To jsem nečekal, zavtipkoval Babiš. Dostal 100 % hlasů

ANO VOLÍ VEDENÍ

To jsem nečekal, zavtipkoval Babiš. Dostal 100 % hlasůSLEDUJEME ON-LINE
Domov

Filip Nachtmann

Hlasy všech delegátů byl v sobotu zvolen ministr financí a šéf holdingu Agrofert Andrej Babiš předsedou hnutí ANO. Poté, co získal stoprocentní podporu, vtipkoval, že se alespoň někdo mohl zdržet. Babiš byl do čela hnutí zvolen potřetí v řadě.

„Mohl se alespoň někdo zdržet. Jak říká Karel Gott, to jsem fakt nečekal,“ řekl po vyhlášení výsledků Babiš. Ten byl zvolen hlasy všech delegátů, kteří odevzdali platný lístek. Bylo jich 186. Delegáti mu ve stoje aplaudovali s takovou intenzitou, že je musel mírnit: „Už vidím ty titulky.“

Babiš slíbil, že v čele hnutí se bude dál držet předvolebního hesla ‘Nejsme jako politici. Makáme‘. Připomněl při tom autora úspěšné kampaně marketingového experta Petra Topinku. „Budu se snažit skutečně – jak říká Topinka – makat, aby bylo líp,“ řekl staronový předseda.

Babiš k delegátům před volbou promluvil hned několikrát. Ve svém prvním projevu například řekl, že ministerstvo financí řídí jako firmu a i stát by šlo řídit mnohem lépe, kdybychom měli většinový systém. Podle Babiše dosáhlo hnutí na evropské poměry fenomenálního úspěchu, zároveň odmítl, že by uvnitř ANO byly jakékoliv rozmíšky. Hnutí si o víkendu volí nové vedení, mění si stanovy a chce diskutovat o programu. 

„Ministerstvo financí řídím jako firmu. I stát by šlo řídit mnohem lépe. Kdybychom měli jako například ve Spojených státech většinový systém. Vím, že to teď není reálné. Naším cílem v příštích volbách musí být dosáhnout takového výsledku, abychom mohli dát do pořádku i další ministerstva,“ burcoval spolustraníky Babiš.

Jeho projev nicméně nepřinesl proti tradiční rétorice hnutí nic nového. Babiš vesměs pouze rekapituloval rok hnutí ve vládě. A přišla i kritika toho, že si ANO u koaličních partnerů mělo prosadit více.

Sledujeme on-line
17:45 Řadovými místopředsedy hnutí ANO se stali primátor Brna Petr Vokřál, místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová a šéfka pražské ANO Radmila Kleslová. Ve druhém kole musí delegáti zvolit ještě posledního místopředsedu. Rozhodne se mezi poslanci Janem Volným a Radkou Maxovou. Oba patří k Babišovým věrným. Žádný z kandidátů, kteří prosazují v hnutí ANO alternativní názory, tak ve vedení nezasedne.

17:17 „Vidím dva hlavní cíle. Zaprvé začít víc komunikovat a vrátit se do regionů za svými voliči. A zadruhé urychlit naši práci v Poslanecké sněmovně,“ řekl po svém volení Faltýnek. Ten chce zároveň zlepšit komunikaci uvnitř hnutí.

16:15 Ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Martin Stropnický se vzdali kandidatury na řadové místopředsedy hnutí. Ve hře tak zůstává Jaroslava Jermanová a pražská šéfka Radmila Kleslová, poslanci Jan Volný, Ivan Pilný, Martin Komárek a Radka Maxová. Doplňuje je brněnský primátor Petr Vokřál.
 
16:05 Miroslav Kalousek z TOP09 uvedl, že výsledek volby pro něj není žádným překvapením. „Pan továrník Babiš je fakticky majitelem hnutí Ano 2011, takže svá vlastnická práva si dokáže prosadit, jak ve svém případě, tak v případě svého nejbližšího spolupracovníka. Vít Bárta založil Věci veřejné jako detektivní agenturu, protože nic jiného neumí. Andrej Babiš založil Ano jako soukromou firmu, protože nic jiného neumí. Já jsem založil Top 09 jako demokratickou stranu, protože nic jiného neumím. ​

16:01 Radmila Kleslová během svého projevu oznámila, že by chtěla založit v rámci strany klub komunálních politiků, aby měli šanci se podílet svými názory na celostátní politice. Na přítomné apelovala, aby si vnitřní stranické problémy neřešili přes média. Na závěr projevu citovala britskou političku Margaret Thatcherovou: „Jestli chcete, aby bylo v politice něco řečeno, požádejte muže. Jestli chcete, aby bylo něčeho dosaženo, požádejte ženu.​“

15:33 Jaroslav Faltýnek byl 153 hlasy zvolen prvním místopředsedou hnutí ANO. Byl jediným kandidátem.

