Džihádisté mají jen základní znalosti islámu, tvrdí armádní studie

Terorismus

Džihádisté mají jen základní znalosti islámu, tvrdí armádní studieNOVÉ 1
Svět

vt Echo24

Většina mladých rekrutů Islámského států mají jen základní znalosti islámu a náboženství berou jako druhořadý motiv pro boj se západními státy, tvrdí vojenští analytici z prestižní americké akademie West Point. Podle nich toho využívají radikální verbíři a vnucují jim vlastní interpretaci islámu, píše server The Independent.

Nový průzkum amerického Centra pro boj s terorismem tvrdí, že většina mladých džihádistů má chabé znalosti islámu. Chybí jim formální vzdělání v náboženství a mnozí z nich zasvětili život islámu až poté, co se přidali k Islámskému státu. A ani coby členové teroristických skupin nepovažují víru jako hlavní důvod k válce se západními zeměmi.

„Islám u nich hraje až druhotnou roli. Jejich primárním motivem k boji je především kulturní a politická deprivace ze států, odkud utíkají do Sýrie a Iráku, aby se přidali k teroristickým skupinám. K extremismu je vede mylná účelně překroucená interpretace koránu,“ tvrdí vojenští analytici.

Neznalosti mladých rekrutů využívají radikální kazatelé v Evropě, kteří jim vnucují svou interpretaci islámu a verbují je do řad Islámského státu a dalších islamistických organizací. „U mnohých z nich hraje roli i jejich kriminální minulost. Svatou válku berou jako jakousi očistu,“ dodává studie.

Nejvíce radikálních rekrutů pochází z Francie, Belgie, Velké Británie a Německa. Muslimské komunity po celém světě se již několikrát distancovaly od teroristických skupin z Blízkého východu a kritizovaly je za to, že zneužívají islám jako záminku k bratrovražedné válce. 

Čtěte také: Česká muslimka proklela islamisty: Kvůli vám se mě bojí děti