Krýt záda Sobotkovi. Šéf ČSSD si chce prosadit svůj tým

Chovanec, Marksová...?

Krýt záda Sobotkovi. Šéf ČSSD si chce prosadit svůj týmNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Čtyři měsíce před pražským sjezdem ČSSD je Bohuslav Sobotka jasným kandidátem na předsedu. Na rozdíl od minulé volby se ale bude bojovat o pozici druhého muže sociální demokracie. Krýt Sobotkovi záda chtějí ministři Milan Chovanec, Jiří Dienstbier a poslanec Jeroným Tejc. Sobotka už se postavil za Chovance. Jak ale zjistil deník ECHO24.cz, delegátům si chce říct ještě před sjezdem o celý tým. Podobně jako Petr Nečas v ODS před čtyřmi lety.

Šest jmen vyjmenoval pár dní přes kongresem v roce 2010 tehdejší lídr ODS Petr Nečas. Chtěl je k sobě do vedení a delegáti mu jeho přání téměř stoprocentně splnili. K podobnému kroku se teď chystá i současný premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Počítám s tím, že veřejně řeknu představu o celém týmu, který budu chtít mít ve vedení sociální demokracie. A to ještě před sjezdem,“ prozradil Sobotka. Ten se tak snaží předejít tomu, aby delegáti navolili do vedení lidi, s nimiž nechce na nejužší bázi spolupracovat.

Bez pučistů, ale s Chovancem

Šéf ČSSD se už stihl vložit do boje o post statutárního místopředsedy. Ve chvíli, kdy se o místo hlásili ministr vnitra Milan Chovanec, šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc a ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, se Sobotka začátkem listopadu postavil za Chovance. Prý může počítat s jeho pomocí při reformách ve straně.

„Hovořil jsem o tom s panem předsedou a ten mi řekl, že by byl rád, abych v jeho týmu byl v pozici prvního místopředsedy. Takže v této situaci kandidovat určitě chci,“ potvrdil deníku ECHO24.cz Chovanec, že se o místo bude ucházet. Březnový sjezd podle něj musí být o jednotě a smíření ve straně: „Pokud bychom si mysleli, že bude veřejnost ochotná akceptovat stranu, která není jednotná, hrozila by nám cesta, po které se vydala ODS.“

Ministr vnitra tak pojede na sjezd v silné pozici se Sobotkovou podporou v zádech. Jeho zvolení však přesto ani zdaleka nemusí být samozřejmostí. Jak rádi říkají sociální demokraté, sjezd je svébytný organismus. A příští rok navíc půjde jen těžko kontrolovat. Změní se totiž klíč pro výběr delegátů: na sjezd jich dorazí zhruba o stovku víc než naposledy a větší prostor dostanou oproti krajským nominantům lidé z okresů. Spoléhat se na předem vyjednanou podporu krajů by se tak tentokrát nemuselo vyplatit. Mnohem více bude záležet na aktuální náladě delegátů a na tom, jak je jednotliví kandidáti dokážou oslovit.

Sobotka se o víkendu v České televizi také vymezil proti tomu, aby se do vedení vraceli organizátoři loňského puče. Ultimátum týkající se účastníků lánské schůzky ale může být pro Sobotku do budoucna nebezpečné. Nejde totiž pouze o Tejce. Svou kandidaturu mezi místopředsedy zvažuje i jihočeský hejtman Jiří Zimola a nevyloučil ji ani senátor Zdeněk Škromach (u prezidenta Zemana byli všichni tři ještě s Chovancem a Michalem Haškem).

Pokud je předseda ČSSD bude chtít všechny dostat mimo vedení, může si proti sobě začít stavět silný tábor oponentů, kteří se začnou srocovat právě za účastníky lánské schůzky. A bezprostředně by to mohl pocítit i Milan Chovanec. Už po nepovedeném převratu z podzimu loňského roku totiž z Ústředního výkonného výboru sociální demokracie zaznívaly hlasy, že potrestaní mají být všichni „pučisté“. Tedy i Chovanec.

Hamáček, Zaorálek, Marksová

Začátkem listopadu už začínají být jasná i jména dalších, kteří se zřejmě pokusí na sjezdu usilovat o místopředsednické křeslo. Největší šanci uspět má předseda sněmovny Jan Hamáček. Ten může počítat s velkou podporou svého Středočeského kraje, souhlas už ale zní i z dalších regionů.

Že se o funkci bude ucházet, už potvrdil dlouholetý místopředseda ČSSD a současný ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Jeho silný moravskoslezský region by ve vedení neměl chybět. Počítalo se sice i s možností, že by ho ve vedení mohl vystřídat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, to ale po jeho poslední přestřelce s šéfem ANO Andrejem Babišem není příliš pravděpodobné.

Dalším možným kandidátem, který má šanci získat od delegátů velkou podporu, je třeba senátor Milan Štěch. A post místopředsedy pro hospodaření s největší pravděpodobností tradičně obsadí Martin Starec.

Zbývá tak vybrat místopředsedkyni. Po senátní prohře Aleny Gajdůškové byla žhavou kandidátkou na tuto pozici náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, která už má nominaci z Prahy. Podle zdrojů deníku ECHO24.cz ale Sobotka osobně prosazuje ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou.

Čtěte také: Nové ženy do vedení ČSSD? Hlásí se Marksová a Arnoštová

Cíl týmu, který vzejde z pražského sjezdu v polovině března, bude jasný. Provést stranu zdárně krajskými volbami 2016 a nasměrovat ji k volebnímu vítězství v parlamentních volbách. A Sobotku ještě jednou udělat premiérem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz