Obchod stahuje příliš hubené figuríny, vystavovaly žebra

Módní ideál

Obchod stahuje příliš hubené figuríny, vystavovaly žebraNOVÉ
Figurína z Primarku, kterou vyfotiola Mel Fraserová "Dear Primark, is it really necessary that these new mannequins have protruding ribs??" - Drahý Primarku, je opravdu nutné, aby těmto novým figurínám lezly ven žebra? Foto: Foto: Mel Fraser, Twitter
Ekonomika

Irská oděvní společnost Primark čelí ostré kritice za používání nezdravě hubených figurín. Ve své pobočce, sídlící na hlavní třídě skotského Glasgow, totiž vystavovala oděvy na umělých modelkách, kterým byla vidět i žebra. Jedna ze zákaznic fotografii figuríny vystavila na Twitteru. Během pár hodin obrázek pobouřil tisíce uživatelů. Primark přislíbil figuríny okamžitě odstranit, více se ale k záležitosti nevyjádřil.

Zákaznice Mel Fraserová uveřejnila podobiznu vyhublé figuríny na svůj účet na Twitteru minulý týden. Fotografii doplnila komentářem: „Drahý Primarku, je opravdu nutné, aby těmto novým figurínám lezly ven žebra?“ a označila obchodní společnost, čímž se obrázek automaticky objevil i na jejím profilu. Za dvě hodiny jej shlédlo skoro 3 tisíce uživatelů. Na případ upozornil deník The Guardian.

Obchod velmi rychle na znepokojení zákazníků reagoval a slíbil, že problematické figuríny odstraní. Více se podle Gurdianu k celé záležitosti ale nevyjádřil.

Primark není zdaleka prvním obchodním řetězcem, který používá nezdravě hubené figuríny k propagaci módních hitů a současné „krásy“. Loňský rok se do podobné situace dostal americký řetězec La Perla, když jeden ze zákazníků zveřejnil fotografii figuríny s neobvykle propadlým břichem a taktéž vystupujícími žebry. Reakce okolí ale nebyla tak silná.

Ve Velké Británii si lidé na figuríny stěžují častěji. Průměrná Britka je totiž asi 161 cm vysoká, váží kolem 70 kg a odpovídá jí místní velikost 16. Přesto zastoupení takových figurín, modelek a často i oblečení ve spotřebitelské kultuře chybí. Pozitivním přínosem je v tomto směru například obchodní dům Debenhams. Ten už přes rok vystavuje figuríny, které se svými rozměry blíží průměrným ženám.    

Čtěte také: Tak jde čas s panenkou Barbie. Už 55 let!