Trumpovými ministry budou ‚šílený pes‘ i potírač ‚rakoviny konzervatismu‘
OČEKÁVANÝ TRUMPŮV KABINET
Bývalý šéf ultrakonzervativního serveru vedle dcery indických přistěhovalců, republikánský jestřáb vedle zastánce sbližování s Ruskem. Přestože jsou mezi nimi značné rozdíly, jedno je spojuje – Donald Trump si je vybral jako ministry nebo další spolupracovníky pro svůj nový kabinet. Pokud nedojde k mimořádné situaci, Trump nastoupí do úřadu prezidenta USA v lednu příštího roku.
Velkou pozornost vyvolal například James Mattis, který by se měl stát americkým ministrem obrany. Mattis dlouhé roky šéfoval americkým jednotkám v Iráku a Afghánistánu, je známý pod přezdívkami Šílený pes nebo Válečnický mnich (je bezdětný a svobodný). V minulosti čelil ostré kritice kvůli výroku, že je „zatraceně zábavné“ střílet Afghánce.
Neméně peprné výroky v minulosti pronesl i Rick Perry, který by se měl stát ministrem energetiky. Bývalý texaský guvernér Trumpa během kampaně ostře kritizoval, označil ho mimo jiné za „rakovinu konzervatismu“. V minulosti se také tvrdě vymezoval vůči teorii globálního oteplování.
Nulová tolerance a radar v Česku
Po zvolení Donalda Trumpa se jako o možném ministrovi hovořilo o i o bývalém starostovi New Yorku Rudym Giulianim. Dlouholetý starosta, který se proslavil politikou „nulové tolerance“ k zločinu, se měl stát ministrem zahraničí. Giuliani je zastáncem tvrdého postoje vůči Rusku a během kampaně znovu otevřel otázku výstavby amerického radaru v Česku. Trump si však nakonec na post ministra zahraničí vybral generálního ředitele ropného gigantu Exxon Mobil Rexe Tillersona.
Čtěte také: Radar 2.0? Trumpovo okolí mluví o jaderném štítu v Česku a Polsku
Velkou pozornost však vyvolávají i případné personální změny v diplomacii. Z českého pohledu je zajímavá především snaha Trumpovy exmanželky Ivany Trumpové stát se velvyslankyní USA v České republice. Trumpová, rozená Zelníčková, pochází ze Zlína. Pro její jmenování se při nedávném telefonickém rozhovoru s Trumpem vyslovil i český prezident Miloš Zeman.
Rozruch vyvolalo i Trumpovo přání, aby se britským velvyslancem v USA stal šéf euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Farage Trumpa vydatně podpořil v předvolební kampani a byl také prvním britským politikem, který se s ním po jeho vítězství ve volbách setkal. Britská premiérka Theresa Mayová nicméně vzkázala, že Británie má v USA „vynikajícího velvyslance“.
Do Pekingu míří ‚přítel Číny‘
Rozruch vyvolala i snaha prosadit guvernéra státu Iowa Terryho Branstada jako velvyslance v Číně. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí jmenování Branstada, který funkci přijímá, uvítal a označil ho za dlouhodobého přítele Číny. Podle komentátorů by to mohlo signalizovat, že Trump nakonec zaujme vůči Číně smířlivější postoj, než jaký zastával během kampaně.
Jako velvyslance v Izraeli by potom Trump chtěl mít právníka Davida Friedmana. Právník z židovské rodiny je známý svým nekompromisním postojem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu. Friedman podle agentury Reuters uvedl, že se těší, až se ujme ambasády v Jeruzalémě. Trump tak očividně chce dostát svému předvolebnímu slibu, že přestěhuje velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což podle Reuters rozhněvá muslimský svět.
Jaké bude přesně složení Trumpova kabinetu, v tuto chvíli není zřejmé. Nominace do čela všech ministerstev totiž musí potvrdit Senát amerického Kongresu. Souhlasu této komory naopak nepodléhají posty poradce pro národní bezpečnost, personálního šéfa Bílého domu, hlavního stratéga Bílého domu a ředitele národní ekonomické rady.
Agentura ČTK připravila seznam mužů a žen, které Trump nominoval do funkcí ve svém kabinetu. Seznam začíná pod tímto odstavcem a kandidáti jsou v něm uvedeni podle abecedního pořádku.
Steve Bannon (63) – poradce a hlavní stratég Bílého domu
Bývalý šéf kontroverzního ultrakonzervativního serveru Breitbart News, platformy takzvané alternativní pravice, kterou mnozí obviňují z neonacismu, antisemitismu a propagování nadřazenosti bílé rasy. K Trumpově týmu se připojil v srpnu. Očekává se, že bude programově koordinovat personál Bílého domu.