15.20 Babiš tvrdí, že neví nic o tom, že jím vlastněný deník odmítl otisknout předem objednaný text od politologa Stanislava Balíka. Politologův text totiž vyzníval k šéfovi ANO značně kriticky, což Babiše rozčílilo. Text najdete ZDE. „To nevím. Vím, že pan Balík se vyjádřil v Lidových novinách. Na to jsem reagoval, což je další důkaz, že se vyjadřuju jako normální předseda hnutí ANO. Protože se mi nelíbil ten jeho komentář. Ale o MF DNES nevím. To jsem neslyšel,“ řekl Babiš.

15:15 Babiš na tiskové konferenci naznačil, že je možné otevření koaliční smlouvy, které by mohlo vést k novému způsobu spolupráce ve vládě. Zároveň novináře upozornil, že neudělá takovou chybu, aby o ní novináři mohli psát.

15:10 „Řekl jsem jenom pravdu. Pokud by tradiční strany fungovaly dobře, tak bych dneska mohl hrát tenis nebo bych mohl zůstat v Karibiku. Všichni si snad pamatují opoziční smlouvu, když obě strany zradily své voliče. Není moje vina, že to takhle dopadlo,“ vysvětlil Babiš důvod svého útočného dopoledního projevu.

15:04 „Jsme jiní, u nás není potřeba vysedět si pozici. Prokázali jsme to tím, že máme ministry, kteří nejsou členy našeho hnutí,“ řekl Babiš na tiskové konferenci. Dodal, že bude mít radost pokud mu bude v příští volbě kandidovat současná šéfka středočeské krajské organizace Jaroslava Jermanová.

14:48 Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jarmila Jermanová, starostka městské části Praha 10 Radmila Klesová i poslankyně Radka Maxová se vzdaly svých nominací na 1. místopředsedu. Na tento post bude tudíž kandidovat pouze Jaroslav Faltýnek.

14:33 Andrej Babiš byl zvolen předsedou hnutí ANO. „To jsem nečekal,“ zavtipkoval Babiš. 

14:23 
 
Post by ČSSD.


13:50 Babiš během svého projevu zmínil i Agrofert. „Agrofert dostává úplně stejné dotace jako jakýkoliv jiný  český zemědělec,“ řekl. Zároveň zdůraznil, že obchod s Českem tvoří nepatrné procento zisku jeho holdingu (přes jedno procento). 

13:43 „Měl bych splatit dluh této zemi a této společnosti. Lidem, kteří v životě neměli stejné štěstí jako já. Mám dojem, že teď bych měl své síly a zkušenosti napnout ve prospěch všech občanů,“ řekl Babiš. Na závěr svého krátkého projevu dodal, že nejlepším programem je nelhat a nekrást.

13:36 Andrej Babiš zahájil svůj kandidátský projev.  Babiš se na začátku svého kandidátského projevu omluvil vlastní rodině za časovou vytíženost a dodal, že by kvůli nim sám nejradši nekandidoval. „Je mi to trapné. Doufám, že příští rok bude více kandidátů,“ poukázal Babiš na to, že je jediným kandidátem na předsedu. Nezapomněl zmínit ani Agrofert, kterému se podle něj v loňském roce dařilo díky německým chemičkám.

13:25 Babišův dopolední projev označili někteří členové ČSSD za nepatřičný a překvapivý. „S nadsázkou se mi chce říct, že doufám, že koaliční vláda přežije sjezdovou rétoriku hnutí ANO,“ uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Projev okomentoval i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek:  „V podstatě se vyjádřil, že mu ve vládě překážejí a raději by vládl sám, protože ho unavují neustálé diskuze s těmi, kteří mají jiný názor.“ 

13:00 Vládní hnutí ANO hospodaří s půjčkou ve výši 65 milionů korun. Mezi koncem předloňského a loňského roku půjčka vzrostla o 36 milionů, informoval delegáty sněmu poslanec Jan Volný. Hnutí se letos podle něho pokusí dluh srovnat. Celkové loňské náklady hnutí dosáhly podle informace pro sněm 128,8 milionu korun. 

12:34 Volba jednotlivých členů pravděpodobně může začít už kolem 14. hodiny, uvedla to mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Původně měla volba začínat až v 17:00. Celý průběh sněmu se urychlil, protože hosté měli kratší projevy, než se původně počítalo. 

12:00 Vystoupení má za sebou už i šéf poslanců a Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek, který varoval před spory uvnitř hnutí. 

11:49 Na sněmu promluvila i pražská primátorka Adriana Krnáčová, která vystoupila za think-tank Institut pro politiku a společnost. „Je to v DNA nás všech, že nedokážeme být spokojení z toho, co jsme dosáhli a že se nedokážeme radovat z drobných věcí?“ ptala se ve svém projevu. Podle primátorky je třeba budovat vitální společnost, kde bude každý hrdý na to, čeho dosáhl, bude podporovat své kolegy a hrát fér.

11:27 V současné etapě postdemokracie, kde vládne nerovnováha mezi vahou zájmů korporací a všech ostatních skupin, kde je vyprázdněný veřejný prostor a politické strany ztrácejí podporu veřejnosti, je otázkou, zda je hnutí ANO jednou z vlaštovek proměny, nebo naopak vránou. „Co je hnutí ANO za ptáka, se dozvíme brzy,“ predikuje Bělohradský.

