Svini zbořenou jsem koupil já, přiznal Kalousek

KARIKATURA MILOŠE ZEMANA

Svini zbořenou jsem koupil já, přiznal KalousekNOVÉ
Socha s názvem „Svině zbořená“ karikuje prezidenta Miloše Zemana. Foto:

Foto: Visio Art Gallery

Domov

bp Echo24

Karikaturu s názvem Svině zbořená, která si utahuje z prezidenta Miloše Zemana, si koupil Miroslav Kalousek. Předseda TOP 09 to oznámil v pondělí na svém Facebooku. Soška je jednou z desítky politických karikatur vystavených v plzeňské galerii, kvůli kterým podle informací Echo24 desítky lidí drsně vyhrožují jak galeristce, tak i výtvarníkovi Vítězslavu Netrvalovi. Tomu dokonce kdosi neznámý poslal dopis, ve kterém mu hrozil smrtí.

„Dovoluji si oznámit všem, kteří sochaři Vítězslavu Netrvalovi posílají výhrůžky smrtí za jeho dílo, které nazval ‚Svině zbořená‘, že hrdým kupcem originálu jsem já,“ napsal Miroslav Kalousek na svém Facebooku.

Soška Svině zbořená byla první z celého souboru, který Netrval vytvořil. Na výstavě v plzeňské Visio Art Gallery měla podle umělce největší úspěch a prodala se hned první den. Netrval doposud o kupci neřekl nic, prozradil pouze to, že o dílo mělo zájem hned několik lidí. Další karikatury si můžete prohlédnout ZDE.

Nicméně někteří nevnímají Netrvalovy karikatury jako satiru, ale považují je za urážku prezidenta. Umělec si totiž dělá legraci ze záliby v alkoholu a cigaretách, které jsou spojovány právě se Zemanem. „Chodí mi spousty e-mailů. Přišla mi i výhrůžka smrtí poštou,” řekl umělec pro deník Echo24. Podobné reakce dostává také galeristka Ľubica Toušová.

Kalousek na svém Facebooku dále uvedl, že karikaturu Miloše Zemana plánuje vydražit společně s obrazem nazvaným Kunda z Lán, který v minulosti ve stejné galerii také koupil. Výtěžek slibuje věnovat jednomu z kandidátů na prezidenta. Nedávno dal najevo sympatie k Jiřímu Drahošovi.

„Podporuji moderní angažované umění, proto jsem před dvěma lety zakoupil obraz od akademického malíře Karla Švugera s názvem ‚Kunda z Lán‘. V předvánočním čase obě tato originální díla vydražím v aukci, jejíž výtěžek bude věnován na volební konto kandidáta na prezidenta republiky, na kterého bychom mohli být hrdi,“ dodal šéf TOP 09.

Kromě Miloše Zemana se Netrval ve svých karikaturách pustil také do prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka a ministra financí Andreje Babiše. Soubor je součástí výstavy v plzeňské galerii, která zahrnuje také třicítku obrazů od Milana Kasla. Výstava s názvem Kasl Netrval na výstavě, a přesto jsme ji udělali! potrvá do 28. dubna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman jako „Svině zbořená“. Kvůli výstavě vyhrožují autorovi smrtí