Rusové varují Nory ohledně spolupráce s Američany: Budete trpět

Rusové varují Nory ohledně spolupráce s Američany: Budete trpětNOVÉ
Ilustrační. Foto: FOTO: Shutterstock.
Svět

AMERIČTÍ VOJÁCI V NORSKU

lie Echo24

Nečekaně vyostřenými výroky okomentoval přítomnost amerického námořnictva v norském Værnes místopředseda ruského obranného a bezpečnostního výboru Frants Klintsevitsj. Podle něj může norské obyvatelstvo trpět, prý jde o velmi nebezpečnou situaci pro obyvatele i pro celou zemi.

Rusům vadí rozmístění amerického námořnictva ve Værnes. Konkrétně jde o 330 vojáků námořní pěchoty. Ti se tu budou od počátku roku 2017 účastnit výcviku, informovala DPA.

Podle Klintsevitsje je to součást americké snahy vytvořit globální konflikt. Varoval také, že se Norsko dobrovolně stává cílem potenciálního atomového útoku, napsal The Local s odkazem na TV2.

Svá slova odůvodňuje tím, že přítomnost amerických jednotek v Norsku znamená přímou vojenskou hrozbu Rusku, která vyžaduje reakci.

Klintsevitsj, uváděn jako velmi vlivný politik na ruské scéně, také řekl, že Norsko může být přidáno na „seznam cílů pro ruské strategické zbraně“. „Je to velmi nebezpečné pro Norsko a tamní obyvatele,“ hrozil. „Nikdy jsme Norsko na seznamu cílů našich strategických zbraní neměli. Pokud se ale bude situace dál vyvíjet, norská populace bude trpět. Potřebujeme reagovat na vojenské hrozby,“ dodal místopředseda bezpečnostního výboru.

Norský ministr obrany Ine Eriksen Søreide odmítl kritiku a zdůraznil: „Neexistuje žádný objektivní důvod pro Rusko, aby takto reagovalo. Rusové aktuálně tímto způsobem reagují na téměř veškeré aktivity členských zemí NATO.“

Klintsevitsje napodobil i ruský velvyslanec v Norsku, podle kterého se stanou dánské lodě cílem jaderných zbraní. „Nemyslím, že Dánové plně chápou důsledky toho, co nastane, pokud se Norsko připojí k americké protiraketové obraně. Pokud se to stane, dánské bojové lodě se stanou cílem pro ruské atomové zbraně,“ napsal Mikhail Vanin v listu Jyllands-Posten.

Američtí vojáci budou cvičit spolu se svými norskými kolegy na základně Vaernes nedaleko Trondheimu. Společný výcvik podle Osla „posílí schopnost obrany i spolupráce s partnerem z NATO“. Norská ministryně obrany Ine Eriksenová Söreidová rovněž zdůraznila, že nepůjde o vytvoření stálé základny USA v zemi, vojáci se budou po čase střídat.

Norsko se v roce 1949 stalo zakládajícím členem Severoatlantické aliance, v rámci které s USA spolupracuje. Aby uklidnilo Sovětský svaz, zavázalo se tehdy, že nedovolí cizím vojskům vstup na své území. Později ale tento závazek zmírnilo, aby umožnilo společná vojenská cvičení se zahraničními armádami na norském území.

Čtěte také: Tajná nacistická základna v Arktidě. Unikátní ruský objev

Trump po měsících vede nad Clintonovou

Související články