8

Pětiletá autistka maluje jako Monet

OBRÁZKY UVNITŘ

Pětiletá Iris Halmshawová trpí autismem a není schopna mluvit. Jediným prostředkem, kterým komunikuje, jsou její obrazy. Nejedná se ale o ledajaké čmáranice, její originální malby připomínají mistrovská impresionistická díla od Moneta či Renoira a za tisíce dolarů se prodávají po celém světě.

Britská dívenka začala malovat před dvěma lety poté, co se rodiče za vidinou zlepšení jejího stavu rozhodli zkusit artterapii. „Iris kvůli autismu nemůže mluvit. Malování je okno do jejího světa,“ řekla CNN matka malé malířky Arabella Carter-Johnsonová. „Jsem šťastná, že jsme našli způsob, jak s ní komunikovat,“ dodala s tím, že obrazy její dcery nejsou nahodilé, ale od začátku si je promýšlela.

Irisiny obrazy zobrazují velmi vyzrálou interpretaci přírody, včetně vodopádů, polí nebo nebe. Odráží i její náladu nebo to, co se s ní děje, když se ponoří do vlastního světa. Charakteristické jsou také svou hloubkou a melancholickou atmosférou.

Lidé jako Iris, podle profesora Allana Snydera z Centra pro výzkum mysli z Australské národní univerzity, jsou schopni dostat se ke „skrytým studnám potenciálu, který dřímá v každém z nás a je zřídka dostupný.“ „Myslím že je možné, aby se k těmto schopnostem dostal i naprosto normální člověk, ale učenci nám obvykle nemohou říct, jak dělají to, co dělají, prostě to k nim přijde samo,“ dodal.

Peníze z prodeje obrazů jdou na léčbu autistky

Matka Iris posléze zřídila facebookový profil, na kterém její práce prezentuje. Zájem o obrazy dívenky byl obrovský, z popudu přátel proto posléze založila webovou stránku, na které umělecká díla své dcery prodává.

„Veškeré peníze z prodaných obrazů jdou na Irisin spořící účet,“ řekla CNN matka Iris. „Také prodáváme pohledy a tisky s Irisinými malbami. Z těchto peněz platíme její hlasovou terapii, ergoterapii, terapii hudbou a jógu,“ dodala.

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Porucha vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování, píše portál Autismus.cz.

Terapie, které si díky financím z prodeje Irisiných maleb mohou rodiče dovolit, mají blahodárný vliv na její každodenní život. „Iris má tendenci schovat se do svého světa, pokud ji necháte. Když se nám ale podaří ji zapojit do nějaké činnosti, tak se změní na normální smějící se holčičku, která poskakuje kolem domu,“ řekla CNN také Carter-Johnsonová.

Čtěte také: 

Nobelovu cenu za mír získali Malala a Ind Satjarthi

V Somálsku mají první bankomat, místní měnu ale nevydává

 

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.