Ben Carson (65) – ministr bytové výstavby a rozvoje měst
Bývalý Trumpův soupeř z primárek a někdejší neurochirurg je považován za reprezentanta konzervativních, křesťansky orientovaných republikánů. Ještě nedávno prohlásil, že se k obsazení vládního postu necítí dostatečně kompetentní.
Gary Cohn (56) – ředitel Národní ekonomické rady (NEC)
Dosavadní prezident investiční banky Goldman Sachs, kterou Trump ve volební kampani kritizoval jako firmu, která „okrádá dělnickou třídu“. Původně se očekávalo, že Cohn se stane šéfem finanční skupiny Lloyd Blankfein.
Betsy DeVosová (58) – ministryně školství
Miliardářka a bývalá šéfka republikánů v Michiganu je známou stoupenkyní privatizace vzdělávání. Silně se zasazovala o rozšíření programu poukázek umožňujících rodičům poslat své potomky studovat na soukromé či církevní školy, což odpovídá Trumpovým slibům. Přispěla na kampaň Trumpových soupeřů v boji o republikánskou nominaci a Trumpa svého času označila za „vetřelce“, který „nereprezentuje Republikánskou stranu“.
Nikki Haleyová (44) – stálá představitelka USA v OSN
Jihokarolínská guvernérka Haleyová se během volební kampaně stavěla ostře proti Trumpovi a v primárkách podporovala jeho protikandidáty Marka Rubia a Teda Cruze. Je dcerou indických přistěhovalců.
Michael Flynn (57) – poradce pro otázky národní bezpečnosti
Od roku 1981 sloužil v armádě a v letech 2012 až 2014 byl šéfem vojenské rozvědky DIA. Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS). Patřil k blízkým poradcům Trumpa v jeho předvolební kampani a byl ostrým kritikem Baracka Obamy.
Elaine Chaová (63) – ministryně dopravy
Bývalá ministryně práce ve vládě George Bushe mladšího. Narodila se na Tchaj-wanu a stala se první členkou americké vlády asijského původu. Jejím manželem je vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.
John Kelly (66) – ministr vnitřní bezpečnosti
Generál námořní pěchoty působil od 70. let v armádě. Účastnil se války v Perském zálivu, působil jako asistent vrchního velitele sil NATO v Evropě a velel americkým jednotkám v západoirácké provincii Anbár. Působil též jako velitel Jižního velitelství amerických ozbrojených sil (se zodpovědností mimo jiné za oblast Guantánama). V minulosti Washington kritizoval za nedořešení situace kolem Guantánama, které Obama při svém nástupu do funkce slíbil zrušit, a kritizoval Obamu i ohledně údajně nedostatečné ochrany hranice s Mexikem.
James Mattis (66) – ministr obrany
Generál ve výslužbě Mattis kromě jiného léta velel americkým jednotkám v Afghánistánu a Iráku. V letech 2010 až 2013 byl náčelníkem velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Bude prvním generálem ve výslužbě, který se stane americkým ministrem obrany od roku 1950. Muž s přezdívkou Šílený pes nebo Válečnický mnich (je bezdětný a svobodný) vzbudil v minulosti pozornost některými kontroverzními výroky. V roce 2005 například řekl: „Přijdete do Afghánistánu, narazíte na chlapy, kteří pět let mlátili ženy kolem sebe, protože nechodily zahalené. Víte, takoví chlapi stejně nemají odvahu. Takže je zatraceně zábavné je střílet.“
Čtěte také: Trump jmenuje ministrem obrany „Šíleného psa“ generála Mattise
Linda McMahonová (68) – šéfka Agentury pro drobné podniky (SBA)
Podnikatelka a spoluzakladatelka a bývalá šéfka profesionální wrestlingové společnosti WWE. V minulosti se dvakrát neúspěšně ucházela o post senátorky za stát Connecticut.
Steven Mnuchin (53) – ministr financí
Bývalý bankéř investiční bankovní společnosti Goldman Sachs s těsnými vazbami na Wall Street se stal rovněž hollywoodským finančníkem. Investoval do filmů, mezi nimiž byly hity jako Avatar nebo Šílený Max: Zběsilá cesta. Byl finančním šéfem Trumpovy volební kampaně. Agentura Bloomberg upozornila, že Mnuchinova rodina vydělala 3,2 milionu dolarů na obchodech s odsouzeným podvodníkem Bernardem Madoffem. Mnuchin vydělal i na krachu trhu s bydlením v roce 2008.
