Šaria účty v Rakousku. Banka BAWAG PSK spouští novou službu

Evropské finančnictví se začíná přizpůsobovat nové době

Šaria účty v Rakousku. Banka BAWAG PSK spouští novou službuNOVÉ
Svět

mc Echo24

Rakouská banka BAWAG PSK spouští od února pilotní projekt. Nově bude nabízet účty pro ve velkém počtu přicházející muslimské obyvatelstvo, které budou založeny na principech islámského náboženského práva šaría, píše server The Local.

Jedná se o první rakouskou banku, která k něčemu takovému přistupuje. Její představitelé uvedli, že to je součástí dlouhodobé plánu zacílit na skupinu 600 tisíc muslimů, kteří v Rakousku žijí. Podle prohlášení banky nelze ignorovat jejich potřeby s ohledem na to, že se jedná o druhou nejpočetnější náboženskou komunitu v zemi.

Principy islámského práva šaría však bance zakazují ,,hříšné obchodní styky“ s podniky, které prodávají třeba alkohol, zbraně, hazardní hry nebo pornografii. Zakázáno je rovněž lichvářství, což pro banku znamená, že nebude moci svým klientům účtovat poplatky za vedení účtu nebo úroky z půjček.

Banky ale toto běžně obchází. Kapitál svým klientům půjčují tak, že poplatky a úroky nejsou explicitní. V praxi to funguje následovně: banka například nakoupí za svého klienta nemovitost a klient její cenu bance následně splácí ve splátkách.

Banka BAWAG PSK na svém Facebooku oznámila, že bude nabízet tři typy ,,islámských“ účtů. Banka si nebude účtovat žádné úroky, ale klient jí bude za vedení účtu platit fixní měsíční poplatek v rozmezí od 4,90 do 34,90 euro.

Na facebookové stránce banky se vzápětí spustila bouře kritiky. Rakušané si zde stěžují, že se jedná o ,,proaktivní krok směrem k islamizaci Evropy“. Jeden uživatel dokonce napsal, že je pro něj ,,dnešní den pravděpodobně nejsmutnějším dnem v historii bankovnictví“.

Liebe Community, die Neuigkeit, dass die BAWAG P.S.K. islamkonforme Konten (AMANA) einführt, sorgt für zahlreiche…

Zveřejnil(a) BAWAG PSK dne 14. leden 2016

Čtěte také: Bavorsko školí uprchlíky: ‚salám alejkum‘ je jako ‚pozdrav Pánbůh‘