Potvrzeno. Trumpovým šéfem tajných služeb bude protiruský jestřáb

KDO BUDE OBKLOPOVAT TRUMPA?

Potvrzeno. Trumpovým šéfem tajných služeb bude protiruský jestřábAKTUALIZOVÁNO
Bývalý senátor Dan Coats. Foto: Reprofoto: Youtube/euronews
1
Svět

vb Echo24

Nastupující americký prezident Donald Trump, který je někdy označovaný jako proruský, si do svého týmu vybral muže, který rozhodně proruský není. Konkrétně se jedná o bývalého senátora Dana Coatse, který se stane ředitelem amerických tajných služeb. Trump v oznámení podle agentury AP zdůraznil, že protirusky zaměřený Coats prokazuje hlubokou odbornou znalost problematiky a má skvělý úsudek.

Coats má podle Trumpa neochvějnou vůdcovskou autoritu, kterou tajné služby respektují. „Není pro mě důležitějšího úkolu než udržet Ameriku v bezpečí. Aby tomu tak bylo, využiju k tomu každý nástroj, který budu mít k dispozici,“ uvedl Coats ve společném prohlášení s Trumpem.

O očekávané nominaci Coatse americká média informovala již ve čtvrtek, Trump ji ale oznámil až dnes, tedy den poté, co se sešel s představiteli tajných služeb. Ti ho seznámili se zprávou, podle které se Rusko na pokyn prezidenta Vladimira Putina snažilo ovlivnit loňské prezidentské volby v USA.

‚Musíme izolovat Rusko na všech frontách‘

Bývalý republikánský senátor Coats patří k zastáncům tvrdého postoje vůči Rusku. „Teď musíme izolovat Rusko na všech možných frontách, dokud Putin neobrátí kurz,“ napsal například v březnu 2014 poté, co Rusko anektovalo Krym. Snažit se o vstřícné vztahy s Ruskem, jako to činila Obamova administrativa, byla podle něj chyba.

„Potřebujeme kompletní a obsažný plán jak izolovat Putinovo Rusko ze společenství národů. Některé kroky se dají udělat jednostranně, ostatní požadují spolupráci a souhlas našich přátel a spojenců – všech, kdo chtějí vidět suverénní Ukrajinu, bezpečnou ve svých hranicích a schopnou zvolit si vlastní budoucnost,“ dodal v příspěvku, který zveřejnil na webu Fox News.

Coats byl rovněž jedním z prvních Američanů, kterým Rusové po ochlazení vztahů se Západem zakázali vstup do země. „Sice mě trochu mrzí, že letos v létě nebudu moct jet s mojí rodinou na dovolenou na Sibiř, ale je mi ctí být na tomto seznamu,“ reagoval tehdy odlehčeně na sociální síti Twitter.

Společně s Ruskem proti IS

I přes své drsné postoje si však Coats dokáže představit spolupráci. V americkém Senátu na konci roku 2015 uvedl, že sice „není fanoušek Putina“, avšak dokáže si představit kooperaci s Ruskem v boji proti Islámskému státu. V tomto smyslu se v minulosti vyslovil i nově zvolený prezident Trump, připomíná britský deník The Guardian.

Ředitel národních zpravodajských služeb je v USA hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Jedná se tedy o naprosto klíčovou pozici. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.

Coats je ve Washingtonu znám konzervativním postojem k homosexuálům. Je považován za jednoho z tvůrců principu „neptej se a nemluv o tom“, který homosexuálům sice umožňoval v armádě sloužit, ti ale nesměli o své sexuální orientaci hovořit. V roce 2011, když bylo od tohoto přístupu upuštěno, Coats s tím nesouhlasil.

Coats na začátku tisíciletí působil jako americký velvyslanec v Německu, předtím byl členem Sněmovny reprezentantů a poté i Senátu. Do Senátu USA se vrátil po odchodu z Německa a kariéru zákonodárce ukončil tento týden v úterý, kdy skončilo funkční období starého Kongresu a funkce se ujali zákonodárci zvolení v listopadových volbách. V nich Coats již nekandidoval.

Jeho osoba tak ostře kontrastuje s některými dalšími spolupracovníky, které si Trump vybral do svého okolí. Zastánci bližších vztahů s Ruskem jsou například podle všeho budoucí ministr zahraničí Rex Tillerson nebo Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn.

Čtěte také: Trumpovými ministry budou ‚šílený pes‘ i potírač ‚rakoviny konzervatismu‘

‚Jedná se o válečný akt,‘ říká McCain o ruském hackerském útoku