Rick Perry (66) – ministr energetiky
Bývalý texaský guvernér, který byl nejdéle sloužícím guvernérem tohoto státu v historii (2000 až 2015). V minulosti se dvakrát neúspěšně ucházel o prezidentskou funkci. Poprvé to bylo v roce 2012, z primárek ale po sérii přešlapů odstoupil. Loni se stal prvním z republikánských uchazečů, kteří kandidaturu vzdali. Perry na adresu Trumpa během kampaně nešetřil kritikou a označoval ho za „rakovinu konzervatismu“. Trump zase řekl, že by měl být Perry přinucen podstoupit test inteligence. Perry je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Do roku 1989 byl demokratem a v roce 1988 pomáhal například v primárkách Alu Goreovi, bojovníkovi proti klimatickým změnám.
Mike Pompeo (52) – ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA)
Bývalý voják, absolvent Harvardu a West Pointu je členem republikánského konzervativního hnutí Tea Party. Od roku 2011 zasedá ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu.
Tom Price (62) – ministr zdravotnictví a sociální péče
Ortoped a hlasitý kritik zdravotnické reformy dosluhující hlavy státu Baracka Obamy je šéfem rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů. Obamův program chce nahradit změnou legislativy a systémem daňových výhod a spořících účtů pojištěnce. Vystupuje proti potratům a jeho nominace vzbudila tvrdou kritiku ze strany demokratů.
Reince Priebus (44) – personální šéf Bílého domu
Dosavadní šéf Republikánského národního výboru, předpokládá se, že bude Trumpův program prosazovat v Kongresu. Během kampaně Trumpa podporoval i v situaci, kdy názory ve vedení republikánů nebyly jednotné.
Scott Pruitt (48) – šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA)
Oklahomský ministr spravedlnosti a bývalý člen oklahomského senátu kritizoval kroky administrativy Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám. Je zastáncem zmírnění regulací agentury EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Ve funkci oklahomského ministra spravedlnosti vystupoval proti legalizaci marihuany.
Andrew Puzder (66) – ministr práce
Ředitel fastfoodového řetězce CKE Restaurants Inc. Zanícený kritik vládní regulace pracovního trhu, staví se proti zvyšování minimální mzdy. Očekává se, že jeho jmenování vyvolá konflikt s americkými odbory.
Čtěte také: Trump nominoval do vlády šéfa fastfoodového řetězce
Cathy McMorris Rodgers (47) – ministryně vnitra
Poslankyně Sněmovny reprezentantů za stát Washington a členka jeho energetického výboru. Odpůrkyně teorie klimatických změn. Podporuje rozvoj energetického průmyslu a staví se proti letitému zákonu, který zakazuje americký ropný export.
Wilbur Ross (79) – ministr obchodu
Miliardář a uznávaný investor se zaměřoval na podniky v potížích. Pomohl formovat názory Trumpova volebního týmu na obchodní politiku, podle kterých dohoda o severoamerické zóně volného obchodu s Kanadou a Mexikem (NAFTA) a vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) způsobily masivní ztráty pracovních míst v továrnách v USA.
Jeff Sessions (69) – ministr spravedlnosti
Vystudovaný právník a alabamský senátor v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti. Je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico ho před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party. S Trumpem, kterého v primárkách výrazně podporoval, sdílí názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA. Trump jej při ohlášení svého výběru označil za „právní mozek světové třídy“, který obdivují právní odborníci.
Rex Tillerson (64) – ministr zahraničí
Od roku 2006 je šéfem firmy Exxon Mobil Corporation, jedné z největších ropných společností světa. V Exxonu začal pracovat po studiu stavebního inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu v roce 1975. Je znám svými blízkými vztahy s Ruskem a s jeho prezidentem Vladimirem Putinem, které se datují do doby, kdy Tillerson před několika lety v Rusku zastupoval zájmy Exxonu. Kvůli blízkým ruským kontaktům velká část demokratů i někteří republikáni jeho očekávanou nominaci v minulých dnech zpochybňovali. Tillerson například před několika lety obdržel od Putina vyznamenání. Je letitým donátorem republikánských volebních kampaní. V té letošní ale místo Trumpa podpořil neúspěšného Jeba Bushe.
Čtěte také: Kreml se raduje: Trumpova ministra zná v Moskvě každý
Ryan Zinke (55) – ministr vnitra
Pětapadesátiletý kongresman do roku 2008 sloužil u zvláštních sil amerického námořnictva a patřil k Trumpovým prvním podporovatelům. Reuters připomněl, že Zinke je přesvědčeným zastáncem americké energetické nezávislosti. Podporuje nejen využívání fosilních paliv, ale i obnovitelné zdroje a alternativní energii.