2 Inspekce na základě udání

Echo Moskvy poskytlo azyl Doždi. Teď to schytává od úřadů

,

Ve středu má v sídle ruského zpravodajského serveru Echo Moskvy dojít k požární inspekci. Echo, které provozuje televizní i rádiovou stanici, dostalo toto vyrozumění z kanceláře moskevské prokuratury. Důvod je podle šéfredaktora prostý – Kremlu se nelíbilo, že poskytli studio pro vysílání perzekuované TV Dožď. 

Vrchní státní zastupitelství v Moskvě ve svém tiskovém prohlášení uvedlo, že podnět k požární prohlídce dal kanceláři prokurátora neznámý občan. Stěžoval si prý na bezpečnostní podmínky na pracovišti Echa. Ve vyjádření také stálo, že je tato inspekce neodvolatelná. 

Šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov má při tom jasno, podle něj se Moskvě nelíbí podporování všech i jen částečně opozičních médií. Jak Echo tak TV Rain (Dožď) s podtitulem „optimistický kanál“ patří ke kritikům Putinova režimu a spolu s obdeníkem Novaja gazeta tvoří trojici, která bývá někdy označována za poslední svobodná média v Rusku.

Čtěte také: Putinův nový zákon: média v Rusku nesmí vlastnit cizinci

Dožď se od počátku letošního roku potýká s perzekucí ze strany ruské vlády. Předcházel tomu incident, který vyvolala anketa na webu Doždě, která zjišťovala, jestli se měl sovětský Leningrad vzdát nacistickým vojskům během jeho okupace ve druhé světové válce a ušetřit tak životy tisíců jeho obyvatel.

Ruští politici to označili za překročení morální linie a spustili proti televizi kampaň za urážku vlasti. Ta vyústila v ukončení působnosti Doždě, televize přišla o licence a musela opustit bývalou továrnu na čokoládu Rudý říjen, kde měla svá studia.

Čtěte také: V Praze vzniká televize, která má čelit Putinově masáži

,