Zeman jako „Svině zbořená“. Kvůli výstavě vyhrožují autorovi smrtí

VÝSTAVA KARIKATUR

Zeman jako „Svině zbořená“. Kvůli výstavě vyhrožují autorovi smrtíFOTOGALERIE UVNITŘ
"Súkokotí" Foto:

Foto: Visio Art Gallery

Panorama

Barbora Pánková

Karikatury prezidenta Miloše Zemana, jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka i šéfa státní kasy Andreje Babiše, které vystavuje plzeňská galerie, vyvolaly jen několik dní po odhalení opravdu bouřlivé reakce. Někteří však neberou sochy jako satiru, ale jako urážku hlavy státu a desítky lidí drsně vyhrožují jak galeristce, tak autorovi děl v e-mailech i telefonátech. Kdosi dokonce poslal výtvarníkovi Vítězslavu Netrvalovi dopis, v němž mu hrozí smrtí. Jiní jsou naopak přesvědčení, že umělec mohl ve ztvárnění českých politiků zajít ještě dál.

„Chodí mi spousty e-mailů. Přišla mi i výhrůžka smrtí poštou,” řekl sochař Netrval pro deník Echo24 s tím, že se ale kvůli tomu na policii obracet prozatím nebude. Podobnou odezvu si musela poslechnout také kurátorka z plzeňské Visio Art Gallery Ľubica Toušová. „Plno lidí telefonuje, píše maily plné výhrůžek a nadávek, křičí na mě do telefonu…,“ uvedla pro Echo24 galeristka.

Plzeňská galerie zahájila výstavu minulý týden a jak říká Toušová i Netrval, zájem lidí oba překvapil. Součástí expozice je desítka politických karikatur, které si utahují ze zálib v alkoholu a cigaretách spojovaných právě s prezidentem Zemanem. Sochař se pustil také do hradního mluvčího Ovčáčka nebo šéfa hnutí ANO a ministra financí Babiše. Jeho díla si můžete prohlédnout ve fotogalerii ZDE.

Andrej útočný
Andrej útočný Foto:

Foto: Visio Art Gallery

„Andrej útočný“ (karikatura Andreje Babiše)

Zdaleka největší zájem byl o sochu s názvem Svině zbořená, kterou Netrval vytvořil jako první. Tato karikatura Miloše Zemana se podle jeho slov prodala první den a stálo o ni hned několik lidí. Pomyslnou poslední kapkou pro člověka, který se politické satiře doposud vyhýbal, byla kauza někdejšího osvětimského vězně Jiřího Bradyho, kterému prezident neudělil vyznamenání.

„Prvotní byla kauza Brady. Když takového člověka táhnou přes půl světa, aby mu prezident neudělil vyznamenání. Potom obecně taková snaha ve všem se šťourat. Přijde mi to jako omezování svobody,“ dodal na vysvětlenou Netrval, proč začal s karikováním předních českých politiků.

"Už běžím, pane prezidente" Foto:

Foto: Visio Art Gallery

„Už běžím, pane prezidente“ (karikatura Jiřího Ovčáčka)

Galerie ale obdržela na soubor kontroverzních sošek také množství pozitivních reakcí. „Ten, kdo navštívil galerii a prohlédl si výstavu, ten je nadšen, ostatně to si lze přečíst v návštěvní knize,“ uvedla kurátorka Toušová. Někteří jsou dokonce přesvědčení, že Netrval měl zajít dál. „Někteří říkají, že jsme mohli být důraznější,“ dodal umělec.

Na výstavě v plzeňské galerii je kromě politických karikatur také zhruba třicítka obrazů, které vytvořil Milan Kasl. Věnoval se především ztvárnění krajiny a zvířat. Expozice s netypickým názvem Kasl Netrval na výstavě, a přesto jsme ji udělali!, který kombinuje jména obou umělců, potrvá do 28. dubna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kmoníček platí lobbisty, aby zařídili Zemanovi přijetí u Trumpa