Tajná nacistická základna v Arktidě. Unikátní ruský objev
Objev v Arktidě
Ruským vědcům se povedl velký objev. Našli na Arktidě tajnou německou základnu z druhé světové války, kterou nacisti zřejmě používali jako meteorologickou stanici. Někteří odborníci se ovšem domnívají, že bunkr mohl sloužit i jako středisko pro hledání starodávných artefaktů, informuje server Independent.
Ruiny základny se nachází na ostrově Alexandřina země, zhruba tisíc kilometrů od severního pólu. Nacisté ji zprovoznili v roce 1942, tedy rok poté, co Adolf Hitler provedl invazi do Sovětského svazu. Po 72 letech od opuštění ji znovuobjevili ruští vědci, kteří zrovna prováděli terénní průzkum.
S krycím označením „Schatzgraber“ (tedy Lovec pokladů) měl bunkr sloužit především jako klíčová meteorologická stanice. Během druhé světové války zásobovala německou armádu informacemi o počasí, důležitými pro přesun jednotek i zásob na východní frontě.
Díky krycímu jménu se někteří vědci domnívají, že základna mohla sloužit i jako řídicí středisko pro hledání a výzkum artefaktů, kterými byla okultistická větev nacistů posedlá. Díky mrazu se dochovala většina nalezených předmětů, včetně několika stohů výzkumných dokumentů, munice a benzinových kanystrů.
Němci opustili základnu ještě před koncem války v roce 1944, když část vědců zemřela na otravu zkaženým medvědím masem. Zbytek posádky stanice musela evakuovat německá ponorka U-Boot.
Alexandřinu zemi si i přes protest některých evropských zemí vzalo pod své opatrovnictví Rusko. Údajně plánuje na tomto ostrově vybudovat i stálou vojenskou základnu.