1 KOMENTÁŘ

Kubera na Hrad

Témata: , ,

Rozhovorem v novém čísle Reflexu si o prezidentskou kandidaturu řekl senátor za ODS a dlouholetý primátor Teplic Jaroslav Kubera. Tedy řekl – kývl na tato redaktorova slova: „Takže si to shrňme: senátor Kubera má podporu 19 senátorů, ale podporu své vlastní strany nemá. Takže jste vlastně jen vystřelil světlici a řekl: Jsem tady a připraven.“ Načež senátor odpovídá: „To je možná pravda. Současně respektuji taktiku ODS mlčet do parlamentních voleb o prezidentském kandidátovi.“

Kubera naznačuje, že by ho občanští demokraté mohli kandidovat po sněmovních volbách v říjnu. Skutečnost je taková, že Kubera dovnitř svojí strany naznačuje vlastní zájem o prezidentské volby už minimálně dva roky (před dvěma lety o své prezidentské kandidatuře ostatně mluvil i s autorem poznámky; považoval jsem to za kuberovský vtip). A skutečnost je, že ODS Kuberu zatím nominovat nechce.

Používají se proti němu dva argumenty: zaprvé že je nestálý, nikoliv politicky, ale povahou, že slib spolupráce od Kubery znamená málo, neboť už druhý den se senátor nadchne pro něco úplně jiného. Zadruhé se ODS celkem oprávněně bojí porážky, kampaň by stála několik desítek milionů, které se jí budou těžko shánět. Zřejmě v podvědomí pracuje ještě třetí argument, ale ten zůstává nevysloven: se svou spontaneitou tento populární politik ze severu nepasuje k současnému vedení strany, jehož starší členové jsou příliš často unylí a mladší působí předčasně zestárle.

Co naopak mluví v Kuberův prospěch? Je to politik jako zrozený pro přímou volbu. V Teplicích ho i po 23 letech starostování voliči mají rádi. Nebyl namočen do žádné korupce, v temných dobách ODS, kdy moc nad severočeskou organizací strany měli tzv. velrybáři, se postaral o to, aby jeho městská organizace byla z mocenských dohod vyňata, učinil z ní jakousi chráněnou dílnu.

Před posledními volbami se ho neznámý pachatel snažit znemožnit přepisy rozhovorů údajně dokazujících korupci, ale záznam byl padělek. Kubera je vhodný kandidát občanské pravice pro tuto dobu i v tom, že svou silnou euroskepsi nespojuje s nacionalismem nebo xenofobií. Když v létě 2015 souběžně s počínající migrační krizí část Tepličáků protestovala proti silné koncentraci muslimských lázeňských hostů v městském parku, Kubera vystoupil proti těmto protestům.

Nejhorší, co se ODS nebo dalším stranám může přihodit, je podpora nějakého tzv. konsensuálního kandidáta (dnes Jiří Drahoš), který jí stejně nikdy nebude nakloněn, pokud by měla odvahu zaujímat provokativní stanoviska. A těch bude ve světě, který v rostoucí míře zasahuje lidem do jejich každodenních návyků a snaží se je převychovávat, potřeba.

To je silné Kuberovo téma (v rozhovoru pro Reflex tipuje, že po omezení možností kouřit a pít bude časem na řadě maso), nemusel by se nutit do pózy, která není jeho. V nastávající době má občanská pravice šanci na úspěch, jen když se proti těmto trendům silně vymezí. I kdyby Kubera neměl šanci vyhrát, bude mít ODS obsazeno klíčové téma pro budoucnost.

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.