‚Zbraně rozumným lidem.‘ Kampaň Svobodných vzbudila posměch
DALŠÍ KAMPAŇ SVOBODNÝCH
Velký rozruch v posledních dnech vzbudila kampaň Strany svobodných občanů, která říká, že každý rozumný člověk by měl dostat zbraň. Kampaň, která reaguje na snahu Evropské unie omezit práva na držení zbraní, se totiž poněkud minula účinkem a v nejednom případě se obrátila proti samotným Svobodným. Kritici straně vyčítali například údajný populismus nebo snahu získat „voliče Okamury“.
„Zbraň každému rozumnému člověku,“ píše se velkými písmeny na billboardu Svobodných, který se před nedávnem objevil poblíž Strakonické silnice ve směru na Prahu. Právě tento slogan ale zatím na sociálních sítích vzbudil spíše pobavené reakce. „Těžko říct, proč chtějí Svobodní vyzbrojit část obyvatelstva, z níž apriori vylučují své voliče,“ komentoval na svém Facebooku rozhodnutí svobodných šéfredaktor Deníku referendum Jakub Patočka.
Těžko říct, proč chtějí Svobodní vyzbrojit část obyvatelstva, z níž a priori vylučují své voliče.
Zveřejnil(a) Jakub Patočka dne 9. leden 2016
V podobném duchu se vyjádřil i teplický radní za TOP 09 Dominik Feri. „Svobodní jsou ten typ strany, do který bych se nakalenej přidal a ráno při vystřízlivění bych si prohnal hlavou kulku z legálně držený zbraně,“ komentoval kampaň svobodných na svém profilu.
Svobodní jsou ten typ strany, do který bych se nakalenej přidal a ráno při vystřízlivění bych si prohnal hlavou kulku z legálně držený zbraně
Zveřejnil(a) Dominik Feri dne 8. leden 2016
Další kritici pak straně vyčítali například údajný populismus. „Cílíte snad na voliče Okamury? Kdybyste se raději zaměřili na ideologii libertariánství, kterou se zaštiťujete, a předkládali nějakým rozumným způsobem její základní principy. Takhle to vypadá jen na anti-EU, anti-establishment nic,“ napsal uživatel Roman Folwarczný. „Super, další populární téma, co určitě přitáhne voliče. Pane bože,“ dodal další kritik.
Předseda Svobodných Petr Mach ale upozorňuje, že strana nechce masově rozdávat zbraně českým lidem – prý se jen snaží udržet současný stav. „Myslíme si, že v České republice je ta zbraňová legislativa dobrá, lepší než v jiných evropských zemích. Jen si ji nechceme nechat pokazit jako ji mají pokaženou v některých západních zemích, kde je právo na držení zbraní omezeno,“ řekl Mach serveru ECHO24.cz v reakci na kritiku.
Občané podle něj musí být připraveni se bránit mimo jiné i kvůli současné migrační krizi. „Kromě jiného je tam samozřejmě souvislost i s těmi novými hrozbami, včetně hrozby migrace. Nesmyslnost omezování držení zbraní jsme mohli vidět například během teroristických útoků v Paříži. Tamní společnost je v zásadě neozbrojená a tím pádem se jen stěží mohl najít někdo v okruhu těch obětí, kdo by se těm útočníkům postavil,“ upřesnil Mach.
Mach chce vyzbrojit i sebe
Předseda Svobodných a poslanec Evropského parlamentu zároveň upozornil, že se rozhodl jít příkladem a sám si chce udělat zbrojní průkaz: „Už jsem si podal přihlášku a začal se učit střílet na střelnici. Při podání přihlášky jsem zároveň dostal termín zkoušky, který je někdy na konci dubna.“
Kampaň Svobodných, která požaduje vyzbrojit „rozumné lidi“ reaguje na politiku Evropské unie. Ta se v reakci na pařížské útoky rozhodla omezit právo na držení zbraní mezi evropskými občany. EU by například chtěla zakázat držení samonabíjecích pušek jako je AK-47, zakázat prodej zbraní a munice přes internet nebo centralizovat registry zbraní členských států.
Strana ale s touto politikou nesouhlasí a upozorňuje zejména na to, že regulací držení zbraní se problém zločinnosti nevyřeší. Místopředseda strany František Matějka například už dříve uvedl, že zločinci si zbraně opatří bez ohledu na regulace, zatímco jejich neozbrojené oběti se nebudou mít jak bránit. Slogan „Zbraň každému rozumnému člověku“ se zatím nachází na jednom billboardu u Strakonické. Předseda Mach ale nevylučuje, že se brzy objeví i na dalších místech v České republice.
Nejedná se přitom o první kampaň Svobodných, která vzbudila rozruch. Například před nedávnem předseda zlínské pobočky strany Tomáš Pajonk vylekal několik místních lidí, když jim začal doručovat úředně vyhlížející obálku, v niž lidi vyzývá, aby příslušným místům sdělili, kolik u sebe doma mohou ubytovat běženců.