1

Robert Šlachta v minovém poli

Témata: ,

Krajský soud ve Zlíně smetl žalobu na firmu Excalibur Army za to, že ve skladu ve Vrběticích skladovala tzv. směrové miny, podle policejního vyšetřovatele zakázaný typ min. Excalibur se živí repasováním a přeprodejem vojenského materiálu, dotyčné miny koupil ve velkém balíku na jaře 2014 přímo od maďarského státu. Policisté a státní zástupce si zřejmě mysleli, že miny zakázané mezinárodní Ottawskou konvencí Excaliburu jen tak prodal stát, jenž je členem EU a naším spojencem v NATO. A že tehdy na celou transakci kývlo i české ministerstvo průmyslu, pro ně taky nebyl argument. Koneckonců se nákup uskutečnil v roce 2011, kdy ještě republice vládla zkorumpovaná Nečasova vláda, než ÚOOZ zásahem na úřadu vlády její vládnutí ukončil.

Nebudeme se tu zabývat detaily případu s minami, zajímavější je kontext. Excalibur byl kvůli Vrběticím vyšetřován Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) plukovníka Roberta Šlachty. Obvinění přišlo v březnu 2015, pár měsíců poté, co ve Vrběticích vybuchla munice, ale v úplně jiné části skladu provozované úplně jinou firmou než Excalibur. Přesto se zdá, že tu byla naplněna podmínka mediální atraktivity, Vrbětice byly a jsou bezkonkurenčně nejznámější sklad zbraní v republice.

Za druhé obžaloba v případu údajně zakázaných min přišla jen několik týdnů po velkém zátahu ÚOOZ proti Excaliburu a několika lidem z armády, který tehdy okupoval první stránky novin. I tady se nejprve zdálo, že Šlachtovi muži jsou na stopě čemusi velkému v armádě, kde přeci zlodějny předpokládal vždycky každý. Tenkrát šlo hlavně o podezření, že armáda Excaliburu podezřele levně prodávala součástky do tankových motorů. Některé roviny konstrukce vyšetřovatelů proti některým konkrétním obviněným se začaly hroutit doslova při prvních výsleších, například při výslechu bývalého generálního sekretáře na českém ministerstvu obrany, posléze auditora NATO Jana Vylity. Majitel Excaliburu Jaroslav Strnad tehdy v kauze repasů oproti původnímu plánu ani nemohl být obviněn.

Vrbětice vypadaly jako chlazení si žáhy, pokus dostat firmu, která jednou ÚOOZ přišla do mušky, na něčem jiném aspoň mediálně. Pokud to tak skutečně bylo – a včerejší soud ve Zlíně je docela silný argument pro -, vypovídá případ Excaliburu o ÚOOZ v éře Roberta Šlachty něco podstatného: že to byl útvar, který policejní práci chápe jako uspokojování či ochranu ega svého ředitele. A který lidi, případně firmy, jež si usmyslel z něčeho podezírat, posléze trestal za to, že nebyli tak zkažení, jak on si vzal do hlavy. Je naprosto neuvěřitelné, že kvůli takto elitnímu policejnímu útvaru před měsícem málem padla česká vláda.

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.