11:10 Před delegáty se svým projevem vystoupil i filosof a sociolog Václav Bělohradský, kterému Andrej Babiš poděkoval za odvahu. Bělohradský prozradil, že poté, co se rozšířila zpráva o jeho vystoupení na sněmu, dostal řadu e-mailů o tom, že Babišovo hnutí se kultivovat nedá, protože je to jen podnikatelský projekt. „Tento postoj je typický pro veřejné mínění v Čechách. Taková preventivní nedůvěra k tomu, co se v demokracii vynořuje,“ podotýká filosof. „Když vstupuje do politiky hnutí jako vaše, v němž se moc politická, ekonomická a mediální propojuje ve zcela nové míře, je to jistě důvod k ostražitosti. Ale ne k démonizaci a blbé náladě,“ dodává Bělohradský.

10:45 „Češi v Evropě, to je smutná kapitola. Pořád tam nemáme silný hlas. Hovoří se o tom, že tam máme spoustu pěšáků a málo generálů. Když se dostáváme do vyšších pozic, je to tristní. Nebudu vám říkat ta čísla, jen bych vás naštvala,“ pokračuje Jourová.

10:32 „Mám přes své portfolio možnost strkat nos do všech politik, které se v EU připravují,“ říká na sněmu česká eurokomisařka Věra Jourová. Své portfolio považuje za velmi silné. „Jsem velmi hrdá na to, že mě do Bruselu vyslala vláda, která nemá tu no-no rétoriku. Nemohla bych zastupovat jinou vládu, než která je proevropská,“ dodává.

10:30 V televizním studiu ČT24 vystoupil ministr obrany Martin Stropnický. Babišova slova o podrazech ve vládě mezi koaličními partnery se snažil mírnit. Podle něj jsou drobné neshody ve vládě mezi koaličními partnery normální a nevidí za nimi nic divného

10:17 Belgický předseda ALDE (frakce v Evropském parlamentu, do které patří i ANO) Guy Verhofstadt během svého vystoupení zmínil vraždu ruského opozičního politika Borise Němcova. V pátek jej zastřelili v centru Moskvy. 

9:56 Babiš při projevu: Ministerstvo financí řídím jako firmu. A chceme tak zlepšit i fungování dalších ministerstev

9:55 „Měl bych taky sebekritický říct, v čem jsme selhali. Nikdo vůbec netušil, že jednou budeme vyjednávat o vládě. Byli jsme noví, věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazů. Samozřejmě není tomu tak. Teď po roce vidím, že jsme měli být ve vyjednávání razantnější,“ pokračuje Babiš. ​

9:45 Andrej Babiš na začátku svého projevu zmínil úspěchy hnutí ANO z posledních let. „Je to úspěch. Na evropské poměry fenomenální. Ale připomeňme si, proč jsme tady. Jsme tady proto, že politické strany selhaly.“ 

9:30 Zatímco delegáti se věnují organizačním věcem, novináři už čekají na projev Andreje Babiše. Ten si řeč připravoval několik týdnů. Mluvit chce o programu a vizích hnutí, přijít má ale i kritika dovnitř hnutí. 

9:15 „Je vidět, že jsme demokratické hnutí a nejsem firma. Takže naši hosté, které jsem měl teď vítat, dorazí až později,“ glosuje první organizační nedostatek Andrej Babiš. ​

9:05 Ihned po zahájení sněmu následuje pětiminutová přestávka. Podle místopředsedkyně sněmovny Jaroslavy Jermanové, která celý sněm moderuje, kvůli logistickým problémům.

9:02 Že má Andrej Babiš sněm pod kontrolou, se ukazuje už od jeho počátku. Zatímco sjezdy jiných stran se často potýkají s nízkou morálkou delegátů, ANO začalo na minutu přesně. V 9 hodin byl sál plný, téměř dvě stovky delegátů na místech.

„Měl bych taky sebekritický říct, v čem jsme selhali. Nikdo vůbec netušil, že jednou budeme vyjednávat o vládě. Byli jsme noví, věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazů. Samozřejmě není tomu tak. Teď po roce vidím, že jsme měli být ve vyjednávání razantnější. Bylo naivní přistoupit na to, aby ČSSD měla osm členů vlády a my při podobném výsledku jen šest,“ sypal si šéf hnutí popel na hlavu.

Ve svém, necelou půlhodinu dlouhém projevu se také několikrát otřel o sociální demokraty. Ty označil za jednu ze stran, proti kterým hnutí ANO vzniklo. A dodal, že rozhodně nechce podporovat ČSSD v budování rozdavačného státu. Naopak lidovců si jako dalšího koaličního partnera v projevu vůbec nevšiml.

Na závěr Babiš odmítl, že by v ANO docházelo k rozmíškám mezi členy. „Není pravda, že tu jsou holky a kluci z plakátů a z Agrofertu. Ne. My jsme jednotní.  Vždy jsem tvrdil, že hnutí ANO není projekt na jedno použití. Věřím, že se nebudeme pouštět do žádných šarvátek,“ uzavřel.