1 KDO BUDE OBKLOPOVAT TRUMPA?

Potvrzeno. Trumpovým šéfem tajných služeb bude protiruský jestřáb

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Nastupující americký prezident Donald Trump, který je někdy označovaný jako proruský, si do svého týmu vybral muže, který rozhodně proruský není. Konkrétně se jedná o bývalého senátora Dana Coatse, který se stane ředitelem amerických tajných služeb. Trump v oznámení podle agentury AP zdůraznil, že protirusky zaměřený Coats prokazuje hlubokou odbornou znalost problematiky a má skvělý úsudek.

Coats má podle Trumpa neochvějnou vůdcovskou autoritu, kterou tajné služby respektují. „Není pro mě důležitějšího úkolu než udržet Ameriku v bezpečí. Aby tomu tak bylo, využiju k tomu každý nástroj, který budu mít k dispozici,“ uvedl Coats ve společném prohlášení s Trumpem.

O očekávané nominaci Coatse americká média informovala již ve čtvrtek, Trump ji ale oznámil až dnes, tedy den poté, co se sešel s představiteli tajných služeb. Ti ho seznámili se zprávou, podle které se Rusko na pokyn prezidenta Vladimira Putina snažilo ovlivnit loňské prezidentské volby v USA.

‚Musíme izolovat Rusko na všech frontách‘

Bývalý republikánský senátor Coats patří k zastáncům tvrdého postoje vůči Rusku. „Teď musíme izolovat Rusko na všech možných frontách, dokud Putin neobrátí kurz,“ napsal například v březnu 2014 poté, co Rusko anektovalo Krym. Snažit se o vstřícné vztahy s Ruskem, jako to činila Obamova administrativa, byla podle něj chyba.

„Potřebujeme kompletní a obsažný plán jak izolovat Putinovo Rusko ze společenství národů. Některé kroky se dají udělat jednostranně, ostatní požadují spolupráci a souhlas našich přátel a spojenců – všech, kdo chtějí vidět suverénní Ukrajinu, bezpečnou ve svých hranicích a schopnou zvolit si vlastní budoucnost,“ dodal v příspěvku, který zveřejnil na webu Fox News.

Coats byl rovněž jedním z prvních Američanů, kterým Rusové po ochlazení vztahů se Západem zakázali vstup do země. „Sice mě trochu mrzí, že letos v létě nebudu moct jet s mojí rodinou na dovolenou na Sibiř, ale je mi ctí být na tomto seznamu,“ reagoval tehdy odlehčeně na sociální síti Twitter.

Společně s Ruskem proti IS

I přes své drsné postoje si však Coats dokáže představit spolupráci. V americkém Senátu na konci roku 2015 uvedl, že sice „není fanoušek Putina“, avšak dokáže si představit kooperaci s Ruskem v boji proti Islámskému státu. V tomto smyslu se v minulosti vyslovil i nově zvolený prezident Trump, připomíná britský deník The Guardian.

Ředitel národních zpravodajských služeb je v USA hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Jedná se tedy o naprosto klíčovou pozici. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.

Coats je ve Washingtonu znám konzervativním postojem k homosexuálům. Je považován za jednoho z tvůrců principu „neptej se a nemluv o tom“, který homosexuálům sice umožňoval v armádě sloužit, ti ale nesměli o své sexuální orientaci hovořit. V roce 2011, když bylo od tohoto přístupu upuštěno, Coats s tím nesouhlasil.

Coats na začátku tisíciletí působil jako americký velvyslanec v Německu, předtím byl členem Sněmovny reprezentantů a poté i Senátu. Do Senátu USA se vrátil po odchodu z Německa a kariéru zákonodárce ukončil tento týden v úterý, kdy skončilo funkční období starého Kongresu a funkce se ujali zákonodárci zvolení v listopadových volbách. V nich Coats již nekandidoval.

Jeho osoba tak ostře kontrastuje s některými dalšími spolupracovníky, které si Trump vybral do svého okolí. Zastánci bližších vztahů s Ruskem jsou například podle všeho budoucí ministr zahraničí Rex Tillerson nebo Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn.

Čtěte také: Trumpovými ministry budou ‚šílený pes‘ i potírač ‚rakoviny konzervatismu‘

‚Jedná se o válečný akt,‘ říká McCain o ruském hackerském útoku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.