Soutěž o nejlepší karikatury holocaustu, vyhlašuje Írán

Soutěž o nejlepší karikatury holocaustu, vyhlašuje Írán
Svět

mz Echo24

Když vy Mohameda, tak my holocaust. V Íránu letos podruhé proběhne mezinárodní soutěž o nejlepší karikaturu holocaustu. Soutěž vyhlásilo tamní kulturní centrum ve spolupráci se sdružením karikaturistů. Informaci přinesl deník Teheran Times.

Potenciální zájemci mají své práce posílat do začátku dubna. Vítěz soutěže získá dvanáct tisíc dolarů (295 tisíc korun), druhé místo bude oceněno osmi tisíci dolary (197 tisíc korun) a třetí pěti (123 tisíc korun). Nejlepší práce by měly být vystaveny v Palestinském muzeu současného umění v Teheránu a na několika dalších místech v centru íránské metropole.

Vyhlášení soutěže je protestem proti karikatuře proroka Mohameda, která se objevila v prvním vydání francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, poté co do redakce první lednovou středu vtrhli dva islámští radikálové a zavraždili 12 lidí. Na tiskové konferenci to v sobotu oznámil tajemník soutěže Masud Shojaei-Tabatabaii.

První ročník soutěže, který hledal „nejchytřejší“ karikaturu satirizující genocidu 6 milionů židů, se konal v roce 2006. Tehdy ho vyhlásily íránské nejprodávanější noviny Hamšahrí v reakci na vydání dánských karikatur proroka Mohameda.

Čtěte více: Dopis mým muslimským studentům: I pro mě byl Charlie na hraně

                   Kadyrov a Čečenci vyrazili do ulic proti Charlie Hebdo

                   Novináři z Charlie Hebdo? Sprostí útočníci, přitvrdil Halík