Obce musí škrtat, finance jim poslaly o tři miliardy méně
propad v inkasu DPH
Ministerstvo financí nevybírá daně podle slibů a propočtů a obce po celé České republice nyní strádají. Z analýzy serveru Aktuálně.cz vyplývá, že si česká města a obce oproti loňsku pohoršily o více než tři miliardy korun. Kvůli tomu jsou teď nuceny odkládat opravy chodníků nebo údržbu parků, aby ušetřily potřebné prostředky. Pochybení ministr financí už před časem uznal a obcím se omlouval.
Koupaliště se otvírají o několik týdnů později, parky se nesekají, chodníky neopravují. To je podle zjištění Aktuálně.cz jedním z dopadů propadu rozpočtu českých měst a obcí. Ty si v porovnání s minulým rokem pohoršily o více než tři miliardy korun a musí tak vymýšlet opatření, jak alespoň část peněz ušetřit.
Ministerstvo financí se ale brání, že současný stav je pouze výsledkem vyplácení odpočtů, které snížily inkaso DPH. „Nicméně tyto zadržené nadměrné odpočty byly z velké části postupně v průběhu roku 2014 vyplaceny, tudíž v dalších měsících naopak postupné vyplácení těchto zadržených odpočtů snižovalo inkaso daně z přidané hodnoty,“ stojí ve vyjádření ministerstva financí, kterým se zabývala v pondělí vláda.
„Bohužel na ministerstvo financí informace o nižším výběru daní v prvním čtvrtletí doputovala z finanční správy pozdě, za což se samosprávám omlouvám a budu usilovat o to, aby se situace neopakovala,“ přiznal na sněmu Svazu měst a obcí ministr financí Andrej Babiš. Slibuje nicméně, že se do konce roku ale situace otočí a očekává, že daňové příjmy českých měst a obcí budou o 5 miliard vyšší.
Starostové upozorňují, že zatímco se vládě může v souvislosti se státním rozpočtem zdát úbytek na dani z přidané hodnoty zanedbatelný, pro obce se jedná o zásadní příspěvek. I statisícové částky totiž často pokrývají důležité položky obecního rozpočtu. Chybí ale i stamilionové částky – v Ostravě zhruba 200 milionů, v Plzni 100. Na podobné situace si ale větší města udělala rezervy, přímo je tedy v současnosti neohrožují.
„Chtěl bych tomu věřit, ale spíš věřím, že se to vrátí někam k nule. Protože není vyloučeno, že se bude opakovat případ z loňského roku, kdy budou firmy žádat o nějaké odpočty. A v takovém případě se to zase bude vracet z balíku státního rozpočtu. Tomu se zabránit nedá,“ uvedl skepticky pro Aktuálně.cz starosta Velkého Oseka Pavel Drahovzal. „Pokud ministerstvo mělo avíza, že budou velké vratky, mělo to obcím oznámit. Nasadily by se úspornější rozpočty. Bohužel tyto informace se k nám nedostaly,“ dodal Drahovzal.