Nové ženy do vedení ČSSD? Hlásí se Marksová a Arnoštová

Dvě místopředsedkyně?

Nové ženy do vedení ČSSD? Hlásí se Marksová a ArnoštováNOVÉ 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Kolik žen se dostane do vedení? A jaké? Sociální demokraté musí příští jaro opět rozhodnout, jak se ve straně postaví k ženské otázce. Mandát místopředsedkyně bude zřejmě obhajovat Alena Gajdůšková. O podporu se na březnovém sjezdu bude ale nejspíš ucházet i ministryně práce Michaela Marksová a náměstkyně na zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

„Už mám nominaci z mateřské organizace. Jestli budu kandidovat, záleží na tom, zda o mě bude zájem,“ řekla deníku ECHO24.cz Gajdůšková. Jedna z blízkých podporovatelek premiéra a šéfa Bohuslava Sobotky před dvěma lety porazila předchozí místopředsedkyni Marii Benešovou. Nyní má ale obtížnou pozici. V podzimních volbách se jí nepodařilo obhájit post v Senátu, když podlehla Františku Čubovi. Předtím se jí nikam nepodařilo posunout jednání o církevních restitucích, která dostala na starosti.

Dobré výchozí postavení má naopak ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Že má být novou místopředsedkyní právě ona, říkají už nahlas někteří její vládní kolegové. Třeba ministr vnitra Milan Chovanec. Sama připouští, že by o místo ve vedení strany měla zájem. „Pokud uvidím podporu, tak ano. Jsem připravena straně jako takové pomoci,“ uvedla pro ECHO24.cz.

O post stranické místopředsedkyně má zájem ale i Lenka Teska Arnoštová. Mladá právnička je nyní náměstkyní pro legislativu na ministerstvu zdravotnictví a do vedení strany už má nominaci od pražské krajské organizace. „Je to závazek,“ tvrdí s tím, že se chce na březnovém sjezdu o funkci ve vedení ucházet. „Věci se mohou měnit, ale zatím ano,“ připojila.

Ministr Dienstbier chce ve vedení žen víc

Zajímavé přitom bude sledovat, kolik místopředsedkyní bude sociální demokracie od jara příštího roku mít. Podle stanov to musí být minimálně jedna a v dobách vedení Jiřího Paroubka býval problémem i tento limit splnit.

Stávající ČSSD ale ženy akcentuje a v referendu se usnesla na tom, že od roku 2016 by jejich jména měla tvořit minimálně 40 procent míst na kandidátkách. Pokud by chtělo jít stranické vedení příkladem, znamenalo by to obsadit aspoň dvě z pěti míst řadových místopředsedů ženami. Jestli je to ale správná cesta, se teď straníci neshodnou.

Čtěte také: Z povinných kvót pro ženy je pro ČSSD koule na noze

„Je potřeba posuzovat lidi podle kvality, ne podle pohlaví,“ míní třeba šéf ústavě právního výboru sněmovny Jeroným Tejc a dodává: „Nikdo mi nemůže vyčítat, že bych v mé místní organizaci nepodpořil ženy. Tradičně jsme na kandidátce mívali 50 procent žen zvolených do zastupitelstva naší městské části.“ Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák to vidí podobně: „Já to takhle podle pohlaví nějak nerozděluji. Je důležité, aby vedení bylo schopné a vedlo ČSSD tak, jak je potřeba.“

Odlišný názor má ale příznivec ženských kvót, ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier. „Považoval bych za dobré, kdyby ve vedení strany byla víc než jedna žena,“ zmínil. A přikývla tomu i ministryně Marksová. „Samozřejmě bychom měli jít příkladem. Souhlasím,“ uvedla na dotaz, zda by měla ČSSD uplatit klíč minimálně 40procentního zastoupení žen i ve vedení strany.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit