„Nastávající matky“ už se neříká. V Británii jsou to „těhotní lidé“

Genderová vyváženost postupuje

„Nastávající matky“ už se neříká. V Británii jsou to „těhotní lidé“NOVÉ 1
Svět

pf Echo24

Britská zdravotnická organizace (BMA) chce po svých zaměstnancích, aby těhotné ženy nazývali nově „těhotnými lidmi“. Ráda by tak vymýtila označení „nastávající matky“, které údajně poškozuje transsexuály. Vyplývá to z dokumentu BMA, o němž informoval deník The Telegraph.

Nová výzva doporučuje zaměstnancům BMA, jak správně komunikovat při výkonu jejich povolání. Nemělo by se však jednat o závazné pokyny pro více než 156 tisíc doktorů, kteří v rámci organizace působí.

„Většina lidí, kteří jsou těhotní nebo už rodili, se identifikuje jako ženy. Můžeme tam však zahrnout i transsexuální muže, kteří jsou těhotní tím, že budeme říkat „těhotní lidé“, namísto „nastávající matky“,“ píše se v dokumentu.

Stejně tak by se BMA ráda vyhnula i používání termínu „novorozený“ a „novorozená“. Ty totiž údajně rovněž zjednodušují, konkrétní osoby se v jistých případech mohou cítit osobami jiného pohlaví.

Nová příručka zdravotnické organizace se však netýká pouze termínů zohledňujících pohlaví. Podobně se BMA rozhodla bojovat i proti stávajícímu označení „výtahy pro hendikepované“, které by se nadále měly nazývat spíše „přístupnými výtahy“.

Proti novým praktikám BMA se ihned ozvali i kritici. „Když nemůžete říkat těhotným ženám nastávající matky, tak kam ten svět vlastně spěje,“ podivil se britský poslanec Philip Davies. Nová terminologie se nelíbí ani římskokatolickému biskupovi z Portsmouthu Philipu Eganovi.

Čtěte také: Mají být z holek maminky? Feministky kritizují báseň z české čítanky

Likvidace tradiční rodiny? Jen moderní evropská politika, namítá Marksová