Film Matilda budí v Rusku emoce, největší distributor ho do kin raději nenasadí
Film Matilda vzbuzuje emoce
Největší ruský řetězec kin oznámil, že nebude promítat film Matilda o milostném románku posledního ruského cara s petrohradskou baletkou. Reaguje tak na výhrůžky od náboženských fanatiků a krajních nacionalistů, kteří snímek považují za rouhání. Cara a jeho rodinu, zavražděné bolševiky, totiž církev prohlásila za svaté mučedníky.
Oznámení sloučené sítě biografů Cinema Park a Formula kino, že snímek režiséra Alexeje Učitěle kina neuvedou s ohledem na bezpečnost svých návštěvníků, podle agentury Interfax natolik rozhořčilo ministra kultury Vladimira Medinského, že prohlásil, že jeho „pohár trpělivosti přetekl“. Neupřesnil však, jaké další kroky hodlá podniknout.
Snímek Matilda, který Medinského ministerstvo povolilo s věkovým omezením diváků od 16 let, se má v ruských kinech promítat až od konce října.
Čtěte také: Car jako cizoložník, Rusko země opilců. Zakažte ten nevlastenecký film
Zmíněný řetězec disponuje celkem 75 biografy s 624 promítacími sály ve 28 ruských městech. Další řetězce kin ještě váhají, zda snímek na plátna pustí. Odhodlání Matildu zařadit do programu potvrzují zatím kina v Moskvě, kde jim radnice slibuje ochranu.
Již 4. září se kino v Jekatěrinburgu na Urale stalo terčem útoku terénní dodávkou naloženou plynovými bombami a sudy s benzinem. Nikomu se nic nestalo, protože požár se hasičům podařilo včas uhasit. Tento pokus údajně duševně nemocného muže o vypálení kina následoval po útoku zápalnými lahvemi na Učitělovo filmové studio v Petrohradu. Dalším terčem žhářů se v pondělí stala auta patřící moskevské advokátní kanceláři, která poskytuje služby autorovi sporného snímku. U ohořelých vraků se prý našel papír s nápisem „Za Matildu“.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Snímek Matilda o vztahu následníka ruského trůnu a pozdějšího posledního cara Mikuláše II. s petrohradskou baletkou Matildou Kšesinskou vyvolal nevoli monarchistů, pravoslavného kléru i vedení muslimských autonomních republik na ruském severním Kavkazu.
Kampaň proti snímku vyvolala někdejší krymská prokurátorka, nyní poslankyně vládní strany Jednotné Rusko Natalija Poklonská. Snímek podle ní uráží city věřících i památku posledního cara.
Čečenský vládce Ramzan Kadyrov již dříve žádal, aby se film v jeho regionu nepromítal. Stejnou žádost zaslal do Moskvy i sousední Dagestán.
Režisér se před výpady hájil i připomínkou, že carevičův románek s baletkou skončil před zásnubami s německou princeznou.
Čtěte také: Rus zaútočil dodávku plnou hořlavin na kino, rozlítil ho film o carovi
„Nejen pravoslavného křesťana, ale jakéhokoli věřícího ani nenapadne dát najevo svůj nesouhlas způsobem ohrožujícím životy a zdraví naprosto nevinných lidí,“ distancoval se mluvčí moskevského patriarchátu Vladimir Legojda od žhářských útoků. Modlitby pravoslavných věřících, aby se film nepromítal, a „demonstrativní násilí“ pocházejí podle preláta z „rozdílných mravních galaxií“ a počínání „pseudonáboženských radikálů“ si podle něj zaslouží jedině odsouzení.
V sibiřském městě Omsk skupina pravoslavných aktivistů uspořádala v pondělí šestihodinovou pouť s ikonami a modlitbami proti „rouhačskému a lživému filmu, natočenému speciálně ke 100. výročí bolševické revoluce“.