1 ROZRUCH NA ZLÍNSKU

‚Kolik u sebe ubytujete běženců?‘ Kampaň lidi vylekala

, NOVÉ

Témata: , , ,

Rozruch ve Zlínském kraji vyvolala Strana svobodných občanů. V rámci své politické kampaně totiž rozeslala do schránek místních lidí dopisy, které je vyzývají k ubytování běženců ve svých domovech. To, že se jedná jen o politickou kampaň, se však příjemci dozví až po otevření obálky. Na zlínské svobodné se proto snesla kritika některých vyděšených lidí.

„Vážený občane, žádáme Vás o urychlené sdělení, kolik prostoru můžete ve svém obydlí poskytnout pro ubytování imigrantů. Dočasné použití Vašich bytových prostor či budovy bude využito v případě nutnosti v souladu se zákonem. Uprchlíci by k Vám byli nastěhováni ihned, nájemné a případné škody na Vašem majetku budou hrazeny dle příslušné vyhlášky Ministerstva vnitra ČR,“ stojí na obálce dopisu, který chodí lidem do schránek.

Na obálce se ovšem píše i to, že „pokud naší žádosti nevyjdete vstříc, vystavujete se možnosti uložení sankce“. Právě to vyděsilo některé občany na Zlínsku. „Kampaň byla spuštěna v pátek. Během víkendu jsme potom přijali několik vylekaných ohlasů. Lidé se báli, že se jedná o skutečnou výzvu úřadů, protože to, že se jedná jen o politickou kampaň, je napsané až uvnitř dopisu,“ řekla serveru ECHO24.cz mluvčí Svobodných Kateřina Kašparová.

Dodala, že kampaň Než bude pozdě, jejíž součástí je i obesílání občanů, vznikla na popud krajského sdružení SSO ve Zlíně. „Je to akce zlínských svobodných. Není to nijak organizované vedením strany a není to ani celorepubliková akce,“ uvedla Kašparová.

Její slova tak kontrastují s vyjádřením Tomáše Pajonka, který zlínské Svobodné vede. Pajonk sice uvedl, že obálky zatím chodí jen do schránek občanů na Zlínsku, dodal ale, že kampaň by mohla přerůst i do dalších krajů. „V první fázi jsme nechali vytisknout 225 tisíc obálek, které teď rozesíláme na Zlínsku. Přišly nám ale ohlasy i z jiných krajů, kdy nás zástupci krajských sdružení žádali o materiály a naznačovali, že by chtěli něco podobného zorganizovat i u nich,“ řekl serveru ECHO24.cz Pajonk.

‚Politici musí myslet dopředu‘

Samotná akce má podle něj představovat apel na vedoucí představitele země, aby v otázkách uprchlické krize postupovali obezřetně. „Má to být apel na tři nejvyšší ústavní činitele, aby brali vážně to, že mají myslet trochu dopředu a že mají chránit životy práva a majetky našich občanů. Občané mohou cizincům pomáhat jak chtějí, ale stát máme proto, aby chránil v první řadě naše lidi a ne ty, kteří k nám přicházejí z jiných kontinentů,“ uvedl Pajonk.

Na internetových stránkách kampaně je potom možné stáhnout si vzor dopisu adresovaného premiéru Sobotkovi a předsedům obou komor českého parlamentu.

Předseda zlínských svobodných Pajonk však přiznává, že zvolená forma kampaně, nemusí být úplně nejšťastnější. „Přijali jsme několik negativních reakcí, nějaké negativní reakce jsme zaznamenali i ze strany,“ přiznal Pajonk. „Místy to ale bylo i úsměvné – například jedna roznašečka letáků říkala, že naše dopisy nechce roznášet, protože má strach, že se lidé vyděsí. Řekl jsem jí, že za celou akci nesu odpovědnost a nakonec se mi ji podařilo přesvědčit, aby dopisy roznesla,“ dodal Pajonk.

Není to přitom poprvé, kdy politická strana v Česku použila podobný postup při vytváření politické kampaně. Například před pěti lety rozesílala TOP 09 v rámci předvolební kampaně složenku na úhradu 121 tisíc korun. Tedy podíl státního dluhu, který tehdy připadal na každého občana.

Ani v případě zlínských svobodných se koneckonců nejedná o první svérázné vystoupení. Například koncem března jejich předseda Pajonk rozbil sekyrou registrační pokladnu před budovou finančního úřadu. Reagoval tím na připravovaný zákon o elektronické evidenci tržeb, který prosazuje ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše a který strana považuje za útok na podnikatele.

Čtěte také: Na finanční úřad se sekyrou. Svobodní rozštípali pokladnu

‚Andrej ví, kolik piv vypiješ.‘ S tácky proti pokladná

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.