pasáže z knihy Davida Ratha Přisedněte si prosím z roku 2012 popisují společný oběd někdejšího ministra zdravotnictví s tehdejším předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem v bývalém pražském hotelu Kempinski krátce po evropských volbách v roce 2009. Paroubek si všiml svého známého Andreje Babiše, který se následně chtěl s tehdejším středočeským hejtmanem osobně seznámit.

Výňatek pasáže z Rathovy knihy ze setkání s Babišem:

„Dobrý deň.” Zvednu oči a vstávám. Poprvé se osobně setkávám s dalším z nejbohatších lidí v zemi.

„Pan Babiš vás chtěl osobně poznat a na chvilku si k nám sedne,” komentuje naše podávání rukou Jiří Paroubek.

„My se známe už přes mobil. Jak jste mi psal, že Čapí hnízdo není vaše, pamatujete si?”

„Samozrejme že je moje. Dal som tam niekoľko set miliónov a kraj mi prispel z európskych fondov. Pak za mnou niekto vraj od pôvodného hejtmana prišiel a chcel pät miliónov spät ako vďaku za dotáciu. Vyrazil som s ním dvere,” zaplavil Babiš celý prostor vodopádem slov, která jsem identifikoval jako směs slovenštino-češtiny.

„Priďte sa pozrieť na Čapie hniezdo. Je to tam moc krásné,” zve mě.

„Věřím, viděl jsem nějaké fotky a na nich to vypadá impozantně. Rád se přijedu podívat na to, co zaplatili naši předchůdci z veřejných prostředků,” dodávám trochu ironicky.

„Vy s tím naděláte. Ja som tam dal stovky miliónov a bude to pre ľudí. Ja platím na daních tolik, ako nikto iný v tejto republike, tak snáď mohu dostat i niejaku dotáciu, nie?” rozohnil se Andrej Babiš.

Jak je vidět, Andrej Babiš se svým „nejlepším nápadem vůbec“ netajil ani v době, kdy docházelo k proplacení 50milionové eurodotace Čapímu hnízdu. Ta byla sice schválena za Rathova předchůdce z ODS Petra Bendla, vyplacena ale byla až za Davida Ratha.

Bývalý středočeský hejtman se brání s tím, že ač on i další zástupci ČSSD nesouhlasili s přiklepnutím dotace miliardářovi, tak nemohli neschválit žádost o dotaci, která byla podle kontrolních orgánů v pořádku. K zmíněnému rozhovoru došlo v době, kdy podle Agrofertu neměla firma a tím pádem ani Andrej Babiš s firmou nic společného.

„Předně považujeme za nutné zdůraznit, že společnost Agrofert, a.s., v uvedené době neměla s Farmou Čapí hnízdo nic společného. Jedná se o zavádějící interpretaci, která má jediný účel – přilákat čtenáře,“ tvrdí v prohlášení Agrofert, který popírá vlastnictví Čapího hnízda z doby, kdy společnost Farma Čapí hnízdo dostala proplacenou dotaci i přesto, že neměla uhrazené stavební práce.

Šestimilionovou pokutu, kterou vyměřil audit v roce 2011, nakonec po stížnosti příjemce Výbor Regionální rady středních Čech z 99 % zrušil dle slov svých zástupců v „rámci platných právních nařízení“. Sám Rath čelí soudnímu řízení za přijímání úplatků, které ho v létě roku 2015 odsoudilo k 8,5 rokům vězení. Případem se bude zabývat vrchní soud.

Čtěte také: Úřednice z ministerstva financí vyzvídala v Bruselu o Čapím hnízdě

Hradní podpora Babiše: Zeman v dubnu navštíví Čapí hnízdo

Sdílet: